Taki wygląd paznokci powinien cię zaniepokoić. Podolog radzi, kiedy lepiej nie czekać z wizytą
Infekcja paznokci to powszechny problem, dotykający dużą część społeczeństwa. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać, żeby móc szybko reagować. Czas ma tu istotne znaczenie, gdyż nieleczona infekcja będzie się rozprzestrzeniać i może nawet doprowadzić do utraty paznokcia.
Co oznacza dziwny kolor paznokcia?
Przyczyn infekcji paznokci jest wiele. Należą do nich m.in. nadmierna potliwość stóp, zaburzenia ukrwienia kończyn, nieodpowiednia higiena, noszenie zbyt ciasnego obuwia, korzystanie z publicznych basenów i saun, osłabiony układ odpornościowy, niektóre schorzenia (cukrzyca, choroby tarczycy). Nierzadko infekcje paznokci powodują źle przeprowadzone zabiegi kosmetyczne, a także popularne w ostatnich latach hybrydy.
Jeśli zauważymy, że płytka naszego paznokcia zmieniła kolor, może to oznaczać infekcję. Nie bagatelizujmy problemu i udajmy się do specjalisty, aby zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Im szybsza reakcja, tym lepsza efektywność terapii. „ Najczęściej są to zmiany o zabarwieniu od żółtawego po zielone, a nawet brązowe. Należy oczyścić tkankę, usunąć cały wykwit i podjąć leczenie we współpracy z dermatologiem. ” - radzi podolog Katarzyna Kamińska .
Czy manicure i pedicure hybrydowy szkodzi?
Przez ostatnie lata manicure i pedicure hybrydowy stał się bardzo popularny. Kobiety kochają tę metodę malowania paznokci, głównie ze względu na jego trwałość. Warto podkreślić, że stylizację hybrydową należy zmieniać maksymalnie co 3 tygodnie. Po tym okresie hybryda traci swoją szczelność. „ Czasami spotykam pacjentki, które zakładają hybrydę na lato i przychodzą gdzieś w połowie jesieni, żeby ją zdjąć. Tam jest już bardzo duży odrost, a między hybrydą a płytką paznokcia mogą robić się mikrorozszczelnienia. Dostaje się tam woda wodociągowa, a wraz z nią różne patogeny, m.in. bakterie i grzyby.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska . Pod warstwami hybrydy zaczyna tworzyć się infekcja paznokcia , czego nie jesteśmy w stanie zauważyć i dopiero po usunięciu stylizacji, widzimy, że coś się dzieje.
Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć jest nakładanie zbyt grubych warstw żelu czy hybrydy. Podczas noszenia obuwia, często powoduje to nacisk na płytkę paznokcia, a w konsekwencji może prowadzić do odklejenia się płytki od łożyska. Tworzy się wtedy powierzchnia wypełniona powietrzem, gdzie dostaje się woda, co prowadzi do infekcji paznokcia.
Do kogo udać się z problemami skórnymi stóp i paznokci?
Schorzeniami dermatologicznymi skóry stóp i paznokci zajmuje się dermatolog we współpracy z podologiem. „ Podstawową czynnością jest zdiagnozowanie z jakim patogenem mamy do czynienia. Podolog pobiera zeskrobiny z chorobowo zmienionych tkanek i wysyła je do laboratorium w celu odpowiedniej diagnozy. Następnie usuwa zmienione chorobowo miejsca, oczyszcza skórę i wysyła pacjenta do dermatologa już z czystą tkanką po zaordynowanie odpowiednich leków. ” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska .