Pacjenci.pl Zdrowie Te objawy mogą świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Lekarz tłumaczy

Te objawy mogą świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Lekarz tłumaczy

13 listopada 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń. Wciąż nie poznano dokładnej przyczyny tego schorzenia, a leczenie ma charakter objawowy. Jakie są objawy WZJG? Mogą dotyczyć jelita, ale nie tylko. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. Jackiem Kowerzanow.

Objawy jelitowe WZJG

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest przewlekłą chorobą zapalną jelit, która dotyka błonę śluzową odbytnicy i okrężnicy.

“Wrzodziejące zapalenie jelita grubego obejmuje błonę śluzową, głównie jelita grubego. Lokalizacja jest ciągła, zaczyna się w 95% od odbytnicy i stan zapalny idzie do góry , czyli zajmuje głównie odbytnicę, bądź odbytnicę i okrężnicę.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Typowym objawem WZJG są biegunki z domieszką krwi. Mogą towarzyszyć im bóle brzucha, stany gorączkowe, wzdęcia, a wraz z postępem choroby również spadek masy ciała.

Podstawowym objawem jest biegunka z domieszką krwi, czyli luźne wypróżnienia krwiste. Ich częstotliwość może wynosić nawet 20 razy na dobę, więc bardzo dużo. Luźnym wypróżnieniom mogą towarzyszyć bóle brzucha, stany gorączkowe, wzdęcia, a z postępem czasu trwania choroby także spadek masy ciała. Jeśli zmiany zlokalizowane są w dystalnej postaci, zamiast luźnych wypróżnień mogą pojawić się zaparcia. Jest to często mylące i mówimy tutaj głównie o objawach jelitowych.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow

Typowe objawy WZJG:

  • biegunki z domieszką krwi,
  • bóle brzucha,
  • stany gorączkowe,
  • wzdęcia,
  • zaparcia
  • spadek masy ciała.

Warto podkreślić, że krwawienie nie musi koniecznie wystąpić.

„Jest to faktycznie najczęstszy objaw, ale nie zawsze musi się pojawiać. Zdarzają się przypadki pacjentów bez krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2023-11-12T193513.872.png

Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność
Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa

Objawy pozajelitowe WZJG

We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego mogą także występować objawy pozajelitowe, czyli spoza przewodu pokarmowego. Są to najczęściej problemy skórne.

„(...) Możemy wtedy mieć do czynienia z rumieniem guzowatym, który objawia się ciemno-wiśniowymi guzami, bardzo tkliwymi przy dotyku, najczęściej w okolicy piszczeli. Może również pojawić się zgorzelinowa postać zapalenia skóry, czyli trudno gojące się owrzodzenia.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow

Objawy mogą również obejmować narząd wzroku oraz stawy.

„(…) Może przyjmować postać oczną, m.in. zapalenie błony naczyniowej oka. Mogą również występować niecharakterystyczne zapalenia stawów obwodowych, bądź osiowych kręgosłupa.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow

Typowe dla WZJG są objawy w okolicy odbytu, czyli zmiany okołoodbytowe.

„(...) Mówimy tutaj o nawracających szczelinach odbytu, o przetokach jelitowo-odbytowych, o nawracających ropniach okołoodbytowych. Zatem zakres objawów tych chorób jest dosyć spory.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Przyczyny WZJG

Przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są podobne jak w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna. Oba schorzenia mogą wystąpić u osoby, która ma predyspozycje genetyczne i u której zadziała czynnik zewnętrzny, w wyniku czego pojawią się zaburzenia immunologiczne i rozwinie się stan zapalny.

„W obu jednostkach chorobowych jedna, podstawowa przyczyna nie jest znana. Przyjmuje się, że są to choroby wieloczynnikowe, występujące u osób z predyspozycjami genetycznymi poprzez zadziałanie czynnika zewnętrznego, środowiskowego. Głównie są to stres oraz infekcje przewodu pokarmowego.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow

Czynniki ryzyka wrzodziejącego zapalenia jelita grubego:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia układu odpornościowego,
  • nerwice,
  • przewlekły stres,
  • infekcje układu pokarmowego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podobieństwa i różnice. Rozmowa z ekspertem
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko