Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Te sygnały ratują życie w czasie powodzi. Dzięki ich znajomości ułatwisz pracę służbom
Fot. East News/ Wojciech Olkusnik

Te sygnały ratują życie w czasie powodzi. Dzięki ich znajomości ułatwisz pracę służbom

16 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Przez Polskę przechodzi powódź, a wiele miast w południowo-zachodniej części kraju jest zdewastowane. Pod wodą znalazły się takie miejscowości jak m.in. Kłodzko, Nysa, Lądek-Zdrój oraz Głuchołazy. Premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna.

Warto wiedzieć, że jeśli mieszkańcy zalanych miast nie są w stanie wydostać się z kryzysowego położenia, znajdują się w zalanym gospodarstwie, a sieć komórkowa nie działa, w dalszym ciągu mogą powiadomić służby. Dlatego warto znać uniwersalne kody ratunkowe, które rozpoznawane są przez ratowników na całym świecie. Dzięki temu można przekazać ważne informacje, ułatwiając pracę służbom.

Polska walczy z powodzią

Polska walczy z powodzią. Do mediów wciąż napływają niepokojące informacje odnośnie kolejnych zniszczeń. Powódź nie oszczędza również ludzi, którzy w wyniku okrutnego żywiołu stracili życie. W wielu zalanych miejscowościach nie działała sieć komórkowa, w związku z czym poszkodowane osoby nie mają możliwości poinformować ratowników o trudnej sytuacji.

Są jednak pewne sygnały, które warto znać i stosować,  by służby ratunkowe mogły odpowiednio zareagować. Przede wszystkim warto znać dwie pozycje: Y czyli Yes oraz N, czyli No. Pozycja Yes oznacza, że potrzebujesz pomocy - stań prosto z ramionami uniesionymi ukośnie do góry. Pozycja No oznacz a, że nie potrzebujesz pomocy, a służby mogą płynąć czy też lecieć dalej do innych mieszkańców . Trzeba wtedy stanąć prosto z jedną ręką skierowaną ukośnie w dół, a drugą w górę . Jeśli znasz obie pozycje, możesz skutecznie przyspieszyć akcję ratunkową.

Co oznaczają te flagi?

Nie tylko gesty mogą okazać się pomocne, ale też flagi w różnych kolorach, które wywieszone w widocznym miejscu, ale też dostrzeżone przez służby mogą sprawić, że znacznie szybciej udzielona zostanie pomoc.

Biała flaga oznacza potrzebę ewakuacji, czerwona z kolei pomoc medyczną, natomiast niebieska potrzebę dostarczenia żywności i wody.  Oczywiste jest to, że mieszkańcy potrzebujący pomocy nie mogą pozwolić sobie na to, by zdobyć profesjonalne flagi. Można je jednak wykonać z kawałka materiału w odpowiednim kolorze przymocowanego do kija.

W sytuacjach kryzysowych miej pod ręką te numery telefonów

W sytuacjach kryzysowych warto też mieć zapisane odpowiednie numery ratunkowe. Mowa oczywiście o pogotowiu, straży pożarnej, policji oraz innych służbach. Trzeba też mieć zapisane numery do zaufanych osób z naszego otoczenia.

  • Jednolity europejski numer alarmowy
  • 999 — pogotowie ratunkowe
  • 997 — policja
  • 998 — straż pożarna
  • 994 — pogotowie wodociągów i kanalizacji
  • 992 — pogotowie gazowe
  • 993 — pogotowie ciepłownicze
  • 991 — pogotowie energetyczne

Czytaj też:

Jurek Owsiak trafił do szpitala. Nie obyło się bez operacji. "Moja głupota"

Nieśli pomoc 11 września. Dziś walczą o zdrowie

Oddała serce zwierzętom, a teraz sama potrzebuje pomocy. Wieloletnia działaczka czeka na ważny zabieg


Znana aktorka walczyła z guzem mózgu. Od lat wmawiano jej, że to migrena
Szpitale zakazują odwiedzin. Wszystko przez COVID-19
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko