Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego poinformował w rozmowie z PAP, że nie należy zbierać grzybów na terenach popowodziowych. Wszystko przez to, że fala powodziowa niosła zanieczyszczenia, które te organizmy bardzo łatwo wchłaniają, w związku z czym spożycie grzybów może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Z jakim apelem wystąpił jeszcze GIS?
Powódź, która dotknęła południową Polską niesie za sobą szereg problemów, a zalane i nasiąknięte budynki mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Prof. Bolesław Samoliński, specjalista z zakresu alergologii, otolaryngologii i zdrowia publicznego ostrzega przed pleśnią, apelując o jak najszybsze osuszanie mieszkań.
Ministerstwo Zdrowia wychodzi naprzeciw skutkom powodzi i oferuje dodatkowe akcje szczepień dla osób z terenów podtopionych. Będą oni mogli zaszczepić się na 3 choroby w ramach NFZ.
Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał rozporządzenie w związku z sytuacją powodziową w Polsce, dzięki któremu pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Poznajcie szczegóły.
Powódź niesie ze sobą nie tylko ogromne zniszczenia, ale i realne zagrożenie epidemiologiczne. Należy pamiętać, że płynąca woda podmywa cmentarze, niesie ze sobą martwe zwierzęta, niszczy kanalizację i szamba. Zalane tereny stają się miejscem zagrożenia epidemiologicznego. Co realne grozi mieszkańcom?
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega mieszkańców regionów dotkniętych powodzią przed jeszcze jednym zagrożeniem. Mowa o trudnościach z dostępem do wody pitnej! Uwaga - woda kranowa nie jest w tych miejscach zdatna do spożycia.
Przez Polskę przechodzi powódź, a wiele miast w południowo-zachodniej części kraju jest zdewastowane. Pod wodą znalazły się takie miejscowości jak m.in. Kłodzko, Nysa, Lądek-Zdrój oraz Głuchołazy. Premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna. Warto wiedzieć, że jeśli mieszkańcy zalanych miast nie są w stanie wydostać się z kryzysowego położenia, znajdują się w zalanym gospodarstwie, a sieć komórkowa nie działa, w dalszym ciągu mogą powiadomić służby. Dlatego warto znać uniwersalne kody ratunkowe, które rozpoznawane są przez ratowników na całym świecie. Dzięki temu można przekazać ważne informacje, ułatwiając pracę służbom.