Trudno wyobrazić sobie stres, jaki przeżywała babcia chłopca, który wymknął się z podwórka i zaginął na wiele godzin we wtorek 11 marca. W poszukiwania maluszka zaangażowało się ponad pół tysiąca osób, jednak nie udało się go odnaleźć przed zmrokiem. Znalazł się dopiero następnego ranka, po nocy spędzonej na dworze.
Czy można przyjąć komunię bez spowiedzi? Czy takie przyjęcie ciała Chrystusa jest grzechem i naraża nas na konsekwencje? Czy trzeba się z tego spowiadać? Wierni mają pytania, a na wszystkie odpowiada arcybiskup. Dodaje też, że do oceny grzechu trzeba mieć rozwinięte sumienie. Wiele osób co niedzielę chodzi do Kościoła, bierze udział w mszy świętej, ale nie spowiada się regularnie i mimo to, przyjmują komunię. Czy ich postępowanie jest słuszne w ocenie kapłanów?
Chociaż trzydziesto- i czterdziestolatkom emerytura często wydaje się spełnieniem marzeń, im bliżej wieku emerytalnego, tym większy stres. Starsze osoby obawiają się nie tyle braku zajęcia, ile braku środków do życia. Niskie emerytury utrudniają wiązanie końca z końcem, a wydatki na ratowanie pogarszającego się zdrowia wcale nie poprawiają sytuacji.Pani Bożena ma 63 lata i właśnie zaczęła nowy etap życia. Niedawno przeszła na emeryturę. Ponad 35 lat przepracowała w szkole, ale mimo rozstania z uczniami wcale nie ma wolnego od dzieci. Za to ma problemy – zupełnie inne, niż się spodziewała.
Najpopularniejszym świadczeniem na dziecko jest 800 plus, a rodzice dzieci w wieku 12-35 miesięcy do października otrzymywali także dodatkowe 400 zł. Było to tzw. żłobkowe albo potocznie nazywane 400 plus. W październiku 2024 roku świadczenie 400 plus zostało zastąpione przez “aktywnie w żłobku”, które wyniesie nawet 1500 zł. Jak je uzyskać?
Fobia szkolna to zaburzenie lękowe, zaliczane do fobii społecznych, gdzie jednym z jej objawów jest lęk przed pójściem do szkoły. Dziecko z fobią jest sparaliżowane myślą, że będzie musiało spędzić wiele czasu w szkole. Jako skutek choroby wymienia się m.in. pogłębiającą się izolację społeczną, a także problemy relacyjne. Po czym można poznać, że dziecko ma fobię szkolną? Tłumaczy socjoterapeutka mgr Magdalena Szczodry.
Właśnie zaczęły się wakacje – tak oczekiwane przez dzieci i nieco mniej przez rodziców. To czas wyjazdów bliższych i dalszych, a dorośli mają spory kłopot z podjęciem decyzji kiedy i gdzie ich pociecha może jechać sama. Czy da sobie radę u babci na wsi? Czy może już jechać na kolonie? A co zrobić, gdy od pół roku prosi o pozwolenie na samodzielną podróż pociągiem z kolegami?Na szczęście dla nas, rodziców, wiele z tych kwestii reguluje prawo. A tam, gdzie tych regulacji brak, wkroczyć powinna nasza znajomość własnego dziecka i rodzicielska intuicja. Podpowiadamy, co świadczy o gotowości wyjazdowej dziecka i na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję, aby wypuścić go w świat ten pierwszy raz.
Trudności z poczęciem dziecka dotykają aż 1,5 miliona par w Polsce. Kolejne negatywne testy ciążowe sprawiają, że szukają nowych sposobów na wsparcie płodności. Pomóc może medycyna ludowa. Te 4 zioła znane są od wieków ze swojego dobroczynnego wpływu na płodność.Nasza babcie doskonale wiedziały, po jakie zioła sięgnąć przy przeziębieniu, a jakie będą najlepsze na problemy z żołądkiem. Ziołowe herbatki piły też po to, aby wyregulować cykl menstruacyjny. Niektórym z nich przypisywano wręcz magiczne właściwości przywracania płodności. Poznaj 4 zioła na płodność z babcinej apteczki.
Kupiłam różowe glany i planuję radykalną zmianę fryzury. Zrobię dredy i kolejny tatuaż. Będzie symbolizował tę ważną życiową zmianę - emeryturę! - mówi Edyta. Jej idolką jest „najsłynniejsza babcia polskiego internetu”, która ma ponad 400 tys. followersów. Dzisiejsi emeryci czasem się irytują, gdy urzędnicy traktują ich, jakby nie wiedzieli co to internet, na czym polega płacenie blikiem lub gdy posługują się aplikacjami na telefonie.- Niektórzy zapominają, że przecież gdy do Polski na dobre wkroczył internet, ci seniorzy mieli wtedy zaledwie po trzydziestce i mnóstwo czasu, aby się go nauczyć! - tłumaczy pani Edyta, na emeryturze od miesiąca.Przejście na emeryturę to żaden powód do zmartwienia. - Kiedy pierwszy raz dostałam świadczenie z ZUS, to poniosła mnie radość, byłam wręcz w euforii. Bo to ten moment w życiu, gdy już nic nie musisz, a wszystko możesz. Mało tego, zamierzam wyprawić huczną „domówkę” i zaprosić na nią bliskie mi wiekiem koleżanki. Wydarzenie nazwałam „pożegnanie z dziewczyństwem” i jednocześnie stanie się ono powitaniem dojrzałości – opowiada ze śmiechem 60-letnia pani Edyta.