Tężnie solankowe, do niedawna znane głównie z górskich uzdrowisk, od kilku lat wyrastają w miastach jak grzyby po deszczu. Budowie tężni, często finansowanej przez samorządy, przyświeca szczytny cel – takie miejsca mają tworzyć przyjazny mikroklimat, sprzyjający przede wszystkim zdrowiu układu oddechowego. Niestety zdaniem naukowców efekt wdychania takiej solanki może być odwrotny do zamierzonego.Miejskie tężnie mogą zawierać bakterie chorobotwórcze, zagrażające szczególnie osobom z obniżoną odpornością Solanka w miejskich instalacjach krąży wielokrotnie bez pełnej sterylizacji, tworząc warunki sprzyjające namnażaniu drobnoustrojów Tężnie w miastach nie podlegają rygorystycznym kontrolom mikrobiologicznym, ponieważ formalnie nie są uznawane za obiekty lecznicze Proponowane rozwiązania, jak lampy UV, budzą wątpliwości ekspertów
Jesień rozgościła się na dobre, a co za tym idzie, wystartował sezon chorobowy. Zatkane zatoki to problem, z którym w tym czasie boryka się wielu z nas. Jak sobie z nim radzić? Oto najlepsze domowe sposoby na zatoki.Choć w większości przypadków choroba ustępuje samoistnie, to zdecydowanie warto działać, by zmniejszyć ból i uczucie dyskomfortu. Pomocne mogą być w tym nie tylko specyfiki z apteki, ale też domowe sposoby. Jak samemu poradzić sobie z zatkanymi zatokami? Podpowiadamy.
Zdrowie dzieci w żłobkach może być narażone na negatywny wpływ złej jakości powietrza w pomieszczeniach. Dr Wojciech Feleszko na swoim instagramowym profilu zwraca uwagę na wyniki nowych badań przeprowadzonych, które wykazały, że wyższe stężenia lotnych związków organicznych (LZO) mogą prowadzić do problemów oddechowych u dzieci. Badaniem objęto 500 dzieci a jego wyniki są niepokojące, zwłaszcza w kontekście rosnącego stosowania środków dezynfekujących w placówkach opiekuńczych.