Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Wątroba

Wątroba

wątroba

Barbara Sienkiewicz
08.06.2024 08:05 Na to chorowała Barbara Sienkiewicz. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Barbara Sienkiewicz zmarła nad ranem 7 czerwca 2024 roku osieracając dwoje dzieci. Zdaniem jej sąsiadów nic nie zwiastowało tragedii, aktorka czuła się dobrze, choć niedawno wyszła ze szpitala. Jak ustalił Super Express cierpiała na żółtaczkę.

Choroby wątroby widać na skórze
06.06.2024 13:10 Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza

Problemy z wątrobą bardzo często manifestują się właśnie na skórze. Jeśli wydaje ci się, że od wątroby do skóry droga jest daleka - jesteś w błędzie. Pierwsze objawy chorej wątroby widać właśnie po pogorszeniu się kondycji skóry. A im większe jej przesuszenie czy pojawiające się ciągle wypryski - tym gorsza kondycja narządu. Jednak nie każda zmiana skórna musi być automatycznie łączona z chorą wątrobą. Które zmiany powinny niepokoić?

Zupa jarzynowa w białym półmisku
20.05.2024 10:05 To najzdrowsza zupa dla wątroby. Nasze babcie gotowały ją co niedzielę

Najlepsza zupa na chorą wątrobę to taka, która jest lekkostrawna i pełna witamin. To doskonałe propozycja nie tylko dla osób zmagających się z marskością wątroby lub jej stłuszczeniem, ale również dla wszystkich, którym zależy na zdrowym żywieniu.W diecie wątrobowej wskazane są warzywa i chude mięso. Można zapomnieć o tłustym rosole z "bąblami", ale jest pewna zupa, która świetnie go zastąpi. Chodzi o jarzynową z tradycyjnego przepisu, którą dawniej co niedzielę gotowały nasze babcie. Jak ją zrobić? 

Kobieta trzyma się za brzuch, boli ją wątroba
26.04.2024 09:48 Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać

Jedno piwo dziennie wieczorem do serialu, a może w weekend ćwiartka wódki? Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Każda pita w miarę regularnie może uszkodzić wątrobę. Jak to rozpoznać?Alkohol to trucizna, która może powodować marskość wątroby, zapalenie wątroby, jej stłuszczenie i zgon. Początkowo alkoholowe choroby wątroby mogą nie dawać żadnych objawów. Są jednak pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zaprzestać picia.

zmęczona kobieta, brak energii
14.04.2024 14:40 Polekowe uszkodzenie wątroby może nie dawać wyraźnych objawów. Jak je rozpoznać i leczyć?

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) dotyka coraz więcej osób, między innymi ze względu na łatwą dostępność różnych środków leczniczych. U części pacjentów z polekowym uszkodzeniem wątroby wystarczy odstawienie leku, jednak część z nich wymaga interwencji medycznej. W najgorszym wypadku może dojść do ostrej niewydolności tego narządu, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.Jak rozpoznać polekowe uszkodzenie wątroby? Jak wygląda leczenie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

Głowa meduzy, wątroba, marskość wątroby
06.04.2024 13:12 Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy

Głowa meduzy jest objawem świadczącym o poważnej chorobie. To charakterystyczny wygląd górnych powłok brzusznych, który wskazywać może na marskość wątroby. Jeśli tylko zauważmy te nietypowe zmiany na brzuchu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Objawu nie wolno lekceważyć i trzeba szybko rozpocząć diagnostykę, a następnie leczenie. Jak dokładnie rozpoznać, że mamy do czynienia z tzw. głową meduzy?