Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To charakterystyczny objaw raka wątroby. Pojawia się u 40 proc. pacjentów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 11.07.2024 12:06

To charakterystyczny objaw raka wątroby. Pojawia się u 40 proc. pacjentów

Rak wątroby, wątroba
Fot. Shutterstock/ Marko Aliaksandr

Wątroba jest największym organem jamy brzusznej, drugim największym narządem człowieka i największym gruczołem organizmu. Pełni wiele funkcji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, które związane są z metabolizmem, magazynowaniem oraz oczyszczaniem.

Jest to bardzo ważny organ w naszym organizmie, dlatego ważne jest, by znać pierwsze objawy chorób tego narządu. Według Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, rak wątroby jest szóstym pod względem częstotliwości występowania nowotworem na świecie. Choć wczesne objawy mogą być subtelne, znacznie utrudniają zdiagnozowanie choroby. Rozpoznanie jest kluczowe, w związku z czym warto wiedzieć, jakie są symptomy świadczące o tym, że w naszym ciele rozwija się rak wątroby.

Rak wątroby wykrywany jest w późniejszych stadiach

Niestety, w przypadku raka wątroby, ogromny problem jest taki, że ten nowotwór wykrywany jest w późniejszych stadiach. Lekarka Deborah Lee podkreśla, że ma to związek z objawami choroby, które mogą trudne do wykrycia.

Zdaniem lekarki z rakiem wątroby można żyć lata, nie podejrzewając, że kompletnie może wyniszczać nasze zdrowie. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie symptomów, które mogą wskazywać, że mamy do czynienia z tym nowotworem.

shutterstock_2215941225.jpg
Fot. Shutterstock
Co pić w upały? Zdaniem dietetyków to najlepiej nawadniające napoje GIF wycofuje całą partię popularnego leku. Dotyczy całego kraju, natychmiastowy rygor

Wczesne symptomy raka wątroby

DR Lee podkreśla trzy wczesne symptomy raka wątroby: ciągłe zmęczenie i brak energii, towarzyszącym wielu innym chorobom. Jeśli chodzi o raka wątroby, może to być jeden z pierwszych znaków ostrzegawczych.

Lekarka wymienia też ból z prawej strony w górnej części brzucha- może to wskazywać na powiększenie wątroby lub też rozwijający się guz. Kolejny symptom to stale pogarszające się samopoczucie. To mało charakterystyczny objaw, który może utrudniać postawienie właściwej diagnozy na wczesnym etapie.

 

Żółtaczka: charakterystyczny objaw

Lekarka wyjaśnia, że te sygnały są tzw. czerwonymi flagami w przypadku tego raka.  Dr Lee zwraca uwagę, że dopiero w miarę rozrostu guza mogą pojawić się inne, bardziej oczywiste objawy.

Lekarka wskazuje na żółtaczkę, jako charakterystyczny objaw. Gdy komórki raka zaczynają się namnażać i powodować niewydolność narządu, może to prowadzić do świądu, wysypki czy żółtaczki. Jak się okazuje, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów raka wątroby - atakujący skórę i białka oczu, nadając im żółtawy ocień. To Jeszcze nie wszystko, gdyż żółtaczce towarzyszy też swędzenie oraz ciemniejszy kolor oczu. 

Według badania opublikowanego w czasopiśmie "World Journal of Gastroenterology", żółtaczka pojawia się u 19-40 proc. pacjentów z rakiem wątroby. Dr Lee podkreśla też inne objawy raka wątroby, sygnalizujące tę chorobę. Mowa o m.in. uczuciu sytości po małym posiłku - może być ono wynikiem powiększenia wątroby, uciskającej na inne narządy wewnętrzne. Kolejnym z nich jest też niewyjaśniona utrata wagi. Nie można bagatelizować również guzka w prawej, górnej części brzucha.

Czytaj też:

Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze

Wątroba uszkodzona przez leki sprawia ten rodzaj bólu. Lekarz wyjaśnia, jak go rozpoznać

Alarm! Poznaj 6 sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twoją wątrobę