Tysiące ludzi może stracić prawo jazdy. Wchodzą nowe przepisy
Seniorzy „za kółkiem” będą musieli wykonać obowiązkowe badania psychologiczne – przepis ten ma obowiązywać osoby, które ukończyły 65. rok życia i pisaliśmy już o nim w zeszłym roku. Jednak o tym, że pora już rozważyć rezygnację z kierowania autem, świadczyć mogą te sygnały. Warto je znać.
Komisja Europejska chce wprowadzić zmiany
Obecnie w fazie projektowania są nowe regulacje dotyczące prowadzenia pojazdów przez seniorów. Komisja Europejska ma zamiar wprowadzić obowiązkowe badanie dla seniorów i nie tylko. W zeszłym roku przedstawiła plan, by podczas egzaminu na prawo jazdy obowiązywał m.in. test percepcji zagrożeń. Nowością był wówczas także przepis, by od 1 stycznia 2024 r. osoby powyżej 65. roku życia, które chcą przedłużyć ważność prawa jazdy, wykonały obowiązkowe badanie psychologiczne.
Celem nowego wymogu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Badania mają pomóc ustalić, czy senior nie ma problemów z koncentracją i ocenić ogólną kondycję psychologiczną seniorów prowadzących pojazdy. Uzyskanie negatywnego wyniku będzie jednoznaczne z tym że dany senior nie będzie mógł przedłużyć ważności prawa jazdy.
Przewiduje się też wprowadzenie odświeżających testów dla kierowców po 70-tce. Osoby, które ukończyły 75. rok życia, będą musiały też przechodzić co roku badania psychologiczne.
Kiedy jest pora, by zrezygnować z prowadzenia auta?
Eksperci twierdzą, że przeciwwskazaniami są choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Jednak zaleceń tego rodzaju jest więcej. Na liście znajdują się również:
- ubytek słuchu,
- znaczące pogorszenie wzroku,
- choroby nerek,
- udar mózgu,
- zapalenie stawów,
- problemy neurologiczne,
- zaburzenia psychiczne,
- choroby układu sercowo-naczyniowego.
Obecne badanie psychologiczne wydaje się być niewystarczające. Nie może wykryć np. chorób psychicznych kierowców – a zagrożeniem na drodze może być nawet osoba mająca lekką schizofrenię, depresję czy psychozę maniakalno-depresyjną.
Kierowanie autem po 65. roku życiu? Warto uważać
Osoba kierująca pojazdem powinna czuć się odpowiedzialna nie tylko za bezpieczeństwo swoje, ale i pasażerów, pieszych i kierowców. Warto więc rozliczyć się z niedostatków, które utrudniają prowadzenie auta. Kardiolodzy twierdzą, że osoby z chorobami serca nie powinny prowadzić – dotyczy to zarówno tych z niskim, jak i wysokim ciśnieniem. Zarówno seniorzy, jak i osoby młodsze, mogą mieć zawężone pole widzenia i sztywność karku, co także może stanowić zagrożenie.
Co ciekawe, Szwedzki Narodowy Instytut Badawczy Drogownictwa i Transportu ustalił, że kierowcy mający co najmniej 75. lat mają mniejszą podzielność uwagi i bardziej skupiają się podczas jazdy na znakach drogowych i sygnalizacji świetlnej oraz liniach namalowanych na jezdni.