Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Seniorzy mogą stracić prawo jazdy? Szykują się zmiany przepisów
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 11.09.2023 18:31

Seniorzy mogą stracić prawo jazdy? Szykują się zmiany przepisów

senior za kierownicą
canva.com

Według specjalistów z Unii Europejskiej seniorzy za kierownicą mogą stanowić niebezpieczeństwo na drogach. Wiąże się to z tym, że w zaawansowanym wieku znacznemu osłabieniu ulegają refleks i koncentracja, które są niezbędne do zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. Wobec tego od stycznia 2024 roku planowane są zmiany w prawie drogowym Unii Europejskiej. 

Obowiązkowe badania po 65. roku życia

Od stycznia 2024 roku planowane są zmiany w prawie drogowym Unii Europejskiej. Kierowcy po 65. roku życia mają poddawać się obowiązkowym badaniom lekarskim mającym na celu ocenę stanu ich zdrowia, jakości słuchu i wzroku oraz sprawności psychofizycznej. Z wiekiem nasza koncentracja, refleks, słuch i wzrok ulegają pogorszeniu, a są one niezbędne dla osoby prawadzącej pojazd. 

Opracowywane obecnie regulacje mają być zgodne z ideologią “wizja zero”. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu ograniczanie liczby wypadków drogowych i ich ofiar. Osoby, które nie poddadzą się badaniom lekarskim lub nie przejdą testu, zostaną pozbawione prawa prowadzenia pojazdów.

Projekt bez nazwy - 2023-09-11T160854.429.png

Cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów? Ten sok jest dla Ciebie Rewolucja w kardiologii! Ustalono nieznaną dotąd przyczynę udaru mózgu! Odkrywcą najmłodszy w historii Polski profesor

Obowiązkowe kursy doszkalające dla kierowców po 70. roku życia

Jak ocenią eksperci, kierowcy, którzy skończyli 70. rok życia, powinni regularnie uczestniczyć w obowiązkowych kursach doszkalających. Dodatkowo, w tej grupie wiekowej przewidziane jest powtarzanie egzaminów na prawo jazdy co pięć lat. Komisja Europejska ocenia, że dzięki zmianom do 2030 r. liczba śmiertelnych wypadków zmniejszy się o połowę w całej Unii Europejskiej, natomiast do 2050 r. nie będzie ich wcale. 

Choroby wykluczające prawo jazdy

Niektóre schorzenia także mogą wpływać na psychofizyczną sprawność kierowcy. Eksperci z Unii Europejskiej przygotowują wykaz chorób, które będą kwalifikować do powtórnych badań lekarskich w kierunku przedłużenia prawa jazdy. 

Choroby, które mogą wykluczać posiadanie prawa jazdy to między innymi: 

  • uzależnienie od alkoholu, 
  • choroby psychiczne, 
  • poważne dysfunkcje narządu wzroku lub słuchu, 
  • poważne schorzenia narządu ruchu, 
  • choroby nerek (m.in. ostra niewydolność),
  • nieleczona cukrzyca, 
  • schorzenia neurologiczne (m.in. epilepsja), 
  • schorzenia narządu równowagi, 
  • poważne choroby serca oraz układu naczyniowego.
Tagi: Zdrowie