Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Widoczne oznaki starzenia na rękach. Preparaty z tymi składnikami zniwelują przebarwienia
Fot. Canva/Andy Dean Photography

Widoczne oznaki starzenia na rękach. Preparaty z tymi składnikami zniwelują przebarwienia

1 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Preparaty na przebarwienia starcze są coraz bardziej popularne. Wiele kobiet szuka produktów, które wyeliminują nieestetyczne oznaki upływającego czasu.

Warto pamiętać, że większość preparatów na plamy starcze działa skutecznie przy systematycznym stosowaniu. Jednorazowa czy okazjonalna aplikacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jak powstają plamki starcze

Przyjęło się uważać, że plamy starcze to pierwsze, widoczne objawy upływającego czasu. Są one skutkiem niewłaściwej kumulacji komórek barwnikowych w naskórku , tzw. nadmiernej pigmentacji melaniny lub hiperpigmentacji. Melanina, naturalny barwnik, może z wiekiem gromadzić się w pewnych obszarach, prowadząc do przebarwień. Problem ten dotyczy osób powyżej 50-60 roku życia, choć niewłaściwa pielęgnacja skóry i brak ochrony przed promieniowaniem UV mogą sprawić, że zaczną pojawiać się nawet dwie dekady wcześniej. Z wiekiem ich przybywa, pojawiają się na twarzy, szyi, dłoniach i dekolcie .
Plamy starcze to zazwyczaj problem estetyczny, jednak niektóre przebarwienia mogą rozwijać się w czerniaka – złośliwy nowotwór skóry. Dlatego każdą nietypową zmianę należy skonsultować z dermatologiem .

Fot. Canva/grinvalds, Getty Images Pro

Drętwieje ci ręka? Czy może masz parestezje? Lekarz wyjaśnia, na czym polega różnica
Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie

Dłonie z widocznymi oznakami starzenia

Najbardziej widoczne plamy starcze pojawiają się na wierzchniej części dłoni. W przeciwieństwie do twarzy, gdzie za pomocą makijażu łatwiej możemy ukryć zmiany, skóra na dłoniach jest stale widoczna i narażona na działanie niekorzystnych czynników, np. środków chemicznych podczas sprzątania, co dodatkowo ją osłabia. Właściwa pielęgnacja dłoni powinna nie tylko wygładzić skórę i wyrównać jej koloryt, ale także wzmocnić paznokcie i zadbać o skórki .
Najlepszym sposobem zapobiegania przebarwieniom jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce oraz regularne stosowanie filtrów przeciw promieniowaniu UV przez cały rok . Jeśli plamki już się pojawiły, filtr SPF jest tym bardziej potrzebny, aby zniwelować ryzyko wystąpienia kolejnych. Warto też potraktować je precyzyjnie dobranymi składnikami, które pomogą je zredukować. Znajdziemy w kremach i serach do pielęgnacji dłoni.

Na jakie składniki zwracać uwagę

Systematyczne stosowanie produktów zawierających sprawdzone składniki może nie tylko poprawić wygląd skóry dłoni, ale również przeciwdziałać powstawaniu nowych plam starczych:

Witamina C – jest silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami oraz działa rozjaśniająco, pomagając wyrównać jej koloryt
Kwasy owocowe AHA – delikatnie złuszczają martwy naskórek, co ułatwia wnikanie innych składników aktywnych, wspierając regenerację skóry i poprawiając jej elastyczność
Retinol – pochodna witaminy A, która przyspiesza odnowę komórek skóry i pomaga zmniejszyć widoczność plam starczych
Niacynamid – znany również jako witamina B3, ma właściwości rozjaśniające i przeciwzapalne, co pomaga zmniejszyć widoczność plam oraz poprawić ogólny wygląd skóry
Filtr SPF – jest niezbędny do ochrony skóry przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Obowiązkowy element codziennej pielęgnacji w przypadku stosowania kosmetyków z witaminą C, kwasami i retinolem.

Zobacz także:

To prawdziwe żelazko na zmarszczki. Kosztuje złotówkę, ale ty już masz je w kuchni

Drogeryjny specyfik, który wspiera zdrowie. Używają go kobiety w Maroku

W Polsce łykamy ten suplement na potęgę. Bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, niż pomaga

Popularny krem wycofany ze sklepów. Był sprzedawany jako kosmetyk, a jest lekiem
Czerwone plamy na nogach to nie tylko problem estetyczny. Lepiej biegnij do lekarza
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko