Zadbaj o usta jesienią i zimą. Sprawdzone sposoby na spierzchnięte usta
Jesień i zima to czas, kiedy wiatr i niskie temperatury mogą powodować, że usta staną się suche i szorstkie. Brak właściwej pielęgnacji ust może skończyć się ich pękaniem i krwawieniem.
Warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację ust, aby były gładkie i nawilżone. Kilka sprawdzonych sposobów powinno pomóc nawet tym osobom, które walczą ze spierzchniętymi ustami co sezon.
Sposoby na usta prosto ze spiżarni
Jednym z najpopularniejszych naturalnych sposobów stosowanych na suche i popękane usta jest miód. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i regenerującym oraz zawartości witamin, działa jak najlepszy balsam do ust. Wystarczy nałożyć
cienką warstwę miodu na usta i pozostawić na kilkanaście minut
, a następnie delikatnie zmyć. Codzienne, regularne stosowanie maseczki z miodu na usta sprawi, że efekt utrzyma się dłużej.
Usta możemy też
posmarować olejem kokosowym, który wykazuje właściwości nawilżające i natłuszczające
. Zadziała jak opatrunek okluzyjny, chroniąc usta przed utratą wilgoci.
Fot. Canva/Biserka Stojanovic, Getty Images
Czego szukać w preparatach
Poza domową pielęgnacją warto mieć przy sobie preparaty, które zastosujemy w sytuacjach awaryjnych. Znajdziemy je zarówno w aptece, jak i drogerii, pamiętajmy tylko, aby wybierać produkty pielęgnacyjne, a nie przeznaczone do typowego makijażu.
W balsamach do ust szukaj takich substancji, jak:
- witamina E – działa regenerująco i nawilżająco, pomagając skórze szybciej odzyskać miękkość,
- masło shea – tworzy ochronną barierę, która zabezpiecza usta przed wiatrem i chłodem,
- pantenol – łagodzi podrażnienia i wspomaga odbudowę naskórka,
- witamina A – zawarta w balsamach ochronnych regeneruje, nawilża, wygładza oraz koi spierzchnięte usta o każdej porze roku,
- lanolina – naturalny składnik, który zapewnia intensywne nawilżenie i chroni przed pękaniem skóry,
- wosk pszczeli – podobnie jak miód zregeneruje i odżywi usta, jest łatwo dostępny w formie pomadki.
Pielęgnacja przesuszonych i spierzchniętych ust
Skóra na ustach jest wyjątkowo cienka i delikatna, jest też pozbawiona gruczołów łojowych, przez co bardziej podatna na otarcia i mikrourazy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym . Niskie temperatury, wiatr, a także suche powietrze w domu, np. w wyniku ogrzewania, mogą sprawić, że usta zaczną się przesuszać. Do mikrouszkodzeń może dojść również podczas codziennych czynności: niewłaściwe złuszczanie, skubanie skórek, zagryzanie lub oblizywanie warg, ale też stosowanie wysuszających kosmetyków do makijażu.
Jeśli problem suchych i pękających ust się nasili, a dodatkowo pojawią się zajady w kącikach, warto udać się na konsultację z lekarzem. Być może nie jest winna pogoda, a układ hormonalny, niedobory witamin i składników mineralnych, stosowane leki lub wystąpiła reakcja alergiczna.
Zobacz także:
Tych produktów nie jedz po 60. Ekspert ostrzega
Popularny krem wycofany ze sklepów. Był sprzedawany jako kosmetyk, a jest lekiem
Oto trzy kultowe maści. Biją na głowę drogie kosmetyki