Apteka to jedna z placówek ochrony zdrowia medycznego, zajmująca się sprzedażą gotowych leków i wyrobów medycznych, a także (w niektórych przypadkach) wytwarzaniem leków recepturowych. Wiele specyfików w aptekach można otrzymać na drodze zwykłej transakcji, jednak dla kupna znacznej ich części wymagana będzie recepta wystawiona przez lekarza. Recepta uprawnia pacjenta także do zrealizowania zakupów przy określonej zniżce, gdzie różnicę pokrywa NFZ – dotyczy to jednak wyłącznie osób ubezpieczonych. Niekiedy, z uwagi na stan pacjenta i rodzaj leku, ubezpieczyciel może pokrywać nawet 100% ceny leku.
Pacjenci w aptece mogą także za darmo zasięgać porad odnośnie stosowania określonych leków – jej pracownicy są uprawnieni do wydawania wiarygodnych opinii, bowiem pracę w aptece może znaleźć wyłącznie farmaceuta. Warto podkreślić, że prawo do wydawania leków ma zarówno technik farmacji jak i magister farmacji, jednak prawo do kierowania apteką nabyć może wyłącznie farmaceuta po studiach medycznych, który posiada pięcioletni staż pracy w aptece.
Istnieją różne rodzaje aptek, które można kategoryzować przez wzgląd na ich sposób działania. Najpopularniejsze są apteki leków gotowych, gdzie – w kontrze do aptek recepturowych – żadne leki czy wyroby medyczne nie są wytwarzane, a jedynie sprzedaje się leki producentów. Specyficznym rodzajem aptek są apteki wewnątrzszpitalne, działające wyłącznie na potrzeby szpitala i jego podopiecznych. Coraz większą popularnością cieszą się także apteki internetowe.
Zdecydowana większość aptek na terenie naszego kraju działa w ramach sieci handlowych. Najpopularniejsze w tej materii są apteki Gemini, Dr. Max, DOZ czy Super-Pharm. Wymienić można również takie jak Dbam o Zdrowie, Apteki Prima, Nowa Farmacja, 4 Pory Roku, Bliska Apteka, Apteka Codzienna czy Apteka Zdrowe Ceny.
Apteki internetowe są w Polsce coraz popularniejsze, oferując szeroki asortyment leków i możliwość nabywania ich bez konieczności wychodzenia z domu. Panuje opinia, że w aptekach online jest też po prostu taniej – ta opinia faktycznie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, jednak nie jest tak w przypadku wszystkich leków.
Ważnym zagadnieniem są w tym przypadku leki na receptę – apteka online nie może ich niestety realizować, co wynika przede wszystkim z przyczyn technicznych (konieczne jest przynajmniej powierzchowne potwierdzenie tożsamości pacjenta). Niemniej, leki na receptę można w aptece online zarezerwować, a później odebrać je w punkcie stacjonarnym.
Apteka całodobowa to placówka, w której leki możemy kupić o każdej porze dnia i nocy, bez względu na to, w jaki dzień zamierzamy się do takiej apteki wybrać. Zgodnie z nowelizacją prawa w tym zakresie, obowiązek wyznaczenia apteki całodobowej w danej miejscowości nie zawsze będzie istniał, jednak w praktyce widać, że w większości przypadków dawne apteki całodobowe pracują w starym rytmie. Za dyżur nocny apteki płaci NFZ na podstawie kontraktu, wobec czego farmaceuci często zgadzają się na pełnienie dyżurów.
Pokaż więcej
Niektóre popularne leki dostępne bez recepty w Polsce mogą być zakazane w krajach, do których wybieramy się na wakacje. Za ich przewóz grożą surowe kary, a w skrajnych przypadkach nawet 25 lat więzienia. Oto lista leków, których nie można legalnie przewozić do innych krajów. Niektóre popularne leki z Polski mogą być zakazane w krajach, do których jedziesz na wakacjeZa przewóz leków z kodeiną, tramadolem czy pseudoefedryną grożą wysokie grzywny lub więzieniePrzed wyjazdem sprawdź przepisy w kraju docelowym, by uniknąć kłopotów na granicy
Data ważności na opakowaniu leku to nie tylko formalność — to realna informacja o jego skuteczności i bezpieczeństwie. Co jednak zrobić, gdy przypadkiem zażyjesz przeterminowaną tabletkę? Spokojnie, nie zawsze kończy się to wizytą na SOR-ze.Termin ważności leku to gwarancja jego skuteczności i bezpieczeństwa, ale nie zawsze oznacza, że lek po tej dacie staje się toksyczny Jednorazowe zażycie przeterminowanej tabletki rzadko jest groźne, ale w przypadku niektórych leków może być ryzykowne Szczególną ostrożność należy zachować przy lekach w płynie, zawiesinach i preparatach biologicznych Przeterminowane leki oddawaj do apteki – to najbezpieczniejszy sposób ich utylizacji
Szczypanie, pieczenie, swędzenie i nieprzyjemny zapach – to typowe objawy grzybicy stóp. Gdy pojawią się te pierwsze symptomy, wiele osób zastanawia się, czy od razu trzeba biec do lekarza. Na szczęście – nie zawsze. Jeśli infekcja jest na wczesnym etapie i nie ma nasilonych objawów, można z powodzeniem zastosować środki dostępne bez recepty. W aptece znajdziesz wiele preparatów, które złagodzą stan zapalny, zahamują rozwój grzybów i pomogą przywrócić zdrowy wygląd skórze stóp. Zapytaj farmaceuty.Grzybicą stóp można się zarazić w miejscach publicznych, takich jak basen czy siłownia Wczesne objawy to swędzenie, łuszczenie i pękanie skóry między palcami Kremy, maści i aerozole bez recepty skutecznie zwalczają infekcję, jeśli są odpowiednio dobrane i stosowane regularnie
Gumy nikotynowe formalnie są produktem leczniczym dla dorosłych palących papierosy. W praktyce bez trudu mogą je kupić nastolatki. W ramach prowokacji dziennikarskiej Pacjenci.pl podstawiona 14-letnia uczennica kupiła owocowe gumy nikotynowe w każdej z kilku aptek odwiedzonych w Warszawie. W żadnej nie usłyszała pytania o dowód osobisty, ani o to czy pali papierosy. Zakup gum przez internet również nie jest obwarowany żadnymi ograniczeniami.
Od 1 lipca wchodzą zupełnie nowe refundacje w zakresie leków na różne schorzenia. Tak długiej listy nie było od wielu lat. To jednak nie koniec niespodzianek. Ministerstwo Zdrowia na czele z Izabelą Leszczyną zdecydowało się zmienić regulacje względem jednej grupy preparatów. Czy nie będą już dostępne?Ważne zmiany w przepisach dotyczących leków homeopatycznychRegulacje unijne w tym zakresieStanowisko Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy plan. Zaprezentowało model przejścia leków z programów lekowych do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Leki można byłoby odbierać w AOS lub aptekach otwartych.
Kurz to zmora w mieszkaniach. Potrafi nas doprowadzić do rozpaczy, zwłaszcza, gdy mamy ciemne meble. Albo, kiedy mieszkamy blisko ulicy. Wpada przez okna i błyskawicznie osadza się na wszystkich powierzchniach.Każdy walczy z kurzem na swój sposób. Miotełką, ściereczką, na sucho albo na mokro. Samą wodą, albo drogim preparatem, którego producent obiecuje cuda. A tani i naprawdę skuteczny środek możemy kupić w... aptece i rozprawić się z kurzem na długi czas.
Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych – wspiera układ nerwowy, mięśniowy, reguluje ciśnienie krwi, pracę serca i wpływa na jakość snu. Warto go suplementować zwłaszcza w okresach stresu, przemęczenia, problemów ze snem czy przy skurczach mięśni. Ale kiedy idziemy do apteki, prosimy o „najlepszy” magnez. Co to właściwie znaczy? Ten pierwiastek występuje w preparatach w różnych formach i trzeba wiedzieć, że nie każda działa tak samo. Od formy chemicznej magnezu zależy też to, w jakim stopniu jest przyswajany. Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, który magnez jest w takim razie najlepszy, i dlaczego.
Znowu czeka nas kryzys w aptekach? Według Ministerstwa Zdrowia trzeba przygotować się na ogromne braki w asortymencie. Z półek w zastraszającym tempie znikają leki, które dla niektórych Polaków są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Oto lista, wszystkich, w które najlepiej zaopatrzyć się na zapas lub znaleźć zamiennik, oczywiście po konsultacji z lekarzem.
Ten niepozorny kosmetyk kosztuje mniej niż 10 złotych, a działa nie gorzej, niż luksusowy krem przeciwzmarszczkowy. Mimo iż bywa niedoceniany, tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki — znajdziesz go w każdej aptece. Niepozorna tubka, która wygląda jak zwykła maść ochronna, działa cuda na zmarszczki. Co to takiego? Maść witaminowa, czyli najtańszy, a zarazem najbardziej skuteczny trik na gładką skórę.
Rozjaśniona i wygładzona skóra bez wydawania fortuny? To możliwe! Wystarczy zajrzeć do apteki. To właśnie, w granicach kilkunastu złotych, tam znajdziemy genialną maść z witaminą F, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o urodę. Działa jak naturalne żelazko na zmarszczki, a przy tym wspomaga walkę z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Sprawdź, dlaczego warto mieć ją zawsze pod ręką!
W aptekach wydajemy na nie miliardy złotych. Dają chwilę ulgę, maskując rzeczywisty problem. Nie dość, że ich stosowanie opóźnia diagnostykę wielu groźnych chorób, to może prowadzić do kolejnych, np. do przewlekłych chorób nerek.
Od 1 kwietnia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie duże zmiany w refundacji leków. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady dotyczące refundacji m.in. szczepionek, leków psychiatrycznych oraz terapii dla osób z chorobami rzadkimi. Jakie preparaty znalazły się na liście, która zacznie obowiązywać już niedługo?
Od 2017 r. w Polsce obowiązuje ustawa o „Aptece dla aptekarza”. Jej głównym celem było zatrzymanie rozwoju sieci aptecznych, które przekraczały dopuszczalne limity, jeśli chodzi o liczbę aptek. Dziś nowe apteki mogą otwierać tylko farmaceuci lub spółki farmaceutów, a jeden podmiot może mieć najwyżej 4 apteki w całym kraju. To bardzo restrykcyjne prawo, a także kontrowersyjne i wzbudzające wiele emocji.Podczas wspólnego posiedzenia komisji finansów publicznych oraz komisji gospodarki i rozwoju uchwalono projekt ustawy dotyczącej eksportowych ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa. Niespodziewanie wprowadzono również poprawkę dotyczącą rynku aptecznego, która jeszcze bardziej zaostrza regulacje dotyczące prowadzenia aptek.
Dwa miliony Polaków nie ma dostępu do leków w swojej gminie. Od wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym nazywanych "Apteka dla aptekarza 2.0" (AdA 2.0), czyli od września 2023 r., liczba aptek spadła o 257 placówek. Cierpią na głównie pacjenci z terenów wiejskich i mniejszych miasteczek, gdzie dostęp do leków jest mocno ograniczony, a ceny rosną. Według najnowszego raportu pt. „Sytuacja rynku aptek w Polsce i wybranych krajach Europy" liczba aptek w Polsce spada najgwałtowniej w całej Europie, tymczasem w bogatych państwach UE trend jest odwrotny.
W drugiej połowie lutego wejdą w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowania aptek i uprawnień farmaceutów. Nowela ustawy o świadczeniach w ramach opieki zdrowotnej wprowadzi ważne zmiany w zakresie dyżurów aptek oraz zasad wystawiania recept. Ważne: apteki, które nie wywiążą się ze swoich obowiązków, będą musiały zwrócić otrzymane środki.
13 grudnia 2024 roku w Leeds w Wielkiej Brytanii, 44-letni David Crompton, zmarł po upadku ze schodów. Do upadku doszło w wyniku ataku padaczki spowodowanego brakiem leku. Zamiast leku przeciwpadaczkowego apteka pozostawiła notatkę z "IOU" (ang. "I owe you", czyli "jestem ci winien") dotyczącą brakującego Tegretolu.Bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny było niedotlenienie mózgu i zawał serca, które nastąpiły po upadku ze schodów. Według raportu koronera epilepsja była czynnikiem przyczyniającym się do zgonu. Mężczyzna nie przyjmował przepisanych mu leków, ponieważ lokalna apteka nie była w stanie ich zapewnić.
Wcale nie trzeba przepłacać za ekskluzywne kosmetyki, jeśli chce się zadbać o cerę. By skóra stała się jędrna i zdrowa, napięta i świetlista, w gruncie rzeczy wystarczy prosta maść z apteki. Bo liczy się to, co kryje w środku. A jednym z najważniejszych składników jest witamina E.Nawilża, regeneruje, odżywia i poprawia elastyczność – brzmi dobrze? A to jeszcze nie wszystko, bo w efekcie – wygładza zmarszczki niczym krem z najwyższej półki. W dodatku kosztuje zaledwie kilka złotych.
Doraźne kontrole NIK przeprowadzane są w reakcji na pilne, nietypowe sytuacje, np. podejrzenie nieprawidłowości, zgłoszenia od obywateli lub mediów, wnioski posłów, senatorów lub premiera. Ich celem jest szybkie zbadanie konkretnego problemu. Na czym inspektorzy skoncentrują uwagę tym razem?Według informacji na stronie Najwyższej Izby Kontroli najbliższa inspekcja doraźna ma sprawdzić funkcjonowanie systemu pod kątem bezpieczeństwa lekowego Polski. Zarządzenie tej kontroli ma być wynikiem kompleksowych analiz, a jej celem – ocena ryzyk braku bezpieczeństwa lekowego.
Pacjenci, którzy korzystają z tzw. recept rocznych mogą spodziewać się zmian w ich realizacji. Chodzi o system, który wymuszał wykupienie lub odbiór leków z jednej recepty w tej samej aptece. W przypadku braku ich dostępności, zamknięcia apteki czy przeprowadzki, pacjent pozostawał na lodzie.
Sejmowa Komisja Zdrowia poparła nowe przepisy, które rozszerzają uprawnienia do wystawiania recept na leki refundowane dla dzieci i seniorów. Chodzi o lekarzy prowadzących praktykę prywatną, pielęgniarki czy farmaceutów. Jednak pytanie ze strony opozycji pozostawia sprawę otwarta: kto zapłaci za dodatkowe leki? Realizacja projektu może pogłębić dziurę w budżecie NFZ, a szacowany koszt zmian to 415 milionów złotych rocznie.
Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku poza granicami kraju, na terenie dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej. Jak Podaje ministerstwo Zdrowia, receptę transgraniczną można zrealizować wyłącznie za pełną odpłatnością, niezależnie od uprawnień, z których pacjent korzysta w Polsce. Po powrocie do kraju możliwe jest jednak uzyskanie zwrotu kosztów refundacji. Wystarczy złożyć wniosek do NFZ.
Więcej możliwości na bezpłatne leki i recepty wystawiane przez farmaceutów oraz lekarzy prowadzących prywatna praktykę. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały.Przedłożony przez Minister Zdrowia projekt dotyczący zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych został przyjęty przez Radę Ministrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu więcej osób będzie mogło wystawiać recepty, np. na szczepionki. Będzie to mógł być np. farmaceuta lub lekarz, który prowadzi prywatną praktykę.
Gdy łapie nas infekcja, zwykle pierwsze kroki kierujemy nie do lekarza, ale do apteki. Jeśli tylko się da, próbujemy sobie sami pomóc. Z jednej strony, to efekt trudności, na jakie napotykamy, próbując zapisać się do przychodni, ale z drugiej tego, że mamy, jako społeczeństwo, coraz większą wiedzę na temat leków.Co więcej, pacjent może w aptece dokładnie opisać swoje objawy, a farmaceuta, na tej podstawie, w wielu przypadkach, jest w stanie zaproponować mu odpowiednie leki. Jak opowiada nam farmaceutka, Edyta Bartoń-Bratek, takie porady są na porządku dziennym, a pacjenci dokładnie konsultują, które leki i w jaki sposób mają przyjmować. „To dowód na to, że buduje się w nich świadomość bezpiecznej farmakoterapii”.
Podając numer PESEL przy realizacji e-recepty można narazić się na ryzyko wycieku wrażliwych informacji. Na szczęście istnieje bezpieczna alternatywa zamiast dyktowania na głos w aptece naszego numeru PESEL.
Jesień i zima to czas, kiedy wiatr i niskie temperatury mogą powodować, że usta staną się suche i szorstkie. Brak właściwej pielęgnacji ust może skończyć się ich pękaniem i krwawieniem. Warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację ust, aby były gładkie i nawilżone. Kilka sprawdzonych sposobów powinno pomóc nawet tym osobom, które walczą ze spierzchniętymi ustami co sezon.
Tabletki na ból i infekcje gardła Strepsils z miodem i cytryną w całej Polsce zostały wycofane ze sprzedaży. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, seria produktu została zanieczyszczona substancją o nieznanym pochodzeniu, powodując ryzyko wystąpienia nieprzewidywalnych konsekwencji medycznych.Ze względu na zdrowie pacjentów, decyzja została nadana pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Z obrotu została wycofana jedna seria leku.
Jak donosi raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w aptekach obecnie brakuje kilku leków, m.in. leku przeciwpsychotycznego, sterydu, który stosowany jest w infekcjach dróg oddechowych, ale również szczepionki przeciw krztuścowi. Kiedy planowana jest dostawa?