Apteka to jedna z placówek ochrony zdrowia medycznego, zajmująca się sprzedażą gotowych leków i wyrobów medycznych, a także (w niektórych przypadkach) wytwarzaniem leków recepturowych. Wiele specyfików w aptekach można otrzymać na drodze zwykłej transakcji, jednak dla kupna znacznej ich części wymagana będzie recepta wystawiona przez lekarza. Recepta uprawnia pacjenta także do zrealizowania zakupów przy określonej zniżce, gdzie różnicę pokrywa NFZ – dotyczy to jednak wyłącznie osób ubezpieczonych. Niekiedy, z uwagi na stan pacjenta i rodzaj leku, ubezpieczyciel może pokrywać nawet 100% ceny leku.
Pacjenci w aptece mogą także za darmo zasięgać porad odnośnie stosowania określonych leków – jej pracownicy są uprawnieni do wydawania wiarygodnych opinii, bowiem pracę w aptece może znaleźć wyłącznie farmaceuta. Warto podkreślić, że prawo do wydawania leków ma zarówno technik farmacji jak i magister farmacji, jednak prawo do kierowania apteką nabyć może wyłącznie farmaceuta po studiach medycznych, który posiada pięcioletni staż pracy w aptece.
Istnieją różne rodzaje aptek, które można kategoryzować przez wzgląd na ich sposób działania. Najpopularniejsze są apteki leków gotowych, gdzie – w kontrze do aptek recepturowych – żadne leki czy wyroby medyczne nie są wytwarzane, a jedynie sprzedaje się leki producentów. Specyficznym rodzajem aptek są apteki wewnątrzszpitalne, działające wyłącznie na potrzeby szpitala i jego podopiecznych. Coraz większą popularnością cieszą się także apteki internetowe.
Zdecydowana większość aptek na terenie naszego kraju działa w ramach sieci handlowych. Najpopularniejsze w tej materii są apteki Gemini, Dr. Max, DOZ czy Super-Pharm. Wymienić można również takie jak Dbam o Zdrowie, Apteki Prima, Nowa Farmacja, 4 Pory Roku, Bliska Apteka, Apteka Codzienna czy Apteka Zdrowe Ceny.
Apteki internetowe są w Polsce coraz popularniejsze, oferując szeroki asortyment leków i możliwość nabywania ich bez konieczności wychodzenia z domu. Panuje opinia, że w aptekach online jest też po prostu taniej – ta opinia faktycznie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, jednak nie jest tak w przypadku wszystkich leków.
Ważnym zagadnieniem są w tym przypadku leki na receptę – apteka online nie może ich niestety realizować, co wynika przede wszystkim z przyczyn technicznych (konieczne jest przynajmniej powierzchowne potwierdzenie tożsamości pacjenta). Niemniej, leki na receptę można w aptece online zarezerwować, a później odebrać je w punkcie stacjonarnym.
Apteka całodobowa to placówka, w której leki możemy kupić o każdej porze dnia i nocy, bez względu na to, w jaki dzień zamierzamy się do takiej apteki wybrać. Zgodnie z nowelizacją prawa w tym zakresie, obowiązek wyznaczenia apteki całodobowej w danej miejscowości nie zawsze będzie istniał, jednak w praktyce widać, że w większości przypadków dawne apteki całodobowe pracują w starym rytmie. Za dyżur nocny apteki płaci NFZ na podstawie kontraktu, wobec czego farmaceuci często zgadzają się na pełnienie dyżurów.
Pokaż więcej
Sejmowa Komisja Zdrowia poparła nowe przepisy, które rozszerzają uprawnienia do wystawiania recept na leki refundowane dla dzieci i seniorów. Chodzi o lekarzy prowadzących praktykę prywatną, pielęgniarki czy farmaceutów. Jednak pytanie ze strony opozycji pozostawia sprawę otwarta: kto zapłaci za dodatkowe leki? Realizacja projektu może pogłębić dziurę w budżecie NFZ, a szacowany koszt zmian to 415 milionów złotych rocznie.
Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku poza granicami kraju, na terenie dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej. Jak Podaje ministerstwo Zdrowia, receptę transgraniczną można zrealizować wyłącznie za pełną odpłatnością, niezależnie od uprawnień, z których pacjent korzysta w Polsce. Po powrocie do kraju możliwe jest jednak uzyskanie zwrotu kosztów refundacji. Wystarczy złożyć wniosek do NFZ.
Więcej możliwości na bezpłatne leki i recepty wystawiane przez farmaceutów oraz lekarzy prowadzących prywatna praktykę. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały.Przedłożony przez Minister Zdrowia projekt dotyczący zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych został przyjęty przez Radę Ministrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu więcej osób będzie mogło wystawiać recepty, np. na szczepionki. Będzie to mógł być np. farmaceuta lub lekarz, który prowadzi prywatną praktykę.
Gdy łapie nas infekcja, zwykle pierwsze kroki kierujemy nie do lekarza, ale do apteki. Jeśli tylko się da, próbujemy sobie sami pomóc. Z jednej strony, to efekt trudności, na jakie napotykamy, próbując zapisać się do przychodni, ale z drugiej tego, że mamy, jako społeczeństwo, coraz większą wiedzę na temat leków.Co więcej, pacjent może w aptece dokładnie opisać swoje objawy, a farmaceuta, na tej podstawie, w wielu przypadkach, jest w stanie zaproponować mu odpowiednie leki. Jak opowiada nam farmaceutka, Edyta Bartoń-Bratek, takie porady są na porządku dziennym, a pacjenci dokładnie konsultują, które leki i w jaki sposób mają przyjmować. „To dowód na to, że buduje się w nich świadomość bezpiecznej farmakoterapii”.
Podając numer PESEL przy realizacji e-recepty można narazić się na ryzyko wycieku wrażliwych informacji. Na szczęście istnieje bezpieczna alternatywa zamiast dyktowania na głos w aptece naszego numeru PESEL.
Jesień i zima to czas, kiedy wiatr i niskie temperatury mogą powodować, że usta staną się suche i szorstkie. Brak właściwej pielęgnacji ust może skończyć się ich pękaniem i krwawieniem. Warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację ust, aby były gładkie i nawilżone. Kilka sprawdzonych sposobów powinno pomóc nawet tym osobom, które walczą ze spierzchniętymi ustami co sezon.
Tabletki na ból i infekcje gardła Strepsils z miodem i cytryną w całej Polsce zostały wycofane ze sprzedaży. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, seria produktu została zanieczyszczona substancją o nieznanym pochodzeniu, powodując ryzyko wystąpienia nieprzewidywalnych konsekwencji medycznych.Ze względu na zdrowie pacjentów, decyzja została nadana pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Z obrotu została wycofana jedna seria leku.
Jak donosi raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w aptekach obecnie brakuje kilku leków, m.in. leku przeciwpsychotycznego, sterydu, który stosowany jest w infekcjach dróg oddechowych, ale również szczepionki przeciw krztuścowi. Kiedy planowana jest dostawa?
Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził w sumie 648 kontroli dotyczących realizacji recept w aptekach w całej Polsce. A, że prawie połowa recept była zrealizowana z błędami, posypały się kary. I to wielomilionowe kary. Rekordzista musi zapłacić milion złotych.
Wszystko jest coraz droższe, więc wielu z nas szuka oszczędności. Farmaceutka postanowiła opowiedzieć na TikToku, jak oszczędzić w aptece. Jej triki, choć banalnie proste, mogą przydać się każdemu z nas. Wiele osób obawia się wizyt w aptece ze względu na ceny. Niestety, wizyta po farmaceutyki, może nadwyrężyć nasz budżet bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jak zatem oszczędzić w aptece i czy to w ogóle jest możliwe? Podpowiadamy.
W ofercie sieci aptek DOZ pojawił się produkt co najmniej kontrowersyjny – piwo. Co prawda bezalkoholowe, ale jednak piwo. Czy to moralne? – zastanawiają się klienci. Ten napój nie kojarzy się przecież ze zdrowiem, a właśnie ono powinno być dla apteki najwyższą wartością.Jak się okazuje, DOZ ma wyjaśnienie tej sytuacji. To odpowiedź na potrzeby klienta, a także... sytuacja ekonomiczna aptek.
Myśląc o wakacjach, myślimy o błogim odpoczynku, słońcu, zabawach w wodzie - ale z tyłu głowy trzeba mieć świadomość, że może dojść do drobnego urazu, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na wakacje z dziećmi. Co zabrać ze sobą na wakacje, żeby mieć spokojną głowę, że przygotowaliśmy się na wszystko.
Maści z apteki potrafią zdziałać cuda. Dzięki bardzo dobrym składom i przystępnej cenie są chętnie wybierane przez wielu pacjentów. Gdy nasze oczy często łzawią, wybierzmy WitA POS, czyli preparat z witaminą A, stosowany miejscowo do oka (worka spojówkowego) o działaniu pielęgnacyjnym oraz ochronnym, wspomagającym naturalne działanie płynu łzowego. Kto nie może stosować tego preparatu?
Lato w pełni, więc nic dziwnego, że odsłaniamy stopy, nosząc letnie klapki czy sandałki. Dla wielu z nas prawdziwą zmorą są popękane pięty. By przywrócić gładkość stopom wybieramy wizyty u kosmetyczki, ale też stosujemy rozmaite kosmetyki samodzielnie. Jedną z polecanych aptecznych maści jest Dernilan, który stosowany jest w przypadku bolesnych pęknięć zgrubiałego i zrogowaciałego naskórka, do pielęgnacji skóry rąk i stóp.
Są pewne produkty apteczne, które uchodzą za tanie, lecz bardzo skuteczne. Do takich można z pewnością zaliczyć maść arnikową, wytwarzaną z kwiatostanów arniki górskiej, rośliny z grupy astrowatych, rosnącej na łąkach Europy, Azji i Ameryki Północnej.Maść arnikowa od wielu lat wykorzystywana jest jako skuteczny środek na bóle mięśni czy siniaki. Ma też działanie wzmacniające krwionośne naczynia włosowate, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Czy wszyscy mogą ją stosować?
Wyjeżdżając na urlop mamy zwykle wiele rzeczy na głowie i często sprawy naszego bezpieczeństwa, a dokładniej wyposażenia apteczki, schodzą na dalszy plan. Dopiero będąc na wyjeździe, gdy się skaleczymy lub gdy rozboli nas głowa, zaczynamy gorączkowo szukać potrzebnych środków – płynu do dezynfekcji czy tabletek przeciwbólowych. Najlepiej więc już w momencie pakowania walizek (lub wcześniej) zadbać o skompletowanie apteczki podróżnej. W razie kłopotów unikniemy dodatkowego stresu, a odpowiednie środki, tzw. pierwszej pomocy, będziemy mieć pod ręką.
Główny Inspektorat Farmaceuty wycofał z obrotu na terenie Polski popularny plaster rozgrzewający. Mowa o “plasterku tygrysim z kotkiem”. Jak się okazuje, spełnia on wymagania definicyjne produktu leczniczego, natomiast sprzedawany był jako kosmetyk. Decyzji o wycofaniu z obrotu produktu nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.
Na liście darmowych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia znajduje się ok. 3.8 tys. pozycji. I choć kryterium wieku jest oczywiście bardzo ważne, nie gwarantuje automatycznego braku opłat w aptece.Aby więc spełnić te warunki i móc korzystać z bezpłatnych preparatów, trzeba spełnić kilka warunków. O czym trzeba wiedzieć w przypadku korzystania z darmowych preparatów?
Czy można zwrócić do apteki wcześniej zakupione leki? Choć jest to oczywiście możliwe, nie jest tak proste jak w przypadku innych towarów, które z łatwością można zwrócić do sklepu.W Polsce zasady zwrotu zakupionych leków są regulowane przez Prawo Farmaceutyczne. Istnieją pewne trzy sytuacje, gdzie apteka musi przyjąć wcześniej zakupiony lek. O czym konkretnie mowa?
W aptekach jest mnóstwo kosmetycznych hitów, które chociaż kosztują grosze, zapewniają efekty na poziomie najdroższych kremów. Jednym z takich ewenementów jest maść z żyworódki. Maść z żyworódki to produkt pochodzenia naturalnego. Przywraca skórze witalność, elastyczność, a kosztuje zaledwie 20 złotych. Jest tak delikatna, że można stosować ją na podrażnienia i rany. Lekarze polecają ją niemowlętom. Jakie ma właściwości, jak ją stosować i kiedy? Tego dowiecie się z naszego tekstu.
Ręcznie robione leki wcale nie odeszły do lamusa. Nadal potrzebuje ich wielu pacjentów. Niestety takie leki są też znakomitą okazją do wyłudzeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.1,5 mln zł – tyle miesięcznie płaci NFZ za same opakowania leków recepturowych. Wartość jednej buteleczki według aptekarzy to 132 złote, ale w hurtowni można kupić taką za 4,20 zł. Bez winy nie są też lekarze, którzy za wypisywanie takich recept, biorą prowizję. Rekordzista wystawiał ich 500 dziennie.
Jeżeli zapomnisz o wykupieniu recepty i straci ona ważność, a skończy ci się lek albo jeśli będziesz musiał czekać na konsultację lekarską zbyt długo, specjalną receptę możesz otrzymać w aptece. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna.Receptę farmaceutyczną może wystawić farmaceuta, ale uwaga – nie każdy i nie na wszystkie leki. Jak ją zdobyć, ile jest ważna i czy trzeba za nią zapłacić?
Idziemy do apteki po niezbędne leki i już stresujemy się, jaki będzie paragon. Czasami to, co widnieje pod słowem “suma” może odebrać nam zdrowie, a jeśli nie zdrowie, to na pewno dobry humor. Są jednak w Polsce grupy pacjentów, które mogą liczyć na darmowe lekarstwa. Jest jednak kilka warunków.Komu przysługują bezpłatne leki, kto może wystawić na nie receptę i gdzie je kupić? Zostańcie z nami.
Czy można odmówić pacjentowi wydania leku w aptece? Choć dla niektórych może wydawać się to zaskakujące, zarówno farmaceuta, jak i technik farmaceutyczny może odmówić danej osobie wydania środków medycznych.Taka sytuacja wiąże się z uregulowanymi przepisami prawa, wskazującymi na rodzaje leków, ale też wiek pacjenta. Te elementy nadają pracownikom aptek prawo do tego, by odmówić realizacji recepty oraz sprzedaży danego specyfiku.
42 to liczba leków, których brakuje obecnie w polskich aptekach. Wśród deficytowych są te na choroby, na które choruje bardzo wielu Polaków. Z którymi lekami jest problem i czy przypadkiem nie z tymi, które stale przyjmujesz?GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił właśnie w cotygodniowym raporcie, jakich leków brakuje w aptekach. Temat deficytowych środków medycznych to również jeden z gorących tematów trwającego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Dobra wiadomość jest taka, że w kwietniu szykują się dobre zmiany w tej kwestii.
Włamywał się do wrocławskich aptek i kradł z nich gotówkę. Policjanci z Wrocławia poszukują złodzieja, który wyniósł pieniądze co najmniej z czterech placówek. Funkcjonariusze opublikowali wizerunek podejrzanego mężczyzny i poprosili, by osoby, które rozpoznają rabusia, zgłaszały się. Sprawa kradzieży prowadzona jest już od kilkunastu dni.
Od 1 stycznia weszły nowe przepisy, w których zmieniono definicję dyżurów aptecznych. Nocne i świąteczne dyżury są teraz finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co prawda, NFZ opłaci tylko kilka godzin, z tego żadnej po północy. Czy oznacza to, że na potrzebny lek pacjenci, którzy są w nagłej sytuacji, będą musieli czekać aż do rana?
Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą nowe przepisy. Aptekarze czekali na tę zmianę 30 lat! Od przyszłego roku dyżury będą dobrowolne i płatne. Farmaceuci będą otrzymywali za nie pieniądze również ze środków publicznych. Zmienią się również godziny, w których apteki będą otwarte. O tych zmianach lepiej wiedzieć wcześniej.