Pacjenci.pl Zdrowie 10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!
canva.com

10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!

19 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Rozwija się skrycie i powoli, mogąc latami nie dawać wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne symptomy ostrzegawcze, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

10 symptomów raka jelita grubego

W większości przypadków rak jelita grubego wykrywany jest dopiero w stadium zaawansowanym, co znacząco zmniejsza szanse na jego wyleczenie. Dlatego lekarze alarmują, aby regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym i zwracać uwagę na każde niepokojące objawy. Organizm zaatakowany przez nowotwór może wysyłać symptomy ostrzegawcze.

10 objawów wskazujących na raka jelita grubego to:

  • 1) zmiany w rytmie wypróżnień,
  • 2) utrzymujące się bóle brzucha,
  • 3) uczucie parcia na stolec pojawiające się po wypróżnieniu,
  • 4) ołówkowate stolce (długie i cienkie jak ołówek),
  • 5) krwawienie z odbytu (jasne lub ciemnoczerwone),
  • 6) obecność krwi w stolcu,
  • 7) anemia spowodowana niedoborem żelaza,
  • 8) nagła utrata masa ciała bez wyraźniej przyczyny,
  • 9) brak apetytu,
  • 10) ogólne osłabienie.

„Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w prawej połowie okrężnicy wówczas mogą występować niespecyficzne bóle brzucha w prawej połowie jamy brzusznej, smoliste stolce oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jeśli mówimy o lewej części okrężnicy i odbytnicy, charakterystycznymi objawami oprócz dolegliwości bólowych o charakterze skurczowym będą zaburzenia rytmu wypróżnienia, krwawienia z odbytu, biegunki naprzemiennie z zaparciami oraz zmieniony kształt stolca, tzw. stolce ołówkowate.” - powiedziała specjalistka onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska - Domańska.

Projekt bez nazwy - 2023-10-17T193637.633.png

Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność
Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność

Jakie są szanse na wyleczenie raka jelita grubego?

Pamiętajmy, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie i przeżycie pacjenta. Niestety w większości przypadków rak jelita grubego wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są bardzo ograniczone.

„Jeśli chodzi o wykrywalność raka jelita grubego w Polsce, mamy jeszcze dużo do zrobienia. W 80% przypadków, diagnozowany jest w postaci zaawansowanej i to rzutuje na tak zwaną medianę 5-letniego przeżycia. (…) Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jak wykryć raka jelita grubego?

Podstawą diagnostyki raka jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie to nie tylko pozwala wykryć patologiczne zmiany, ale także je usunąć.

„Nie bójmy się tego badania! Nie ma nic lepszego w medycynie niż profilaktyka. Tutaj mamy narzędzie, które nie tylko wykrywa zmiany wczesne czy zaawansowane, ale jednocześnie pozwala nam na usunięcie polipów czy zmian nowotworowych. Głównie chodzi o to, żebyśmy usuwali zmiany nowotworowe i nie pozwalali na to, aby doprowadziły do rozwoju raka jelita grubego. Pamiętajmy, że w momencie pojawienia się objawów jest już bardzo późno.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Pacjenci z rakiem jelita grubego, często cierpią na anemię z niedoboru żelaza, więc niedokrwistość wykryta w badaniu laboratoryjnym może skłonić do dalszej diagnozy w tym kierunku.

„Niedokrwistość z niedoboru żelaza wykryta w badaniu laboratoryjnym oraz towarzyszące jej wyżej wymienione objawy są wskazaniami do wykonania badania endoskopowego jelita grubego czyli kolonoskopii.” - powiedziała specjalistka onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska - Domańska.

W diagnostyce raka jelita grubego wykorzystuje się także testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale. Do określenia zaawansowania choroby oraz zlokalizowania przerzutów stosuje się badania obrazowe - tomografię komputerową i rezonans magnetyczny jamy brzusznej.

Jakie są pierwsze objawy nowotworów układu pokarmowego? Lekarz wyjaśnia
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja