Pacjenci.pl Zdrowie 3 sprawdzone sposoby na katar sienny. Zapytaliśmy farmaceutę
canva

3 sprawdzone sposoby na katar sienny. Zapytaliśmy farmaceutę

17 lipca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Choroby alergiczne to problem aż 30% populacji. Z ich powodu jakość życia może ulec znacznemu obniżeniu – alergicy nierzadko śpią gorzej, są bardziej zmęczenie i tym samym mniej wydajni w szkole i pracy. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się alergii. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą magistrem farmacji Iloną Krzak.

Maseczka i duże okulary – alergicy muszą je mieć

Katar sienny potrafi znacznie pogorszyć jakość życia alergików: „ W sezonie największego pylenia, kiedy wychodzimy na zewnątrz, załóżmy maseczkę i duże okulary” . - powiedziała magister farmacji Ilona Krzak. Alergicy to grupa osób, która nosiła maseczki jeszcze przed pandemią. I mieli ku temu wystarczający powód – sezon pylenia. W ich przypadku jest to szczególnie trudny czas, a maseczka bywa wręcz zbawienna. Jej zaletą jest to, że pyłki osadzają się na jej materiale. By komfortowo poruszać się na świeżym powietrzu w okresie pylenia nie jest konieczne korzystanie z drogich maseczek – pomocna okaże się nawet zwykła maseczka chirurgiczna, która zatrzyma większość pyłków.

Duże okulary chronią przed dostawaniem się alergenów do oczu. Alergicy w sezonie pylenia warto by mieli je ze sobą, gdy wychodzą na zewnątrz – mogą być to zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne. Jeśli dana osoba nie ma wady wzroku, może używać tzw. zerówek, których szkła również ochronią oczy przed przenikaniem alergenów do oczu. Jednak by okulary mogły spełniać swoją funkcję, po każdym korzystaniu z nich na świeżym powietrzu, należy je umyć wodą i wytrzeć.

Bez względu na to, jakie rodzaju okularów alergik będzie używał, ważne by miały właściwe filtry UV, a  przypadku okularów korekcyjnych, by były dobrane przez okulistę – zaleca się, by nigdy nie kupować okularów w niepewnych miejscach!

Projekt bez nazwy (54).png

Co warto wiedzieć o katarze alergicznym
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?

Sól fizjologiczna – do przemywania oczu

To wodny roztwór chlorku sodu. Jest jednym ze składników soli kuchennej i jej stężenie wynosi 0,9%. Sól fizjologiczna stosowana jest jako kroplówka np. po biegunce. Jednak jest niezastąpionym środkiem do przemywania oczu, również dla osób mających katar sienny. Sprawia, że oczy przestają być zaczerwienione. Wystarczy przemyć je wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Kompres z soli fizjologicznej można przyłożyć też na zamknięte powieki – w ten sposób szybciej złagodzi się podrażnienie i pieczenie

Gdy domowe sposoby to za mało – leki przeciwhistaminowe, sterydy donosowe

„Katar alergiczny leczymy głównie lekami przeciwhistaminowymi. Możemy stosować też leki miejscowe. m.in. krople do oczu, krople do nosa. Dostępne są również sterydy donosowe, które zmniejszają obrzęk śluzówki i hamują stan zapalny. Warto podkreślić, że sterydy można stosować dłużej i z mniejszymi działaniami niepożądanymi niż krople obkurczające śluzówkę. Musimy jednak wiedzieć, jak prawidłowo je dozować, aby uniknąć niepożądanych działań ogólnych”. - powiedziała magister farmacji Ilona Krzak.

Leki przeciwhistaminowe to leki na alergię powodujące że jej objawy się zmniejszają lub ustępują całkowicie. Blokują receptory histaminy w komórce, która odpowiada za pojawienie się alergicznego nieżytu nosa. Mimo iż preparat przeciwhistaminowy sprawia, że objawy alergii znikają, to jednak nie usuwa jej przyczyny. Z tego powodu nawet osoba go przyjmująca wciąż będzie alergikiem, lecz nie będzie już tak ciężko znosiła uczulenia. Odstawienie leku powoduje, że objawy kataru znów się pojawią.

Sterydy donosowe dzielimy na leki pierwszej i drugiej kategorii lub starsze i nowsze. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwwysiękowe i przeciwświądowe. Dzięki nim ograniczona zostaje produkcja wodnistego śluzu, chory mniej też kicha i lepiej mu się oddycha przez nos. Większość z nich dostępna jest bez recepty.

Lek na katar przyczyną... kataru? To możliwe. Ekspert ostrzega
Katar - jak sobie z nim radzić?
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja