Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lek na katar przyczyną... kataru? To możliwe. Ekspert ostrzega
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 16.06.2023 11:16

Lek na katar przyczyną... kataru? To możliwe. Ekspert ostrzega

krople do nosa
canva

Nadużywanie kropli do nosa powoduje polekowy nieżyt nosa, nazywany również katarem polekowym. Schorzenie jest następstwem uzależnienia od kropli do nosa, powszechnego zjawiska spowodowanego zbyt częstą aplikacją preparatów tego rodzaju. Co to jest katar polekowy? Jak należy go leczyć? Jakie są objawy uzależnienia od kropel do nosa? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, magistrem farmacji Iloną Krzak
 

Katar polekowy – co to jest?

„Jest wywołany przede wszystkim nadużywaniem leków na katar, co zdaje się być paradoksem. Jeżeli ktoś zbyt namiętnie stosuje krople do nosa (przede wszystkim obkurczające naczynka krwionośne), może to prowokować katar(efekt z odbicia). Dzieje się tak, ponieważ wysuszamy błonę śluzową nosa”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.

Katar polekowy pojawia się po 7-10 dniach zbyt intensywnego stosowania kropli do nosa. Po przyjmowaniu preparatów tego rodzaju dłużej niż tydzień w śluzówce nosa zmniejsza się przepływ krwi. Następstwem tego jest jej niewystarczające odżywienie – sprawia to, że błona śluzowa staje się sucha, obrzęknięta i podatna na infekcje. Zbyt długie przyjmowanie kropel powoduje, że organizm się do nich przyzwyczaja i przestaje produkować substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nosa.

Objawami kataru polekowego są:

 • obrzęk nosa,
 • zaburzenia snu,
 • konieczność częstego picia wody,
 • chrypka po przebudzeniu,
 • osłabione powonienie,
 • suchość w gardle i krtani.

Uzależnienie od kropel do nosa to nałóg jak każdy inny, a katar polekowy to jeden z jego skutków.

„Niestety dosyć często zdarzają się pacjenci, którzy przychodzą do apteki po kolejne opakowanie preparatu do nosa nawet co kilka dni. Tego typu działania mogą powodować dość poważne skutki zdrowotne, m.in. zanik przegrody nosowej. Mówiąc prościej, w przegrodzie robi nam się dziura. Pamiętajmy, żeby tego typu preparaty stosować maksymalnie do 3-5 dni”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.

Nieżyt nosa to także skutek przyjmowania preparatów takich jak:

 • beta-blokery,
 • sildenafil,
 • doustne środki antykoncepcyjne,
 • leki obniżające ciśnienie tętnicze

„Pamiętajmy, że katar nie jest podstawą do samodzielnego odstawienia tych leków i trzeba skonsultować z lekarzem”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.

Projekt bez nazwy (13).png

Jesteśmy w sezonie silnego pylenia! Farmaceutka radzi, jak unikać kataru siennego Być może całe życie źle wydmuchiwałeś nos. Farmaceuta zdradza, jak sobie nie zaszkodzić

Jak leczyć katar polekowy?

Leczenie kataru polekowego polega przede wszystkim na odstawieniu kropel do nosa. Jednak osoby od nich uzależnione mogą mieć problem, by z dnia na dzień przestać z nich korzystać. Dlatego specjaliści zalecają, by dawki zmniejszać stopniowo i zastępować krople preparatami do nawilżania śluzówki nosa zawierającymi substancje obkurczające naczynia krwionośne – dzięki nim łatwiej będzie choremu oddychać. Wybór preparatu nawilżającego warto skonsultować z lekarzem.

W leczeniu kataru polekowego stosuje się także roztwory hiperotoniczne, których stężenie jest wyższe niż stężenie płynów fizjologicznych – dzięki temu z naczyń krwionośnych schodzi woda i zmniejsza się obrzęk nosa.

Trudniejsze przypadki polekowego nieżytu nosa leczy się operacyjne. W tym celu wykonuje się korekcję małżowin nosowych, czyli konchoplastykę, dzięki której można zmniejszyć przerośniętą

Jak rozpoznać objawy uzależnienia od kropel do nosa?

Osoba uzależniona od kropel do nosa może nie zdawać sobie sprawy, że ma z tym problem. Wiele osób nie ma nawet świadomości, że od preparatu jak ten można się uzależnić. Objawy świadczące, że prawdopodobnie jest się uzależnionym od kropel do nosa to:

 • przewlekle zatkany nos, którego nie można odetkać za pomocą kropel,
 • bezsenność,
 • zaburzenia węchu,
 • pojawiające się bóle głowy,
 • ubytki przegrody nosa,
 • brak lub mniejsza ilość rzęsek w błonie śluzowe,
 • potrzeba częstego korzystania z kropel.

By nie uzależnić się od kropel trzeba je przede wszystkim stosować zgodnie z ulotką – problemem nie są krople, lecz nadużywanie ich. Preparatu nie należy używać dłużej niż 5-7 dni – w przypadku dorosłych; 3-5 dni – w przypadku dzieci.

Tagi: katar
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
katar
Coraz większa część społeczeństwa boryka się z alergiami. Idzie wiosna i uciążliwy okres dla osób uczulonych na pyłki roślin. Katar alergiczny może przypominać przeziębienie i nieraz ciężko je od siebie odróżnić. Jakie są charakterystyczne objawy kataru alergicznego? 
Czytaj dalej
Co warto wiedzieć o katarze alergicznym
Alergia
Alergia
Aż 30% populacji zmaga się z chorobami alergicznymi! Objawy alergii potrafią znacząco obniżyć jakość życia, powodując pogorszenie się jakości snu, zmęczenie, drażliwość, a nawet zmniejszoną wydajność pracy mózgu i gorsze wyniki w szkole czy w pracy. Alergicy borykają się głównie z nieżytem nosa oraz zmianami skórnymi w postaci pokrzywki.Typowe objawy alergicznego nieżytu nosa to m.in. katar, kichanie, swędzenie nosa, łzawienie oczu, a nawet obrzęk i zapalenie spojówek. Katar alergiczny to stan zapalny błony śluzowej, wywołany alergenami, które drażnią błonę śluzową w nosie i indukują przez to naszą odpowiedź immunologiczną. Wydziela się m.in. histamina, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i stan zapalny. W nosie pojawia się wysięk i tak właśnie powstaje wodnisty katar.Alergiczny nieżyt nosa dzielimy głównie na katar sienny sezonowy i całoroczny. Katar sienny wywoływany jest przede wszystkim alergenami, takimi jak m.in. pyłki drzew, pyłki traw oraz zarodniki grzybów. W zależności od wrażliwości na konkretne alergeny możemy odczuwać zaostrzenie objawów w różnych okresach w roku. W przypadku alergii na pyłki drzew objawy zaostrzają się w miesiącach wiosennych, od marca do maja. Nasilenie alergii na pyłki traw przypada na okres wiosenno-letni, od maja do sierpnia, ze szczytem w czerwcu i lipcu. Osoby uczulone na zarodniki grzybów odczuwają największe dolegliwości jesienią, od września do października. Całoroczny nieżyt nosa spowodowany jest najczęściej alergenami kurzu domowego, roztoczy lub białek naskórka zwierząt (szczególnie psa i kota). W tego typu alergii towarzyszy nam uczucie zatkanego nosa. Kichanie i swędzenie występują rzadziej. Pamiętajmy, że alergia na roztocza kurzu domowego nie wyklucza alergii na pyłki. Oznacza to, że z problemem zatkanego nosa możemy zmagać się przez cały rok.Katar alergiczny leczymy głównie lekami przeciwhistaminowymi. Wspomagająco w terapii doustnej możemy stosować leki miejscowe, m.in. krople do oczu i krople do nosa. Pamiętajmy jednak, aby kropli obkurczających śluzówkę nie aplikować zbyt długotrwale, ponieważ wiąże się to z wystąpieniem działań niepożądanych. Katar alergiczny można leczyć także sterydami donosowymi, które zmniejszają obrzęk śluzówki i hamują stan zapalny.Pokrzywka alergiczna objawia się w postaci bąbli, które zazwyczaj ustępują do 24 godzin. Może również dochodzić do obrzęku naczynioruchowego, trwającego do 72 godzin. Tutaj, podobnie jak w przypadku alergicznego nieżytu nosa, lekami pierwszego rzutu są leki przeciwhistaminowe. Zmniejszają świąd skóry oraz przyśpieszają znikanie bąbli pokrzywkowych.Klasycznym narzędziem do rozpoznania chorób alergicznych są testy skórne. Pozwalają na szybką diagnozę i identyfikację alergenów, które powodują przykre objawy. Testy skórne stosuje się przede wszystkim w przypadku takich alergenów, jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy zwierzęta domowe.
Czytaj dalej