Lek na katar przyczyną... kataru? To możliwe. Ekspert ostrzega
Nadużywanie kropli do nosa powoduje polekowy nieżyt nosa, nazywany również katarem polekowym. Schorzenie jest następstwem uzależnienia od kropli do nosa, powszechnego zjawiska spowodowanego zbyt częstą aplikacją preparatów tego rodzaju. Co to jest katar polekowy? Jak należy go leczyć? Jakie są objawy uzależnienia od kropel do nosa? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, magistrem farmacji Iloną Krzak
Katar polekowy – co to jest?
„Jest wywołany przede wszystkim nadużywaniem leków na katar, co zdaje się być paradoksem. Jeżeli ktoś zbyt namiętnie stosuje krople do nosa (przede wszystkim obkurczające naczynka krwionośne), może to prowokować katar(efekt z odbicia). Dzieje się tak, ponieważ wysuszamy błonę śluzową nosa”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.
Katar polekowy pojawia się po 7-10 dniach zbyt intensywnego stosowania kropli do nosa. Po przyjmowaniu preparatów tego rodzaju dłużej niż tydzień w śluzówce nosa zmniejsza się przepływ krwi. Następstwem tego jest jej niewystarczające odżywienie – sprawia to, że błona śluzowa staje się sucha, obrzęknięta i podatna na infekcje. Zbyt długie przyjmowanie kropel powoduje, że organizm się do nich przyzwyczaja i przestaje produkować substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nosa.
Objawami kataru polekowego są:
- obrzęk nosa,
- zaburzenia snu,
- konieczność częstego picia wody,
- chrypka po przebudzeniu,
- osłabione powonienie,
- suchość w gardle i krtani.
Uzależnienie od kropel do nosa to nałóg jak każdy inny, a katar polekowy to jeden z jego skutków.
„Niestety dosyć często zdarzają się pacjenci, którzy przychodzą do apteki po kolejne opakowanie preparatu do nosa nawet co kilka dni. Tego typu działania mogą powodować dość poważne skutki zdrowotne, m.in. zanik przegrody nosowej. Mówiąc prościej, w przegrodzie robi nam się dziura. Pamiętajmy, żeby tego typu preparaty stosować maksymalnie do 3-5 dni”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.
Nieżyt nosa to także skutek przyjmowania preparatów takich jak:
- beta-blokery,
- sildenafil,
- doustne środki antykoncepcyjne,
- leki obniżające ciśnienie tętnicze
„Pamiętajmy, że katar nie jest podstawą do samodzielnego odstawienia tych leków i trzeba skonsultować z lekarzem”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.
Jesteśmy w sezonie silnego pylenia! Farmaceutka radzi, jak unikać kataru siennego Być może całe życie źle wydmuchiwałeś nos. Farmaceuta zdradza, jak sobie nie zaszkodzićJak leczyć katar polekowy?
Leczenie kataru polekowego polega przede wszystkim na odstawieniu kropel do nosa. Jednak osoby od nich uzależnione mogą mieć problem, by z dnia na dzień przestać z nich korzystać. Dlatego specjaliści zalecają, by dawki zmniejszać stopniowo i zastępować krople preparatami do nawilżania śluzówki nosa zawierającymi substancje obkurczające naczynia krwionośne – dzięki nim łatwiej będzie choremu oddychać. Wybór preparatu nawilżającego warto skonsultować z lekarzem.
W leczeniu kataru polekowego stosuje się także roztwory hiperotoniczne, których stężenie jest wyższe niż stężenie płynów fizjologicznych – dzięki temu z naczyń krwionośnych schodzi woda i zmniejsza się obrzęk nosa.
Trudniejsze przypadki polekowego nieżytu nosa leczy się operacyjne. W tym celu wykonuje się korekcję małżowin nosowych, czyli konchoplastykę, dzięki której można zmniejszyć przerośniętą
Jak rozpoznać objawy uzależnienia od kropel do nosa?
Osoba uzależniona od kropel do nosa może nie zdawać sobie sprawy, że ma z tym problem. Wiele osób nie ma nawet świadomości, że od preparatu jak ten można się uzależnić. Objawy świadczące, że prawdopodobnie jest się uzależnionym od kropel do nosa to:
- przewlekle zatkany nos, którego nie można odetkać za pomocą kropel,
- bezsenność,
- zaburzenia węchu,
- pojawiające się bóle głowy,
- ubytki przegrody nosa,
- brak lub mniejsza ilość rzęsek w błonie śluzowe,
- potrzeba częstego korzystania z kropel.
By nie uzależnić się od kropel trzeba je przede wszystkim stosować zgodnie z ulotką – problemem nie są krople, lecz nadużywanie ich. Preparatu nie należy używać dłużej niż 5-7 dni – w przypadku dorosłych; 3-5 dni – w przypadku dzieci.