Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Katar - jak sobie z nim radzić?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:32

Katar - jak sobie z nim radzić?

Katar - jak sobie z nim radzić?
pixabay.com

Skąd się bierze katar?


Ze względu na różnorodny przebieg i przyczynę, katar może przybrać różnorodną postać. W trakcie postępującej infekcji wirusowej w obrębie górnych dróg oddechowych lub podczas alergii zazwyczaj przybiera bezbarwny kolor, a jego gęstość można określić jako wodnistą. Z kolei, wraz z postępowaniem przeziębienia, zwłaszcza na jego końcu, staje się ciemnozielony i bardziej gęsty. Niekiedy jednak, zdarza się, że wydzielina z nosa ma charakter ropny i utrudnia nam oddychanie – wtedy należy skonsultować wspomniany problem z lekarzem. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi również do podwyższenia temperatury ciała oraz zapalenia w obrębie górnych dróg oddechowych, gdzie katar stanowi jeden z klasycznych objawów przeziębienia. Przyjmuje się, że zazwyczaj katar utrzymuje się do 7 dni, a podczas przedłużającego się przeziębienia może potrwać również dwa tygodnie. Jeśli utrzymuje się ponad trzy tygodnie lub więcej, mówi się wówczas o katarze przewlekłym, w przypadku którego warto skonsultować się z lekarzem aby ustalić jego przyczynę. Zazwyczaj, w takiej sytuacji zalecana jest konsultacja laryngologiczna, ponieważ przewlekły katar najczęściej związany jest z zaburzeniami naczynioruchowymi, dysfunkcjami w obrębie zatok, alergią lub zaburzeniami endokrynologicznymi.

undefined

Katar a jego rodzaje


Istotnym elementem rozróżniającym katar jest jego kolor, ponieważ zależy on od ilości komórek odpornościowych w wydzielinie. Z tego powodu wzrastająca liczba przeciwciał powoduje zielone zabarwienie kataru i jest skutkiem efektywnego zwalczania infekcji. Jednak do przyczyn zielonej wydzieliny zalicza się również grzybicę, grypę i zapalenie zatok i oskrzeli. Kolejnym częstym rodzajem kataru jest katar alergiczny, występujący zazwyczaj sezonowo na skutek pylenia niektórych roślin lub jako reakcja na kurz czy sierść niektórych zwierząt. Z tego względu występuje u osób wykazujących nadwrażliwość na różne alergeny i nie ma związku z przebiegiem infekcji. Aby potwierdzić alergiczny charakter kataru należy wykonać diagnostykę pod kątem alergii, uwzględniając analizy pobranej krwi. Umożliwia to poznanie alergenów, na które reagujemy. Do najczęstszych z nich należą pyłki roślin, w szczególności pokrzywy i bylicy, które utrudniają alergikom funkcjonowanie, zwłaszcza w czasie przełomu wiosny ilata.

undefined

Jak skutecznie leczyć katar?


Efektywne leczenie kataru opiera się o odnalezienie jego bezpośredniej przyczyny. Jeśli jest on efektem postępującej infekcji, najczęściej zaleca się przyjmowanie środków przeciwzapalnych i udrożniających nos. W przypadku pojawienia się ropnej wydzieliny i podwyższonej temperatury organizmu, stosowana jest antybiotykoterapia. Do znanych domowych sposobów leczenia kataru należą inhalacje na bazie soli fizjologicznej lub rumianku, a także krople, żele i spreye do nosa. Istotne jest, aby jak najczęściej wydmuchać nos, w celu udrożnienia dróg oddechowych, niekiedy wykonuje się to również przy pomocy aspiratora. W przypadku kataru o podłożu alergicznym, należy zidentyfikować alergeny, na które dana osoba reaguje, a następnie zastosować leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy. W przypadku ostrych reakcji alergicznych, zaleca się też unikanie substancji, powodujących uczulenie. Obecnie medycyna dysponuje skutecznymi środkami zwalczania kataru alergicznego, takimi jak immunoterapia swoista, nazywana potocznie odczulaniem, które polega na podaniu szczepionki zawierającej alergen uczulający.

Tagi:
Polecane