Im zimniej na zewnątrz, tym cieplej się ubieramy. W pomieszczeniach z kolei pracują grzejniki, wysuszają powietrze. To nie są dobre warunki dla naszej skóry, która staje się przesuszona, zaczyna swędzieć. Mogłoby się wydawać, że to błahostka, ale w przypadku wielu osób to duży problem. Notoryczne uczucie dyskomfortu potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienność. W dodatku, gdy objawy się nasilają, zaczynamy zastanawiać się, czy przyczyną nie jest alergia, lub może coś poważniejszego, co wymaga interwencji lekarza.
Czerwone plamy na nogach, przypominające krostki lub kropki, nie muszą być jedynie problemem natury estetycznej. Mogą świadczyć o wielu poważnych dolegliwościach, więc nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Problem może zostać rozwiązany szybko i bezboleśnie.Wystąpienie czerwonych zmian na skórze może mieć wiele przyczyn i aby ją ustalić nie wystarczy zgłosić się do lekarza - należy obserwować swoje ciało i dodatkowe objawy. Czym mogą być spowodowane czerwony kropki na nogach? Sprawdźmy.
Jego obecność budzi zainteresowanie zarówno entomologów, jak i mieszkańców, zastanawiających się, czy jest to gatunek groźny dla człowieka. Pająk Nosferatu zbliża się z Niemiec do Polski – jak wygląda? Gdzie można go spotkać i czy należy się go obawiać?Jego naukowa nazwa to Zoropsis spinimana i ze względu na rozmiary i wygląd może budzić czasem niepokój. Nosferatu osiąga długość ciała do 2 cm oraz rozpiętość nóg do 6 cm. Jego brązowawy kolor oraz unikalny wzór na odwłoku przypominający maskę wampira nadają mu groźny, tajemniczy wygląd. Jest dosyć szybki i zwinny, co może zwiększać poczucie niepokoju u osób nieprzyzwyczajonych do jego obecności.
Najgroźniejszy pająk w Polsce to sieciarz jaskiniowy - jego jad jest najsilniejszy wśród pająków występujących w naszym kraju. Pająk ten jest też dość spory, ale ma ogromną zaletę - lubi ciemność, dlatego bardzo rzadko wchodzi do domów. Natomiast w piwnicach spotkać go już można bardzo często.
Antybiotyki to jedno z najważniejszych odkryć medycyny. Dzięki nim panujemy nad chorobami, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogły prowadzić do śmierci. Jednak ich stosowanie – nadmierne – ma również swoje negatywne konsekwencje, zarówno na poziomie mikrobiologicznym, jak i immunologicznym.Okazuje się, że zbyt częste przyjmowanie antybiotyków w dzieciństwie może prowadzić do rozwoju astmy i alergii w przyszłości.
Kleszcze roznoszą groźne choroby, dlatego powinniśmy się przed nimi zabezpieczać. Kiedy wybieramy się na wycieczkę do lasu, warto mieć ze sobą odpowiednie środki, które skutecznie odstraszają te owady. Na rynku istnieje wiele preparatów przeciwko kleszczom, ale nie każdy chce, lub może, spryskiwać skórę mocnymi, chemicznymi substancjami. Na szczęście mamy tu duży wybór. Na kleszcze działają także środki naturalne, a nawet takie, które zrobimy sami.
Biedronka azjatycka znana jako "mordercza biedronka" nie różni się znacznie od biedronki siedmiokropki, naturalnie występującej w Polsce. Niestety ugryzienie przez nią może skończyć się ciężką alergią. Jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką, jak ją rozpoznać i co zrobić, gdy ugryzie?Biedronka azjatycka to owad, który do Europy sprowadzili ludzie. W Polsce po raz pierwszy obserwowano ją 17 lat temu. Od tamtej pory nieustannie zwiększa zasięg występowania, niepokojąc coraz więcej osób, a także wypierając rodzime gatunki. Czy biedronka azjatycka jest groźna? Czy jest się czego obawiać?
Lakiery hybrydowy zna każda z nas - długo się trzyma na paznokciach, nie ściera się, nie blaknie, nie odpryskuje. Chciałoby się powiedzieć - same zalety. Niestety coraz powszechniejsze jest uczulenie na hybrydę. Łatwo je rozpoznać, pierwszy objawem są swędzące paznokcie i opuchnięte wały paznokciowe. Kiedy uczulenie się pojawi z hybrydy trzeba zrezygnować. Na jak długo? Czasami już na zawsze - na szczęście są alternatywne metody, dzięki którym można cieszyć się pięknymi paznokciami.
Nie wyglądają groźnie i nie budzą postrachu, lecz ich dotknięcie może być niebezpiecznie dla ludzi i zwierząt. Mowa o gąsienicach korodówkach dębówkach, które najczęściej występują w miastach i lasach. Na jednym drzewie może znajdować się nawet 100 tysięcy osobników. Dlaczego trzeba strzec się korodówek dębówek?
Alergia to bolączka wielu osób. Z pomocą przychodzi kalendarz alergika, który może pomóc uczulonym osobom na m.in. pyłki drzew i traw. Mapa pylenia umożliwi sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia poszczególnych gatunków roślin w wielu regionach Polski. Pozwala to na znacznie lepszą kontrolę objawów choroby. W ostatnich tygodniach zrobiło się dość ciepło, a w marcu wiele roślin jest niemal już w pełnym rozkwicie. Co obecnie pyli w marcu?
Wiosna w rozkwicie! Większość z nas oczekuje jej z niecierpliwością, jednak wiele osób na przełomie lutego i marca doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak osłabienie, przemęczenie i obniżenie nastroju. Jest to skutek przesilenia wiosennego, czyli syndromu zmęczenia wiosennego.
Kichanie odgrywa ważną rolę. Oczyszcza śluzówkę nosa z alergenów. Ale przyczyn kichania jest więcej. Choć gdy jesteśmy w towarzystwie, zwykle staramy się powstrzymać kichnie, to błąd. Przekonał się o tym pewien 30-latek. Dla niego o mało co sytuacja nie zakończyła się zgonem.
Pluskwy można przynieść do domu na ubraniu (np. z autobusu), w bagażu podróżnym, w używanych meblach. Same potrafią wejśc kratkami wentylacyjnymi i rurami od sąsiadów. Najbardziej narażeni na kontakt z nimi są ci, którzy często podróżują i nocują w hotelach. Pozbycie się pluskiew nie jest proste, często wymaga pomocy fachowców. Niekiedy nieuniknione jest wyrzucenie mebli, a nawet remont. Najpierw Francja, teraz Wielka Brytania. Brytyjczycy ostrzegają inne kraje przed inwazją pluskiew! Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Jakie choroby przenoszą te krwiożercze insekty?
Na pierwszy rzut oka przypominają nasze rodzime biedronki siedmiokropki, jednak w rzeczywistości znacznie się różnią. W ostatnim czasie atakują stadami polskie domy i mieszkania, a bliski kontakt z tymi owadami może wywołać silną reakcję alergiczną. Zdarza się, że po ich ugryzieniu wymagana jest wizyta u lekarza. Co to za intruzy?
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sklepów mąkę z ciecierzycy. Powodem tej decyzji jest obecność soi, której nie wymieniono na etykiecie produktu. Spożywanie tego rodzaju mąki może stanowić zagrożenie dla osób uczulonych na soję. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące produktu.
Choroby alergiczne to problem aż 30% populacji. Z ich powodu jakość życia może ulec znacznemu obniżeniu – alergicy nierzadko śpią gorzej, są bardziej zmęczenie i tym samym mniej wydajni w szkole i pracy. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się alergii. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą magistrem farmacji Iloną Krzak.
Alergeny, czyli pyłki roślinne, są powodem frustracji dla niejednego alergika. Sezon alergiczny trwa do połowy lipca i dla osób uczulonych na pyłki roślin wiatropylnych to istna katorga. Alergenów można jednak unikać. Podpowiadamy, jaką przyjąć strategię w wojnie z nimi. O wsparcie w tej kwestii poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z magister farmacji, Iloną Krzak.
Problemy z zatokami to jeden z częstych powodów wizyt lekarskich. Zatoki są to przestrzenie wokół nosa i oczu, w których znajduje się powietrze. Podgrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze trafiające do płuc. O zatoki trzeba dbać tak samo, jak o każdą inną część ciała. W przeciwnym wypadku pojawi się stan zapalny. Zapytaliśmy lekarza, co powoduję tę dolegliwość. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z magister farmacji Iloną Krzak.
Odczuwa go wiele Polek. Ból podczas stosunku to dolegliwość skutecznie zniechęcająca do seksu i utrudniająca osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Zazwyczaj to objaw schorzenia spowodowanego zakażeniem lub stanu zapalnego. Co konkretnie sygnalizuje tego rodzaju ból? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położną, seksuolożką mgr Aleksandrą Przekwas.
Psy i koty to jedne z naszych ulubionych pupilów, dające nam mnóstwo miłości i radości. Niestety u wielu osób powodują nieprzyjemne reakcje alergiczne. Mimo, że należą do najbardziej uczulających zwierząt domowych, wymienia się rasy o mniejszym potencjale alergizującym, stosunkowo bezpieczne dla alergików.
Coraz większa część społeczeństwa boryka się z alergiami. Idzie wiosna i uciążliwy okres dla osób uczulonych na pyłki roślin. Katar alergiczny może przypominać przeziębienie i nieraz ciężko je od siebie odróżnić. Jakie są charakterystyczne objawy kataru alergicznego?
Czym jest katar? Jakie są różnice między katarem infekcyjnym a katarem alergicznym? Kiedy dochodzi do zapalenia zatok? Czy katar jest zaraźliwy? Czy katar u dzieci może być niebezpieczny? Na te i na inne pytania odpowiada magister farmacji, Ilona Krzak.
- Astmę można w pełni kontrolować i nie odczuwać jej objawów, ale istnieje duża potrzeba edukacji pacjentów i wspólnego działania środowisk związanych z tą chorobą. Odpowiednio dobrane leczenie i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala na skuteczne kontrolowanie astmy, eliminując jej objawy praktycznie do zera – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP.- Jeśli pacjent regularnie odbywa wizyty kontrolne, przyjmuje leki, a mimo to odczuwa dolegliwości, utrudniające mu życie, zapewne konieczna będzie dodatkowa diagnostyka i ponowne ustawienie leczenia. Zdarza się, i to nierzadko, że chorzy sami dawkują sobie leczenie doraźne i nadużywają leków tzw. ratunkowych, tych w niebieskim inhalatorze. Tymczasem eksperci ze Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy – GINA -, zwracają uwagę, że nadużywanie krótkodziałających beta-2-mimetykóww liczbie trzech lub więcej dawek tygodniowo wiąże się z ryzykiem zaostrzenia astmy.- Aby móc stwierdzić, czy astma jest prawidłowo kontrolowana, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy astma przeszkadza mi w codziennym funkcjonowaniu? Czy, aby zlikwidować jej objawy, muszę używać inhalatora z lekiem doraźnym 3 lub więcej razy w ciągu tygodnia? Czy ataki astmy wybudzają mnie częściej niż raz w miesiącu? Czy brałem/-am na astmę sterydy w tabletkach 2 lub częściej razy w tygodniu? Czy zdarzały się ataki, które wymagały pobytu w szpitalu w ciągu ostatniego roku?Jeśli choć na jedno pytanie padła odpowiedź twierdząca, to astma nie jest pod kontrola i wymaga dalszej diagnostyki.- Z myślą o chorych na astmę i ich rodzinach zainicjowaliśmy dwie kampanie, nad którymi patronat objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Pierwsza – „Posłuchaj swoich płuc”, jest skierowana do osób z ciężka niekontrolowaną lub niewłaściwie kontrolowaną astma. Druga – „Astma. Leczenie doraźne stosuj rozważnie”, kierujemy do pacjentów nadużywających leków doraźnych. Liczymy na to, że obie kampanie przyczynią się do wzrostu świadomości tej choroby.undefined