Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne 400 tysięcy ludzi może mieć problem. Chodzi o orzeczenia o niepełnosprawności
Fot. Freepic

400 tysięcy ludzi może mieć problem. Chodzi o orzeczenia o niepełnosprawności

7 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Ważne zmiany dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności oraz kart parkingowych. Przepisy wprowadzają bardzo ważne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Do końca września trzeba więc złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Nowe przepisy zostały opublikowane w Dzienniku ustaw 2 sierpnia, natomiast dzień później weszły w życie. To odpowiedź na mijający 30 września tego roku termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub też stopniu niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią koronawirusa.

Jak szacuje Ministerstwo chodzi o 400 tys. osób

Co ważne, jeśli orzeczenia by wygasły, niepełnosprawni mogliby utracić dostęp do świadczeń, ulg, przywilejów oraz świadczenia wspierające. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, chodzi o ok. 400 tys. osób. Aby wygasające orzeczenia zachowały ważność po 30 września, trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Warto podkreślić, że przepisy zakładają, iż orzeczenia o niepełnosprawności zostaną wydłużone o maksymalnie sześć miesięcy. Nowelizacja umożliwi zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji. Warunek? Złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.

Co zapewnia nowelizacja?

Podobne rozwiązanie zaproponowano w przypadku złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji na poziomie potrzeby wsparcia. Potrzebna jest ona do ubiegania się o świadczenie wspierające.

Nowelizacja wydłuża też termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, natomiast w przypadku osób poniżej 16. roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia - na 3 miesiące.

Zmiany dotyczą kart parkingowych

Warto też wspomnieć, że zmiany dotyczą kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Do ustawy wprowadzono też zapis wydłużający ważność kart parkingowych do końca marca 2025 r. Będzie też przepis przejściowy określający, że do spraw wszczętych a niezakończonych dotyczących postępowań o ustalenie niepełnosprawności lub też stopnia niepełnosprawności będą stosowane przepisy omawianej nowelizacji ustawy o rehabilitacji.

Ten przepis obejmuje postępowania rozpoczęte przed dniem wejścia w życie projektu ustawy. Może to umożliwić zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej (zgodnie z nowymi zasadami) przez osoby, które przed wejściem w życiu projektu ustawy zaczęły procedurę orzeczniczą - tak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Przypomnijmy, że niepełnosprawnością nazywamy brak możliwości samodzielnego zapewnienia sobie normalnego życia indywidualnego oraz społecznego na skutek wrodzonego lub nabytego upośledzenia sprawności fizycznej, lub też psychicznej.

Czytaj też:

ZUS wypłaci 620 zł. Kto może ubiegać się o te pieniądze?

831 zł dla bezrobotnych. Dodatek aktywizacyjny dla wszystkich?

Zwolnienie z opłat za śmieci. Seniorzy i niepełnosprawni mogą sporo zaoszczędzić

Lekarze wstrząśnięci liczbą prób samobójczych dzieci. Szokujące dane
To wczesny objaw raka jajnika. Nigdy go nie ignoruj
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko