Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To wczesny objaw raka jajnika. Nigdy go nie ignoruj
Daria  Siemion
Daria Siemion 04.09.2024 11:58

To wczesny objaw raka jajnika. Nigdy go nie ignoruj

Kobieta, brzuch, lustro, fałdka
Fot. Shutterstock / Ahmet Misirligul

Rak jajnika to cicha i podstępna choroba, która może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów lub dając takie, które łatwo przypisać innym, błahym schorzeniom. Oto, na co powinnyśmy zwrócić uwagę – te objawy mogą świadczyć o raku jajnika.
 

Rak jajnika – cichy zabójca kobiet

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na wzrost liczby zachorowań na raka jajnika. Każego roku na ten podstępny nowotwór umiera ponad 115 000 kobiet. Niestety aż 75 proc. pacjentek zostaje zdiagnozowanych dopiero w zaawansowanym stadium choroby, co utrudnia leczenie.

Na nowotwór jajnika najbardziej narażone są osoby obciążone genetycznie z  mutacjami genów BRCA1 i BRCA 2, co dotyczy prawie 20 proc. wszystkich przypadków), a także z zespołem dziedzicznego raka piersi i rodzinnie występującym rakiem jelita grubego. Ponadto chorobie sprzyja urodzenie pierwszego dziecka po 35. roku życia.

Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić

Powiększenie obwodu brzucha – wczesny objaw raka jajnika

Na początku rak jajnika nie daje żadnych objawów, na co wskazują relacje pacjentek. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się pierwsze objawy: powiększenie obwodu brzucha, ból w podbrzuszu, uczucie ucisku na sąsiednie narządy. Najczęstszym symptomem, na który zwracają uwagę pacjentki jest wodobrzusze występujące u 30 proc. chorych. Niestety może ono świadczyć o tym, że nowotwór jest już w zaawansowanym stadium.

Mierzenie obwodu brzucha
Poszerzenie obwodu brzucha może być pierwszym objawem raka jajnika Fot. Shutterstock / BongkarnGraphic

Inne objawy raka jajnika:

  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • uczucie pełności,
  • bóle podbrzusza,
  • ból miednicy,
  • szybkie uczucie pełności,
  • zmiana częstotliwości oddawania moczu,
  • krwawienia z pochwy.


Diagnostyka raka jajnika polega na wywiadzie lekarskim, badaniu ginekologicznym, badaniach obrazowych oraz badaniu krwi w kierunku markerów nowotworowych CA-125. Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie raka jajnika zwiększa szanse wyzdrowienia – z choroby we wczesnym stadium udaje się wyjść aż 90 proc. chorych.

Zobacz też:
Co jeść, gdy wypadają włosy? To powinno znaleźć się w codziennym menu

Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?

Polscy pacjenci przetestują szczepionkę na raka płuc. „To przełom”