7 objawów chorób żołądka. Po tym poznasz, że nie jest dobrze
Żołądek jest bardzo wrażliwym organem, który dość często może przysparzać nam kłopotów. Nieodpowiednia dieta, palenie papierosów i picie alkoholu, stres, przyjmowane leki – wszystko to może wpływać na jego kondycję. Jak poznać, że żołądek woła o pomoc?
Do najczęściej diagnozowanych chorób żołądka zaliczamy wrzody, czyli ubytki w jego błonie śluzowej połączone ze stanem zapalnym oraz refluks. Najgroźniejsza z chorób tego narządu, czyli nowotwór złośliwy, występuje zdecydowanie rzadziej. Niestety początkowo może nie dawać specyficznych objawów, co utrudnia szybką diagnostykę.
Bóle nadbrzusza, zgaga i nudności
Najbardziej oczywistym sygnałem wskazującym na problemy z żołądkiem, są bóle w okolicach nadbrzusza. Ból żołądka może przybierać różne postacie – od kującego, przez piekący, po przewlekły – i pojawiać się w różnych okolicznościach . Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na dolegliwości pojawiające się bezpośrednio po posiłkach oraz rano, na czczo.
Zgaga, czyli charakterystyczne uczucie pieczenia za mostkiem, a czasem również w gardle , to wynik cofania się do przełyku treści żołądkowej. Jest to najbardziej typowy objaw refleksu żołądkowo-przełykowego, który występuje zazwyczaj po zjedzeniu tłustych, słodkich lub pikantnych pokarmów.
Wśród dość oczywistych objawów schorzeń żołądka należy wymienić częste nudności i wymioty . Mogą one sugerować wspomnianą wcześniej chorobę wrzodową żołądka, ale pojawiają się także w stanach zapalnych i przy infekcjach bakteryjnych.
Problemy z trawieniem i wypróżnianiem
Uporczywe wzdęcia i uczucie nadmiernej pełności zwykle bywają kojarzone z zaburzeniami pracy jelit, mogą jednak być też efektem zaburzeń wydzielania kwasów żołądkowych. Takie symptomy występują również u osób cierpiących na przewlekłe zapalenia żołądka, toteż zawsze warto skonsultować je z lekarzem.
Naszą uwagę powinny zwracać wszelkie zmiany w rytmie wypróżnień , zwłaszcza biegunki. Konieczność bardzo częstych wizyt w toalecie może być objawem infekcji jelit i żołądka , ale też nietolerancji pokarmowych bądź poważniejszych schorzeń dolnego odcinka układu pokarmowego.
Objawem, który powinien skłaniać do natychmiastowej konsultacji z lekarzem, są czarne stolce. Bardzo ciemne zabarwienie kału może być wynikiem krwawienia z żołądka . Do takich sytuacji dochodzi w przebiegu zaawansowanej choroby wrzodowej, ale także poważniejszych schorzeń.
Nieoczywiste objawy chorób żołądka
Choroby żołądka nie zawsze dają specyficzne objawy, które możemy szybko powiązać z problemami w układzie pokarmowym. Do wnikliwej diagnostyki zawsze powinna skłaniać nagła utrata wagi, która nie jest związana ze zmianą w stylu życia i odżywiania. Szybkie chudnięcie, niekiedy połączone z ogólnym poczuciem osłabienia , jest szczególnie niepokojącym sygnałem, który może świadczyć m.in. o nowotworze.
Jeśli zauważysz u siebie któryś z opisanych objawów, nie panikuj. Postaraj się jak najszybciej umówić do lekarza, który dobierze właściwą ścieżkę diagnostyki i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że im wcześniej zidentyfikujesz źródło problemu, tym łatwiej będzie się go pozbyć.
Czytaj również:
Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Tego lepiej nie jeść. Wyniszczają żołądek, jelita i powodują raka
Masz takie objawy? To zrób gastroskopię. Wiek nie ma znaczenia