Mdłości, wymioty, zaparcia. Tak objawia się nadmiar tego pierwiastka, a łykamy go na potęgę
Nie chcemy mieć żadnych niedoborów, dlatego tak chętnie sięgamy po przeróżne suplementy diety. W dodatku obiecują one, że raz-dwa rozprawią się z naszymi dolegliwościami. Bywa, że łykamy kilka naraz. A to prosta droga do przedawkowania niektórych ich składników.
Tak może się stać choćby w przypadku preparatów zawierających magnez. Z badań wynika, że mnóstwo Polaków stosuje ten pierwiastek. Jesteśmy świadomi, że jego niedobór jest niebezpieczny, bo prowadzi, m.in. do zaburzeń metabolicznych, sercowo-naczyniowych i nerwowo-mięśniowych. Jednak nadmiar też jest szkodliwy.
Magnez – jaką rolę pełni w organizmie?
Magnez to bardzo ważny pierwiastek. Od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Aktywuje kilkaset enzymów w przemianach wewnątrzkomórkowych, uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni, dba o nasze serce, bierze także udział w procesach termoregulacji i regulacji ciśnienia tętniczego krwi, no i ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o gospodarkę mineralną kości.
Magnez dostarczamy sobie z dietą, spożywając produkty, takie jak orzechy, nasiona, szpinak, awokado, banany i pełnoziarniste produkty zbożowe. Prawidłowe stężenie tego pierwiastka w surowicy krwi wynosi 0,7–1,2 mmol/l, ale może to się nieco różnić w zależności od laboratorium. Wartości poniżej tej normy oznaczają niedobór magnezu, a powyżej – nadmiar, inaczej hipermagnezemię.
Magnez stanowi także jeden z naszych "ulubionych" suplementów. Kiedy boli nas ciało po treningu, kiedy poczuliśmy kołatanie serca, lub gdy drżą nam jakieś mięśnie albo powieka – sięgamy po magnez. Magnez jest dobry na koncentrację, na nerwy, na sen. Z sondażu Biostatu z 2022 r. wynika, że stosuje go 71,4 proc. Polaków.
Od stycznia obowiązuje zakaz. Dentysta już ci tego nie zrobi Czy można iść do lekarza po rozwiązaniu umowy o pracę? Sprawdź, kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotneNie tylko niedobór magnezu jest groźny
Wiele mówi się, o tym, by zapobiegać niedoborom przeróżnych minerałów i witamin. Jeśli chodzi o niedobór magnezu, to może on prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca, przewlekłe zmęczenie, migreny, a nawet depresja.
Natomiast jeśli dolegają nam powyższe objawy, to najważniejsza jest właściwa diagnostyka. Kiedy czujemy się źle, naszym pierwszym odruchem powinna być konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, a nie kupowanie w aptece "czegoś" na nasze dolegliwości. W ten sposób możemy sobie zaszkodzić, ponieważ przyjmowanie przeróżnych suplementów, zwłaszcza kilku naraz, czasem skutkuje przedawkowaniem niektórych ich składników. Np. magnez, tak nam potrzebny do zdrowego funkcjonowania, w nadmiarze jest szkodliwy.
Objawy nadmiaru magnezu w organizmie
Nadmiar magnezu – ale poważny, powyżej 2mmol/l, (łagodny może nie dawać wyraźnych objawów) – w organizmie może skutkować:
- zaczerwienieniem twarzy, mrowieniem w jej obrębie,
- osłabieniem mięśni,
- problemami przewodu pokarmowego, jak wzdęcia, zaparcia, nudności, wymioty,
- nietrzymaniem moczu,
- powyżej 5 mmol/l – niedrożnością jelit, zaburzeniami oddychania, blokiem serca, a nawet zatrzymaniem jego pracy.
Poważna hipermagnezemia jest jednak rzadkim zaburzeniem. Zwykle dochodzi do niej w przypadku osób z niewydolnością nerek, które nadużywają preparatów z magnezem. Natomiast nie zdarza się ona u osób ogólnie zdrowych, normalnie się odżywiających i niestosujących suplementów z magnezem.
Dlaczego dochodzi do hipermagnezemii?
Do przedwakowania magnezu może dojść z różnych przyczyn, zwykle związane jest to z nadmiernym spożyciem magnezu, upośledzeniem jego wydalania lub specyficznymi stanami zdrowotnymi:
- przyjmowanie dużych dawek magnezu,
- częste stosowanie leków przeczyszczających i środków zobojętniających kwas żołądkowy – zawierają one magnez,
- leczenie solami litu (lit wzmaga działanie litu),
- niedoczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy (choroba Addisona),
- niewydolność nerek,
- choroby zapalne żołądka i jelit,
- zespół rozpadu nowotworu u pacjentów z chorobą nowotworową.
Hipermagnezemia – diagnostyka i leczenie
By stwierdzić hipermagnezemię należy wykonać badanie krwi. Jeżeli stężenie magnezu wyjdzie powyżej normy, lekarz zleci kolejne badania, takie jak:
- EKG – mogą w nim być widoczne zmiany spowodowane nadmiarem magnezu, jak wydłużenie odstępu PR, wydłużenie czasu trwania zespołów QRS i wydłużenie odstępu QT,
- poziom kreatyniny – który pomoże stwierdzić, czy nerki są wydolne,
- stężenie wapnia, potasu, fosforu,
- gazometra.
Leczenie hipermagnezemii polega na usunięciu przyczyny, która do niej doprowadziła. Zwykle chodzi o nadużywanie preparatów z magnezem. W przypadku poważnej hipermagnezemii, kiedy np. dojdzie do porażenia mięśni, czy zaburzeń pracy serca, zleca się dializę.
Zobacz także:
Połącz magnez z tą witaminą. Wchłonie się jak szalony
Ta kasza to źródło białka, magnezu i żelaza. Sprawdź, co możesz przygotować z niej w kuchni
Rano a może wieczorem. Jaka jest najlepsza pora na przyjmowanie magnezu?