Masz takie objawy? To zrób gastroskopię. Wiek nie ma znaczenia
Wielu młodym osobom wydaje się, że choroby ich nie dotyczą. To jednak największy błąd, jaki mogą popełnić. Te kilka sygnałów, które daje nam organizm, powinno skłonić nas do wykonania niezwykle ważnego badania, którym jest gastroskopia.
Gastroskopia to niezwykle skuteczna metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednocześnie jest to badanie, którego najbardziej obawiają się pacjenci. Choć nie jest bolesne, rzeczywiście może być niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem. Warto jednak przezwyciężyć swój strach, by zadbać o zdrowie.
Jakie objawy powinny nas skłonić do wykonania gastroskopii?
Gastroskopia to badanie, które profilaktycznie powinny wykonać osoby po 45. roku życia. Osoby przed 30-stką również powinny je wykonać, jeśli zaobserwowały u siebie następujące objawy:
- nieplanowana utrata masy ciała,
- trudności z przełykaniem,
- nawracający ból brzucha,
- zgaga,
- wymioty.
Jakie choroby pozwala wykryć gastroskopia?
Gastroskopia pozwala wykryć m.in. takie choroby jak:
- nadżerki i stany zapalne błony śluzowej przełyku, żołądka lub dwunastnicy,
- chorobę refluksową,
- nowotwory,
- przełyk Barretta,
- wrzody żołądka lub dwunastnicy,
- celiakię.
Jak przygotować się do gastroskopii?
Badanie nie wymaga stosowania specjalnej diety. Należy jednak pozostać na czczo, a dokładniej: na około 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków, 4 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania płynów. Nie powinno się też palić papierosów i żuć gumy.
Czy warto brać znieczulenie do gastroskopii?
Wiele osób zastanawia się, czy warto brać znieczulenie do gastroskopii. Zdecydowanie warto to rozważyć, ponieważ dzięki zastosowaniu znieczulenia, zarówno miejscowego, jak i ogólnego, badanie wiąże się z mniejszym dyskomfortem. Znieczulenie miejscowe sprawia, że pacjent odczuwa dyskomfort, a znieczulenie ogólne eliminuje jakiekolwiek dolegliwości, ponieważ pacjent śpi.
Zobacz też:
Masz takie zmarszczki? Możesz mieć udar lub zawał
To pierwsze objawy guza mózgu. Nic sobie z nich nie robimy, a to poważny błąd
Ten objaw demencji pojawia się lata przed diagnozą. Łatwo go przeoczyć