Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Artykuły autora
autor

Alina Gałka

Dziennikarz Pacjenci

Z wykształcenia polonistka, studia ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
Dodaj do mięsa i do fasoli. Ta przyprawa to największy wróg złego cholesterolu
Zdrowy dodatek do mięs i fasoli
Fot. Canva
Niepozorne zioło o niesamowitym potencjale. Zapomnisz o czosnku czy oregano - cząber, bo o nim mowa, ma wyrazisty smak i całą gamę właściwości zdrowotnych. Obniża poziom "złego" cholesterolu LDL, może działać przeciwzapalnie i wspierać trawienie. Dodawany do dań mięsnych, strączkowych i zup, może stać się cichym sprzymierzeńcem w profilaktyce chorób serca. A to tylko wierzchołek góry lodowej - cząber był dawniej używany jako naturalny lek na pasożyty!
Czytaj dalej
Posmaruj nos i poczekaj 15 minut. Wyciąga wągry jak odkurzacz
Nałóż to na skórę
Fot. Canva
Wągry, czyli zaskórniki otwarte, to bardzo powszechny problem. Drobne, czarne kropki powstają najczęściej na nosie, czole i brodzie, ale mogą pojawiać się też na innych częściach ciała, np. na skórze pleców i dekoltu. Jak się ich pozbyć? Na szczęście nie zawsze konieczne są drogie kosmetyki i wizyty w salonach piękności.Wągry powstają w wyniku zatykania mieszków włosowych przez sebum, martwy naskórek i zanieczyszczenia. Kiedy dochodzi do ich utlenienia, przybierają charakterystyczny, ciemny kolor. Chociaż wągry w otwartych porach aż proszą się o wyciśnięcie – lepiej tego nie robić. Wyciskanie niedoskonałości to prosta droga do podrażnienia skóry, jej uszkodzenia, a nawet infekcji.
Czytaj dalej
Czym są dni płodne i kiedy najłatwiej zajść w ciążę? [TABELA]
Wszystko o dniach płodnych
Fot. Getty Images/Canva
Cykl miesiączkowy kobiety trwa od 26 do 32 dni. Liczy się go od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed wystąpieniem krwawienia. W tym czasie w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które wpływają na dojrzewanie komórki jajowej, pogrubienie błony śluzowej macicy i – jeśli nie dojdzie do zapłodnienia – złuszczenie tej błony.Teoretycznie kobieta może zajść w ciążę w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego, jednak najlepsze warunki ku poczęciu stwarza owulacja. W tym czasie dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i przemieszcza się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez plemnik. 
Czytaj dalej
Najważniejszy pierwiastek dla seniorów. Dla osób 50+ jest kluczowy
Kluczowy pierwiastek dla seniorów
Fot. Getty Images/Canva
Z upływem lat nasze ciała potrzebują coraz większej troski o równowagę składników mineralnych. Jeden z pierwiastków wyróżnia się szczególnie – jego niedobór może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dla osób po 50. roku życia to wręcz kluczowy element codziennej diety.
Czytaj dalej