8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!
Cholesterol produkowany jest przez wątrobę oraz dostarczany z pożywieniem. Jego nadmiar w diecie może być szkodliwy, powodując rozwój poważnych chorób układu krążenia. U pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, stosuje się farmakoterapię, jednak nie zawsze jest ona konieczna. W łagodnych przypadkach może wystarczyć zmiana stylu życia - aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać?
Skutki podwyższonego cholesterolu
Cholesterol pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, jednak jego nadmiar może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Nadprogramowe ilości cholesterolu odkładają się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko chorób serca, zawału i udaru.
„Kiedy mamy zbyt duże stężenie cholesterolu, w środkowej części ściany tętnicy rozwija się stan zapalny, a z czasem powstaje blaszka miażdżycowa. Blaszka stopniowo powiększa się coraz bardziej utrudniając przepływ krwi.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.
Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu:
- HDL - tak zwany „dobry cholesterol” - wspiera układ krążenia i chroni naczynia krwionośne przed miażdżycą;
- LDL - tak zwany „zły cholesterol” - jego nadmierne ilości mogą prowadzić do rozwoju groźnych chorób układu krążenia i powodować zawał serca oraz udar mózgu.
Tych produktów lepiej unikać!
Cholesterol produkowany jest przez wątrobę, a także dostarczany z pożywieniem. U pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, stosuje się farmakoterapię, jednak nie zawsze jest ona konieczna. W łagodnych przypadkach może wystarczyć zmiana stylu życia.
„Na to jest zawsze czas, niezależnie od wieku i od ilości powikłań. Aktywność fizyczna i dieta są podstawą każdego leczenia.” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki.
Warto postawić na codzienny ruch oraz zbilansowaną dietę, bogatą w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. „Nie musimy chodzić na siłownię i dbać o rzeźbę, bo nie każdego na to stać finansowo czy emocjonalnie, ale zwykłe 6 000 kroków dziennie to jest absolutne minimum! Wystarczy zwykły spacer, a zmniejszymy ryzyko udaru mózgu i zawału serca! Warto też zadbać o dietę.” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki.
Osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny ograniczać produkty zawierające jego duże ilości. Należą do nich:
- czerwone mięso,
- tłuste wędliny,
- słodycze,
- słone przekąski,
- produkty zawierające olej palmowy,
- dania typu fast food,
- żółtko jaja kurzego,
- ser żółty,
- masło,
- śmietana wysokotłuszczowa.
Te produkty obniżają poziom złego cholesterolu
Jeśli borykamy się z podwyższonym cholesterolem, warto wzbogacić jadłospis w produkty o właściwościach obniżających poziom złego cholesterolu (LDL). Są to między innymi:
1) Produkty bogate w błonnik pokarmowy - zwiększa lepkość treści pokarmowej, tym samym zmniejszając wchłanianie cholesterolu z pokarmów (siemię lniane, babka płesznik, płatki owsiane, pełnoziarniste produkty zbożowe, jabłko, gruszka) ;
2) Tłuste ryby morskie - zawierają wysokiej jakości kwasy tłuszczowe omega-3, które mają korzystny wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu i podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu (śledź, łosoś, makrela) ;
3) Herbata (zielona, biała i czarna) - zawiera katechinę obniżającą poziom cholesterolu i ciśnienie krwi oraz kwercetynę, która ma zbawienny wpływ na pracę naczyń krwionośnych;
4) Awokado - zawiera duże ilości wysokiej jakości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom złego cholesterolu, a podwyższają poziom dobrego cholesterolu;
5) Orzechy - zawarte w nich kwasy omega-3, fitosterole i błonnik pokarmowy obniżają poziom złego cholesterolu, a magnez, potas i aminokwasy wywierają korzystny wpływ na ciśnienie krwi;
6) Czosnek - zawiera allicynę, która korzystnie wpływa na poziom cholesterolu oraz obniża ciśnienie krwi;
7) Grejpfrut - zawiera naryngeninę, flawonoid, który zmniejsza aktywność genu odpowiedzialnego za produkcję cholesterolu;
8) Gorzka czekolada zawierająca co najmniej 70% kakao – dzięki obecnym w niej flawonoidom o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, pomaga zmniejszyć stężenie złego cholesterolu i zwiększyć stężenie dobrego cholesterolu we krwi.
Objawy podwyższonego cholesterolu
Podwyższony cholesterol przez długi czas nie daje odczuwalnych objawów. Dopiero, kiedy układ krążenia zaczyna znacznie gorzej pracować, pojawiają się dolegliwości.
„Do pewnego momentu organizm jest w stanie to sobie kompensować. Mimo, że przepływ krwi stopniowo jest coraz gorszy, pozwala nam jeszcze funkcjonować zupełnie normalnie i podejmować wysiłek. Z czasem jednak, blaszka staje się już tak duża, że przepływ jest zbyt mały i wtedy dochodzi do niedokrwienia poszczególnych narządów czy części naszego ciała. Zaczynają pojawiać się objawy wynikające z niedokrwienia.” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki.
Organizm może wysyłać pewne sygnały, świadczące o podwyższonym poziome cholesterolu. Mogą to być między innymi:
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- ogólne osłabienie,
- dotkliwy ból nóg,
- żółte zgrubienia na ciele, pojawiające się m.in. pod piersiami, w zgięciu łokcia, na powiekach, guzki na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa,
- błyszcząca i naciągnięta skóra na stopach.