Cholesterol i trójglicerydy pełnią ważną rolę w organizmie, jednak kiedy ich stężenie we krwi wzrasta powyżej normy, stają się szkodliwe i bardzo groźne dla zdrowia - zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jakie są normy cholesterolu i trójglicerydów we krwi? Jakie wartości są niebezpieczne?
Samodzielne pomiary ciśnienia krwi są bardzo ważne w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego. Dzięki nim możemy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i podjąć szybkie działania w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Wydawałoby się, że pomiar ciśnienia to bardzo prosta czynność, jednak wielu z nas popełnia podstawowe błędy, które mogą mieć duży wpływ na miarodajność badania. Jak poprawnie mierzyć ciśnienie w warunkach domowych? Jakich błędów unikać?
Shinrin-yoku to wywodząca się z Japonii prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą. Polega na spokojnych i relaksacyjnych spacerach po lesie, używając wszystkich pięciu zmysłów. “Kąpiele leśne” stają się coraz bardziej popularne w Europie, również w Polsce. Jak “kąpać się” w lesie? Jakie to daje korzyści zdrowotne?
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce i na świecie. Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej “małej czarnej”. Co jednak, jeśli chorujemy na nadciśnienie? Temat wpływu kawy na wartości ciśnienia krwi wciąż budzi duże kontrowersje i jest przedmiotem dyskusji. Jak jest naprawdę? Czy kawa podnosi ciśnienie i jest przeciwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, Adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Postępująca miażdżyca może dawać nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również objawy psychiczne. Jest to związane z niedokrwieniem mózgu. Kiedy choroba uszkadza tętnice mózgu, dochodzi do jego niedotlenienia, skutkiem czego zaczynają pojawiać się zaburzenia psychiczne. Jakie są objawy psychiczne miażdżycy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cholesterol pełni ważną rolę w organizmie, jednak kiedy jest go za dużo, zaczyna odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału i udaru. Cholesterol produkowany jest przez wątrobę, a także dostarczany z pożywieniem. Panuje powszechne przekonanie, że głównym winowajcą podwyższonego cholesterolu we krwi jest spożywanie mięsa. Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.
Zdrowy styl życia i odpowiednia dieta to nieodłączne elementy profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Istnieje lista produktów, których należy szczególnie unikać. Dużo się mówi o szkodliwości czerwonego mięsa. Czy rzeczywiście ma wpływ na wzrost ciśnienia krwi? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Bez właściwej diety utrzymanie ciśnienia tętniczego w normie jest niemożliwe. Dzięki niej możemy nie tylko uregulować wysokie ciśnienie krwi, ale też zapobiec rozwojowi wielu chorób. Jaką więc dietę warto stosować, gdy ciśnienie jest podwyższone? Które produkty w szczególności powinny się w niej znaleźć?
Ból nóg to dość powszechna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że może być też objawem ostrego niedokrwienia kończyn dolnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Jak rozpoznać ostre niedokrwienie kończyn dolnych? Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Zawał serca i udar mózgu to najczęstsze przyczyny zgonów w naszym kraju. Aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, szczególnie istotne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o prawidłową dietę i codzienną aktywność fizyczną. Przedstawiamy pięć produktów spożywczych, które wykazują szczególnie pozytywne działanie na układ krążenia. Znajdziesz je w większości sklepów spożywczych.
Nadciśnienie tętnicze to bardzo podstępne schorzenie, które z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Nadciśnienie jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu, dlatego nie można go bagatelizować. Przy jakich wartościach ciśnienia wymagana jest pilna wizyta u lekarza? Kiedy nadciśnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta?
Serce nie zawsze głośno komunikuje nam, że coś z nim jest nie tak. Niekiedy pierwsze objawy tego rodzaju problemów dostrzec można po twarzy – po wyglądzie oczu i po skórze. Tak właśnie można rozpoznać niekiedy nadciśnienie, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, dotykającą starszych i młodszych ludzi. Brałeś kiedyś pod uwagę, że ten problem może dotyczyć i Ciebie?
Zaburzenia snu niemal zawsze sugerują, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niepokojącego. O ile krótkotrwała bezsenność nie musi negatywnie wpływać na zdrowie, tak już ta długotrwała jest szkodliwa i może być objawem chorobowym. Powodem przewlekłej bezsenności bywa m.in. nadciśnienie tętnicze. Wykonaj ten prosty pomiar i sprawdź, czy ciśnienie krwi znajduje się w normie. Nadciśnienie to problem aż 10 milionów Polaków.
Rozwija się skrycie i powoli, prowadząc do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Przedstawiamy 6 niezwykle istotnych faktów na temat miażdżycy, o których większość nie ma pojęcia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.
Jest to stosunkowo często występująca przypadłość. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest m.in. ekspozycja na niskie temperatury. Jednak nie zawsze powody są tak prozaiczne. Czasem siniejąca skóra nogach to symptom rozwijających się schorzeń. Co to za choroby?
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie i w przypadku wystąpienia patologii - zareagować. Jaka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego.
Obserwując zmiany na rękach i nogach, możemy się wiele dowidzieć o kondycji organizmu. A nawet zorientować się, że w ciele toczy się jakiś proces choroby. Sprawdź, które choroby i dolegliwości rozpoznasz po wyglądzie nóg i dłoni. Artykuł powstał na podstawie rozmów z dr n. med. Marcinem Wełnickim, farmakologiem klinicznym; dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych i dr Bartoszem Fiałkiem, reumatologiem.
Nieleczone nadciśnienie powoduje udary i zawały. Niestety wielu z nas nie wie, że ma je za wysokie. A jeśli mamy w domu ciśnieniomierz, nie zawsze używamy go prawidłowo i wynik może wyjść błędny. Jak dobrze samemu zmierzyć ciśnienie?Jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad i masz sprawny ciśnieniomierz, wynik będzie prawdziwy. Jak więc zmierzyć prawidłowo ciśnienie? Jakie są normy ciśnienia tętniczego? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Cholesterol produkowany jest przez wątrobę oraz dostarczany z pożywieniem. Jego nadmiar w diecie może być szkodliwy, powodując rozwój poważnych chorób układu krążenia. U pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, stosuje się farmakoterapię, jednak nie zawsze jest ona konieczna. W łagodnych przypadkach może wystarczyć zmiana stylu życia - aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać?
Pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, jednak gdy cholesterol w nadmiarze odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększa ryzyko chorób serca, zawału i udaru. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest niepokojący? Jakie są objawy podwyższonego cholesterolu?
Wysokie ciśnienie to ryzyko udaru, niewydolnościnerek i śmierci. Na początku choroby zmiana stylu życia często wystarcza do jego obniżenia. A jeśli bierzesz już leki, prawdopodobnie lekarz zmniejszy ci dawkę. Schudnij, jeśli masz nadwagę. Co jeszcze musisz zrobić? Pytamy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. Dokonując codziennych wyborów dotyczących naszego trybu życia, mamy istotny wpływ na wartość ciśnienia tętniczego. Nie pozostaje to bez znaczenia również kiedy chorujemy na nadciśnienie. Jak należy postępować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nadciśnienie tętnicze pierwotne jest najczęściej diagnozowanym typem nadciśnienia. Wiąż nie ustalono, jakie są przyczyny choroby. Na czym więc polega leczenie tego rodzaju nadciśnienia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.