Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Marcin Wełnicki

Marcin Wełnicki

Cholesterol test
23.05.2024 14:45 Normy cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jakie wartości są niebezpieczne?

Cholesterol i trójglicerydy pełnią ważną rolę w organizmie, jednak kiedy ich stężenie we krwi wzrasta powyżej normy, stają się szkodliwe i bardzo groźne dla zdrowia - zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jakie są normy cholesterolu i trójglicerydów we krwi? Jakie wartości są niebezpieczne? 

pomiar ciśnienia w domu
17.05.2024 16:51 Jak poprawnie mierzyć ciśnienie? Większość z nas popełnia podstawowe błędy

Samodzielne pomiary ciśnienia krwi są bardzo ważne w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego. Dzięki nim możemy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i podjąć szybkie działania w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Wydawałoby się, że pomiar ciśnienia to bardzo prosta czynność, jednak wielu z nas popełnia podstawowe błędy, które mogą mieć duży wpływ na miarodajność badania. Jak poprawnie mierzyć ciśnienie w warunkach domowych? Jakich błędów unikać? 

kąpiel leśna
15.05.2024 14:30 Terapeutyczne "kąpiele leśne" - jak je stosować i na co pomagają?

Shinrin-yoku to wywodząca się z Japonii prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą. Polega na spokojnych i relaksacyjnych spacerach po lesie, używając wszystkich pięciu zmysłów. “Kąpiele leśne” stają się coraz bardziej popularne w Europie, również w Polsce. Jak “kąpać się” w lesie? Jakie to daje korzyści zdrowotne? 

Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / pixabay
25.04.2024 10:02 Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce i na świecie. Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej “małej czarnej”. Co jednak, jeśli chorujemy na nadciśnienie? Temat wpływu kawy na wartości ciśnienia krwi wciąż budzi duże kontrowersje i jest przedmiotem dyskusji. Jak jest naprawdę? Czy kawa podnosi ciśnienie i jest przeciwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, Adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

miażdżyca, dr. n. med. Marcin Wełnicki
10.04.2024 21:00 Objawy psychiczne miażdżycy. Lekarz wyjaśnia, jak wyglądają

Postępująca miażdżyca może dawać nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również objawy psychiczne. Jest to związane z niedokrwieniem mózgu. Kiedy choroba uszkadza tętnice mózgu, dochodzi do jego niedotlenienia, skutkiem czego zaczynają pojawiać się zaburzenia psychiczne. Jakie są objawy psychiczne miażdżycy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

mgr Magdalena Kartasińska, mięso, cholesterol, dieta
07.04.2024 17:41 Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników

Cholesterol pełni ważną rolę w organizmie, jednak kiedy jest go za dużo, zaczyna odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału i udaru. Cholesterol produkowany jest przez wątrobę, a także dostarczany z  pożywieniem. Panuje powszechne przekonanie, że głównym winowajcą podwyższonego cholesterolu we krwi jest spożywanie mięsa. Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.

fot. Pexels / Shvets Production
14.03.2024 11:30 Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Zdrowy styl życia i odpowiednia dieta to nieodłączne elementy profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Istnieje lista produktów, których należy szczególnie unikać. Dużo się mówi o szkodliwości czerwonego mięsa. Czy rzeczywiście ma wpływ na wzrost ciśnienia krwi? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

dieta na wysokie ciśnienie
28.02.2024 16:46 Dieta na wysokie ciśnienie. Tych 6 produktów pozwoli utrzymać je w ryzach

Bez właściwej diety utrzymanie ciśnienia tętniczego w normie jest niemożliwe. Dzięki niej możemy nie tylko uregulować wysokie ciśnienie krwi, ale też zapobiec rozwojowi wielu chorób. Jaką więc dietę warto stosować, gdy ciśnienie jest podwyższone? Które produkty w szczególności powinny się w niej znaleźć? 

ból nogi
27.02.2024 17:25 Ból nogi może być groźnym sygnałem. Kiedy wymaga pilnej wizyty u lekarza?

Ból nóg to dość powszechna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że może być też objawem ostrego niedokrwienia kończyn dolnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Jak rozpoznać ostre niedokrwienie kończyn dolnych? Co powinno wzbudzić naszą czujność? 

zakupy spożywcze
25.02.2024 17:04 Pięć superproduktów, które chronią przed zawałem i udarem. Są dostępne od ręki

Zawał serca i udar mózgu to najczęstsze przyczyny zgonów w naszym kraju. Aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, szczególnie istotne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o prawidłową dietę i codzienną aktywność fizyczną. Przedstawiamy pięć produktów spożywczych, które wykazują szczególnie pozytywne działanie na układ krążenia. Znajdziesz je w większości sklepów spożywczych.

kobieta mierzy ciśnienie
22.02.2024 15:30 Takie ciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Nadciśnienie tętnicze to bardzo podstępne schorzenie, które z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Nadciśnienie jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu, dlatego nie można go bagatelizować. Przy jakich wartościach ciśnienia wymagana jest pilna wizyta u lekarza? Kiedy nadciśnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta? 

zmiana wyglądu twarzy
05.02.2024 15:05 Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

Serce nie zawsze głośno komunikuje nam, że coś z nim jest nie tak. Niekiedy pierwsze objawy tego rodzaju problemów dostrzec można po twarzy – po wyglądzie oczu i po skórze. Tak właśnie można rozpoznać niekiedy nadciśnienie, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, dotykającą starszych i młodszych ludzi. Brałeś kiedyś pod uwagę, że ten problem może dotyczyć i Ciebie? 

problemy ze snem
24.01.2024 18:19 Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to

Zaburzenia snu niemal zawsze sugerują, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niepokojącego. O ile krótkotrwała bezsenność nie musi negatywnie wpływać na zdrowie, tak już ta długotrwała jest szkodliwa i może być objawem chorobowym. Powodem przewlekłej bezsenności bywa m.in. nadciśnienie tętnicze. Wykonaj ten prosty pomiar i sprawdź, czy ciśnienie krwi znajduje się w normie. Nadciśnienie to problem aż 10 milionów Polaków.

ratownicy medyczni
17.12.2023 16:41 Jej pierwszym objawem może być zawał i zgon. 6 istotnych faktów na temat miażdżycy

Rozwija się skrycie i powoli, prowadząc do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Przedstawiamy 6 niezwykle istotnych faktów na temat miażdżycy, o których większość nie ma pojęcia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim. 

sine nogi
05.12.2023 18:29 Skóra na Twoich nogach ma sinawy kolor? Nie bagatelizuj tego objawu. Idź do lekarza

Jest to stosunkowo często występująca przypadłość. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest m.in. ekspozycja na niskie temperatury. Jednak nie zawsze powody są tak prozaiczne. Czasem siniejąca skóra nogach to symptom rozwijających się schorzeń. Co to za choroby? 

mierzyć ciśnienie
02.12.2023 16:00 Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Taka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie i w przypadku wystąpienia patologii - zareagować. Jaka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego.

None
12.11.2023 10:33 Wygląd rąk i nóg, w tym dłoni i stóp dużo mówi o stanie zdrowia. Eksperci tłumaczą, jak oglądać ciało

Obserwując zmiany na rękach i nogach, możemy się wiele dowidzieć o kondycji organizmu. A nawet zorientować się, że w ciele toczy się jakiś proces choroby. Sprawdź, które choroby i dolegliwości rozpoznasz po wyglądzie nóg i dłoni. Artykuł powstał na podstawie rozmów z dr n. med. Marcinem Wełnickim, farmakologiem klinicznym; dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych i dr Bartoszem Fiałkiem, reumatologiem. 

Ciśnieniomierz, nadciśnienie
30.10.2023 18:09 Wielu z nas całe życie źle mierzy ciśnienie. Jakie błędy popełniamy?

Nieleczone nadciśnienie powoduje udary i zawały. Niestety wielu z nas nie wie, że ma je za wysokie. A jeśli mamy w domu ciśnieniomierz, nie zawsze używamy go prawidłowo i wynik może wyjść błędny. Jak dobrze samemu zmierzyć ciśnienie?Jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad i masz sprawny ciśnieniomierz, wynik będzie prawdziwy. Jak więc zmierzyć prawidłowo ciśnienie? Jakie są normy ciśnienia tętniczego? O opinię poprosiliśmy eksperta.  

dieta
25.10.2023 16:16 8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Cholesterol produkowany jest przez wątrobę oraz dostarczany z pożywieniem. Jego nadmiar w diecie może być szkodliwy, powodując rozwój poważnych chorób układu krążenia. U pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, stosuje się farmakoterapię, jednak nie zawsze jest ona konieczna. W łagodnych przypadkach może wystarczyć zmiana stylu życia - aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać? 

cholesterol
22.10.2023 08:01 Po tym poznasz zbyt wysoki cholesterol. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest normą?

Pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, jednak gdy cholesterol w nadmiarze odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększa ryzyko chorób serca, zawału i udaru. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest niepokojący? Jakie są objawy podwyższonego cholesterolu?

nadciśnienie
08.10.2023 14:59 Czy można obniżyć ciśnienie bez leków?

Wysokie ciśnienie to ryzyko udaru, niewydolnościnerek i śmierci. Na początku choroby zmiana stylu życia często wystarcza do jego obniżenia. A jeśli bierzesz już leki, prawdopodobnie lekarz zmniejszy ci dawkę. Schudnij, jeśli masz nadwagę. Co jeszcze musisz zrobić? Pytamy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. Dokonując codziennych wyborów dotyczących naszego trybu życia, mamy istotny wpływ na wartość ciśnienia tętniczego. Nie pozostaje to bez znaczenia również kiedy chorujemy na nadciśnienie. Jak należy postępować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

ból głowy
24.09.2023 16:51 Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy

Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

nadciśnienie tętnicze
12.07.2023 12:15 Ten rodzaj nadciśnienia zwykle leczy się całe życie. Mało kto o tym wie

Nadciśnienie tętnicze pierwotne jest najczęściej diagnozowanym typem nadciśnienia. Wiąż nie ustalono, jakie są przyczyny choroby. Na czym więc polega leczenie tego rodzaju nadciśnienia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.