Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Angina ropna
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:34

Angina ropna

Angina ropna
pixabay

Czym jest angina ropna?

Angina ropna jest to zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła wywoływane przez bakterie ropotwórcze, Streptococcus pyogenes, nazywane paciorkowcem hemolizującym. Ta angina bakteryjna wykazuje się dużą zakaźnością. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ nieleczona może prowadzić do szeregu groźnych powikłań.

Przyczyny anginy ropnej

Jak już wspomniano, anginę ropną wywołują bakterie zwane paciorkowcami hemolizującymi. Atakują one organizm z tymczasowo obniżoną odpornością, np. zimą u dorosłych lub, najczęściej, u dzieci do 7. roku życia. Toksyny wytwarzane przez bakterie prowadzą do powstawania czopów ropno-śluzowych i białego nalotu na języku. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Objawy anginy ropnej

Podczas anginy ropnej migdałki są przekrwione i powiększają się, tak samo jak węzły chłonne. Na języku widoczny jest biały nalot, możliwe jest pojawienie się czopów ropno-śluzowych w jamie ustnej. U chorych zazwyczaj występuje gorączka i trudności z przełykaniem. Ból gardła przy anginie ropnej trwa około tygodnia.

Anginie ropnej towarzyszy ogólne osłabienie i uczucie rozbicia. Chory może doświadczać bólu mięśni i stawów, a także bólu głowy. Ze względu na trudności w przełykaniu, chorzy często tracą apetyt.

Diagnoza i leczenie anginy ropnej

Lekarz zbiera wywiad od pacjenta i przeprowadza badanie fizykalne. Żeby potwierdzić źródło anginy, wykonuje się posiew wymazu z gardła na obecność paciorkowca hemolizującego. Jeżeli wynik będzie dodatni, lekarz dobiera odpowiednie farmaceutyki.

Terapia polega na podawaniu antybiotyków, np. fenoksymetylopenicyliny lub azytromycyny, jeśli pacjent jest uczulony na leki z grupy penicylin. Kluczowe jest, by nie przerwać antybiotykoterapii, jeśli objawy ustępują, leki należy przyjmować do końca kuracji według zaleceń lekarza. Antybiotykoterapia nie trwa krócej niż 10 dni.

Leczenie objawowe obejmuje podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Dodatkowo chory może stosować płukanki, np. wodę z solą lub wyciąg z rumianku. W zmniejszeniu obrzęku i bólu gardła mogą pomóc tabletki do ssania zawierające benzydaminę (lek przeciwzapalny i przeciwobrzękowy).

Tagi: