Anna Mucha dumnie prezentuje siwe włosy. To ostatni krzyk mody, ale i głos w walce z ejdżyzmem
Czasy, w których kobiety skrzętnie ukrywały każdego siwego włoska minęły. Coraz więcej gwiazd rezygnuje z ukrywania siwych włosów, dumnie prezentując się w naturalnej odsłonie. Jedną z nich jest Anna Mucha. Siwe włosy to ostatni krzyk mody! Od kilku lat prestiżowe marki fryzjerskie lansują mroźny kolor włosów i wykorzystują naturalną siwiznę w kreowaniu najnowszych trendów.
Anna Mucha odpowiedziała na pytanie o siwe włosy
Jakiś czas temu Anna Mucha została zapytana na Instagramie przez jednego z fanów o jej siwe włosy. Zdzwiona pytaniem aktorka odpowiedziała bez ogródek:
“Tak, mam siwe włosy. Jest to oznaka mojej dojrzałości, mojej samoświadomości, mojego spełnienia, mojego poczucia akceptacji upływu czasu, własnego ciała i zmian. Jestem kobietą doświadczoną, dojrzałą, soczystą.”
Czasy, kiedy siwe włosy u kobiet uznawane były za zaniedbanie, minęły. Dziś, kobiety dumnie prezentują siwe pasma, które stały się modne i stylowe. Aby jednak nasza fryzura dobrze się prezentowała, warto postawić na odpowiednią pielęgnację.
Dlaczego włosy siwieją?
Za naturalny kolor włosów odpowiadają melanocyty - komórki barwnikowe obecne w cebulkach włosów. Wraz z upływem lat melanocyty zaczynają zanikać i włosy stopniowo tracą swój pigment. Proces ten nie przebiega u każdego jednakowo, dlatego siwiejemy w różnym wieku. Przeciętny człowiek w wieku 50 lat ma już połowę siwych włosów.
Siwe włosy zaczynają różnić się od innych nie tylko kolorem, ale także strukturą. Są bardziej szorstkie, sztywne i przesuszone. Jest to spowodowane zaburzeniem pracy keratynocytów – komórek, które produkują keratynę – białko będące budulcem naszych włosów. Wraz z zanikaniem melanocytów dysfunkcji ulegają keratynocyty, wskutek czego włosy stają się puste w środku i bardziej szorstkie. Warto więc zadbać o ich odpowiednią pielęgnację.
Jak dbać o siwe włosy?
Stosujmy wcierki do skóry głowy
Siwe włosy mogą nadmiernie wypadać. Nie jest to bezpośrednio związane z utratą pigmentu, lecz z procesem starzenia. Warto postawić na wcierki do skóry głowy, oparte na sprawdzonych wyciągach roślinnych. Dermatolodzy i trycholodzy potwierdzają ich skuteczne działanie na porost i wzmocnienie włosów. Podczas nakładania wcierki, wykonajmy delikatny masaż głowy opuszkami palców. Dzięki temu ułatwimy składnikom aktywnym wniknąć głębiej oraz poprawimy ukrwienie skalpu. Szukajmy preparatów, które zawierają w swoim składzie m.in. ekstrakt z herbaty, miętę, rozmaryn, czarną rzepę, kofeinę i kiełki pszenicy.
Przestrzegajmy zasad prawidłowego mycia włosów
Siwe włosy są delikatniejsze, dlatego w ich codziennej pielęgnacji należy unikać agresywnych kosmetyków myjących. Warto postawić na delikatne preparaty, które zawierają składniki nawilżające. Unikajmy szamponów 2 w 1 oraz tych z obecnością silikonów, gdyż będą za bardzo obciążać włosy. Szukajmy produktów, które zawierają np. wyciągi z aloesu, mięty czy nagietka. Raz na 7-10 dni zastosujmy szampon głęboko oczyszczający, który usunie głębsze zanieczyszczenia blokujące mieszki włosowe. Unikajmy mycia włosów w gorącej wodzie, gdyż powoduje to odchylanie się łusek włosowych, przez co włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Aby nasze włosy zdrowo lśniły, do ich mycia stosujmy letnią wodę, a na koniec, aby domknąć łuski opłuczmy je chłodnym strumieniem.
Stosujmy odżywki i maski do włosów
Po każdym myciu włosów należy stosować odżywki głęboko nawilżające i odbudowujące. Minimum raz w tygodniu nałóżmy maskę i pozostawmy ją na około 30 – 60 minut, otulając głowę ręcznikiem. Ciepło wzmocni wnikanie i działanie substancji odżywczych. Maska różni się od odżywki tym, że jest bardziej nasycona substancjami odżywczymi i wnika w głębsze warstwy włosa.
Włączmy do pielęgnacji oleje roślinne
Warto przynajmniej raz w tygodniu olejować włosy. W pielęgnacji przesuszonych pasm sprawdzą się m.in. olej z pestek winogron, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej lniany, olej jojoba. Nałóżmy olej na zwilżone włosy i trzymajmy go na głowie przez około 30-60 minut. Regularne olejowanie włosów wzmocni ich strukturę i będzie zapobiegać ich łamaniu oraz rozdwajaniu się końcówek.
Jak pozbyć się żółtych odcieni na siwych włosach?
Siwe włosy, podobnie jak te w odcieniu blond mogą żółknąć. Aby nadać im szlachetny chłodny odcień, możemy zastosować specjalne preparaty, które zawierają fioletowe lub niebieskie pigmenty, neutralizujące żółtości. W drogeriach są dostępne najróżniejsze kosmetyki przeznaczone do włosów siwych i blond, mających tendencję do żółknięcia.