Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Płukanka z octu zamiast drogich odżywek do włosów? Efekt jest zaskakujący
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 04.04.2023 16:16

Płukanka z octu zamiast drogich odżywek do włosów? Efekt jest zaskakujący

włosy
canva.com

Suche, matowe, łamliwe i trudne do rozczesania włosy? Przetłuszczająca się skóra głowy? Z pomocą przychodzi ocet jabłkowy! Metoda naszych babć sposobem na piękne i lśniące włosy! 

Jak ocet jabłkowy pomaga na włosy?

Włosy mają naturalnie lekko kwaśny odczyn, jednak niektóre zabiegi, np. farbowanie czy trwała ondulacja oraz stosowanie zasadowych kosmetyków powoduje wzrost ich pH. Skutkiem tego dochodzi do rozchylania łusek włosów, przez co stają się matowe, spuszone i trudne do rozczesania. 

Szczególnie niekorzystne dla kondycji włosów jest ich rozjaśnianie. Rozjaśniacz narusza łuski i je rozchyla, dzięki czemu składniki aktywne mogą przenikać do wnętrza i niszczyć naturalny pigment. Rozjaśnianie to nic innego jak usuwanie naturalnych pigmentów włosa. Niestety włosy po takim zabiegu mają znacznie rozchylone łuski, stając się bardziej suche i łamliwe. 

Stosując kwaśny ocet jabłkowy możemy przywrócić włosom ich naturalny odczyn i domknąć łuski, dzięki czemu ich kondycja ulegnie znacznej poprawie. Przy regularnym stosowania octu jabłkowego włosy staną się bardziej gładkie, miękkie i łatwiejsze do rozczesywania. Dodatkowo ocet będzie pomagał przy takich takich problemach, jak przetłuszczanie się skóry głowy oraz nadmierne wypadanie włosów. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-04T150253.836.png

Jakie są objawy niedoboru cynku? Częste infekcje, problemy skórne i depresja to niektóre z nich Jak spowolnić starzenie się skóry? Jakich nawyków unikać i jaką wprowadzić dietę?

Jak stosować płukankę z octu jabłkowego?

Aby przygotować płukankę z octu, należy dodać łyżkę octu do szklanki ciepłej, przegotowanej lub przefiltrowanej wody, a następnie wymieszać. Umyte włosy (wraz ze skórą głowy) polewamy naszą mieszanką i zostawiamy ją na około jedną minutę. Następnie zmywamy płukankę za pomocą wody. 

Pamiętajmy jednak, aby nie stosować płukanki z octu zbyt często, ponieważ możemy doprowadzić do "przekwaszenia" włosów, odnosząc skutek odwrotny do zamierzonego. Płukankę octową należy stosować maksymalnie 1 – 2 razy w tygodniu. 

Jakie są korzyści ze stosowania octu jabłkowego na włosy i skórę głowy?

Korzyści ze stosowania płukanki z octu: 

  • Domyka łuski włosa, dzięki czemu włos jest bardziej wygładzony i mniej podatny na uszkodzenia
  • Sprawia, że włosy stają się miękkie i łatwiejsze do rozczesywania 
  • Oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum
  • Przyspiesza porost włosów 
  • Eliminuje bakterie i grzyby ze skóry głowy 
  • Dodaje włosom objętości
  • Podkreśla naturalny skręt włosów 
Tagi: Dermatologia