Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum styczeń 2021

Ruchy pląsawicze - co to za przypadłość?
28.01.2021 01:00 Ruchy pląsawicze - co to za przypadłość?

Ruchy pląsawicze – czym się charakteryzująRuchy pląsawicze są prawie zawsze takie same, niezależnie od przyczyny zaburzenia ruchu.Mimowolne ruchy mięśni, zwane także ruchami niespokojnymi lub ruchami tanecznymi zwykle pojawiają się w dłoniach, stopach i twarzy. Mogą wpływać na sposób chodzenia, połykania i mówienia. Ruchy mogą być płynne lub nieco szarpane. Mogą sprawiać wrażenie, jakby osoba tańczyła, grała na pianinie, a nawet wiła się z bólu. Ruchy często się pogarszają, gdy pacjent jest zestresowany lub niespokojny, a ustępują podczas snu.Dzieci i dorośli mogą mieć problemy z mową, ponieważ mięśnie odpowiedzialne za mowę tracą koordynację. Dodatkowo dzieci, u których rozwinęła się pląsawica po gorączce reumatycznej, mogą mieć drgawki i bóle głowy. Niektóre dzieci mają również problemy behawioralne i emocjonalne.

Schistosomatowe zapalenie skóry – co to za choroba?
26.01.2021 01:00 Schistosomatowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Larwy cerkarii potrafią zakopać się na kilka milimetrów w skórze, ale u ludzi umierają stosunkowo szybko. Jednak martwe larwy powodują swędzenie i wysypki, które mogą przypominać ukąszenia komarów. Wysypka pojawia się zwykle w ciągu kilku godzin po kąpieli. Czasami, szczególnie w przypadku powtarzających się ataków, mogą również wystąpić pęcherze. Schistosomatowe zapalenie skóry ustępuje po kilku dniach, a pęcherze znikają po kilku tygodniach. U niektórych osób zdarzają się poważniejsze reakcje alergiczne z gorączką lub bolesną infekcją skóry. Cerkaria swobodnie pływają w wodach powierzchniowych i przeważnie występują w płytkich wodach. Są za małe, aby można je było zobaczyć gołym okiem. Podczas rutynowego pobierania próbek wody w kąpielisku sprawdza się obecność bakterii i wykwitów glonów, ale nie cerkarii.

Diprophos – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
24.01.2021 01:00 Diprophos – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Terapia z wykorzystaniem leku Diprophos prowadzona jest przede wszystkim w różnego rodzaju przewlekłych stanach chorobowych organizmu, najczęściej o podłożu autoimmunologicznym, których leczenie daje wyniki podczas stosowania kortykosteroidów. Jak każdy lek, Diprophos również może wywołać wiele skutków ubocznych oraz działań niepożądanych. Z tego względu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich podczas kuracji. W niniejszym artykule możesz uzupełnić swoją wiedzę o zastosowania leku, sposób dawkowania preparatu oraz zapoznasz się ze środkami ostrożności, które należy przedsięwziąć, aby zminimalizować możliwe działania niepożądane leku. Zapraszamy do czytania!

Siatkówczak – charakterystyka i leczenie nowotworu
18.01.2021 01:00 Siatkówczak – charakterystyka i leczenie nowotworu

Siatkówczak jest rzadką postacią raka, który szybko rozwija się z niedojrzałych komórek siatkówki, tkanki oka wykrywającej światło. Jest to najczęstszy pierwotny złośliwy rak wewnątrzgałkowy i występuje prawie wyłącznie u małych dzieci. Ten guz pochodzi z genetycznie zmodyfikowanych niedojrzałych komórek siatkówki i nieleczony prowadzi do śmierci. Natomiast eśli choroba zostanie wcześnie rozpoznana i leczona, szanse na wyleczenie są duże (ok. 95%). Ponieważ siatkówczak może wyrosnąć tylko z niedojrzałych komórek siatkówki, guz ten rzadko pojawia się po 5 roku życia. Na każde 20 000 żywych urodzeń przypada jeden przypadek choroby. Należy dokonać rozróżnienia między formami dziedzicznymi i niedziedzicznymi. Guz występuje z taką samą częstotliwością u dziewcząt i chłopców i występuje wyłącznie u ludzi.