Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum listopad 2021

Piłka nożna - od czego zacząć treningi?
30.11.2021 01:00 Piłka nożna - od czego zacząć treningi?

Artykuł zewnętrznyJuż od najmłodszych lat wielu młodocianych sportowców marzy o tym, aby zostać profesjonalnym piłkarzem. Aby uzyskać realną wartość swoich treningów warto je jednak dobrze zaplanować. Od czego więc zacząć? Podpowiadamy.

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021 - test motywacji 
18.11.2021 01:00 Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021 - test motywacji 

W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzimy od 1991 roku, czyli już od 30 lat! Dla wielu osób jest to okazja do podjęcia wyzwania i podjęcia próby zerwania z kosztownym i szkodliwym dla zdrowia nałogiem. Jak sprawdzić siłę motywacji?Inicjatorem Światowego Dnia Rzucania Palenia był Lynn Smith. Ten amerykański dziennikarz w 1974 roku przeprowadził jednodniowe wyzwanie polegające na powstrzymaniu się od palenia tytoniu przez 24 h. Wówczas w akcji wzięło udział 150 tysięcy osób. Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-pila/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2021Światowy Dzień Rzucania Palenia jest inicjatywą wynikającą z troski o zdrowie osób uzależnionych od szkodliwego nałogu oraz o zdrowie i komfort tzw. biernych palaczy. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, każdego roku umiera:7 milionów aktywnych palaczy,1 milion osób narażonych na bierne palenie.„Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)”. Ponadto do negatywnych skutków palenia należy także podwyższenie stężenia czynników krzepnięcia krwi, zwiększające ryzyko udaru. Źródło: https://www.facebook.com/GISgovpl/posts/3691515917565099

Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?
15.11.2021 01:00 Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?

Konsultacja medyczna jest teraz możliwa nie tylko stacjonarnie, ale również online. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na wizytę w placówce medycznej, czy przez Internet, może liczyć na recepty online NFZ. Czym jest taka cyfrowa recepta i w jaki sposób lekarz wystawia ją pacjentowi?