Nożownik aresztowany. Kluczowa dla wyroku w takich sprawach są badania psychiatryczne
W środę w Częstochowie mężczyzna zranił nożem trzy osoby. Został aresztowany, na razie do kwietnia i postawionu mu zarzuty trzykrotnego usiłowania zabójstwa. Kluczowa dla przebiegu procesu będzie, jak zawsze w takich przypadkach opinia biegłych psychiatrów.
Nożownik z Częstochowy
W środę rano w zakładzie mięsnym przy ul. kard. S.Wyszyńskiego w Częstochowie doszło do ataku – mężczyzna ugodził nożem w plecy kolegę z pracy. W prokuraturze zeznał, że podejrzewał go o dosypywanie jakichś środków do jedzenia i picia. Przyznał się do popełnionych czynów. Postawiono mu trzy zarzuty usiłowania zabójstwa.
„Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie do 2 kwietnia 2024 r”. - powiedział Sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Dominik Bogacz.
Pozostali pracownicy próbowali obezwładnić nożownika. Wówczas zaatakował on drugą osobę, a gdy uciekał ranił trzecią, lecz w tym przypadku już niegroźnie. Podczas próby ucieczki z firmy został postrzelony w udo przez policjanta. Ranni pracownicy zakładu i nożownik zostali przewiezieni do szpitala.
Mężczyźni bardziej narażenie na śmierć z powodu stresu zawodowego
Czy powodem zachowania mężczyzny była choroba lub zaburzenia psychiczne? Czy był poczytalny w momencie usiłowania zabójstwa? Kluczowa będzie opinia psychiatry.
Zaburzenia psychiczne to problem ok. 15 proc. Polaków. Jak wynika z badania CBOS „Zdrowie psychiczne Polaków” aż 71% twierdzi, że warunki życia w Polsce są szkodliwe psychicznie.
Na łamach „The Lancet Diabetes and Endocrinology”, specjalistycznego magazynu, pojawiły się wyniki obszernego badania – przez 14 lat przebadano 102,6 tys. osób z kilku krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji i Szwecji. Analizie poddano poziom stresu doświadczanego w pracy. Zastosowano dwa mierniki – pierwszy dotyczył stresującego zawodu, a drugi pracy wymagającej dużego wysiłku i dostarczającej małych profitów. Okazało się, że mężczyźni z przebytymi kardiometabolicznymi i wykonujący stresujące zawody, o wiele szybciej umierają.
Konsekwencjami długotrwałego przebywania w stresie są zaburzenia psychosomatyczne, epizody depresyjne i zaburzenia lękowe.
Męska psychika działa inaczej
Problemy psychiczne polskich mężczyzn to temat, któremu poświęca się coraz więcej uwagi, ale to wciąż za mało. Objawy depresyjne u mężczyzn przejawiają się niekiedy w inny sposób, niż zwykło się o tym mówić. Co więcej, męska depresja nie musi objawiać się przez np. płaczliwość, smutek czy niechęć do działania. Z tego powodu trudności psychiczne mężczyzn trudniej zauważyć.
Charakterystycznym symptomem choroby jest przewlekły smutek. Jednak objawami mogącymi również świadczyć o depresji są:
- problemy z regulacją emocji,
- agresja,
- impulsywność,
- bóle głowy,
- bóle mięśni i kręgosłupa,
- nadużywanie alkoholu,
- nadużywanie kofeiny,
- nadużywanie tytoniu,
- ból psychiczny, który trudno sprecyzować.