Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.11.2023 17:38

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia

depresja
canva

Cicha depresja to jedna z „twarzy” depresji, o której wielu nawet nie słyszało. Chory z pozoru wydaje się być osobą szczęśliwą, lecz cierpi – w milczeniu, często nieświadomy, że ma problem. Jak więc rozpoznać ten rodzaj depresji? O opinię poprosiliśmy eksperta.


 

Cicha depresja – co to za choroba?

Potocznie nazywana jest depresją „z uśmiechem”. Publiczne zachowania chorego często nie zdradzają, że ma tego rodzaju problem. Z pozoru jest on osobą zadowoloną ze swojego życia. Może mieć rodzinę, dobrą pracę, przyjaciół i wciąż cierpieć. Wielu chorych nie chce zdradzać, że ma taki problem i wstydzi się prosić o pomoc. 

Niestety chorzy nie zawsze są też świadomi, że mają cichą depresję. To wszystko sprawia, że wykrycie choroby jest trudne – a wczesna interwencja zdaniem lekarzy jest kluczowa.

Projekt bez nazwy - 2023-11-28T172505.733.png

To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertem

Jak rozpoznać cichą depresję?

Świadomość objawów cichej depresji jest bardzo ważna – zarówno dla samego chorego, jak i jego bliskich. Symptomami są:

  • rezygnacja z codziennych zajęć – z powodu depresji chory może funkcjonować inaczej niż dotychczas. Nagle może zrezygnować z dodatkowych aktywności, pracy czy lekcji. Z powodu choroby nie zawsze będzie w stanie wykonywać te czynności, które wykonywała wcześnie.
  • problemy ze snem – chory może mieć problemy z zasypianiem.
  • problemy z jedzeniem – chory może jeść za dużo lub za mało.
  • brak energii – osoba z depresją może mieć problem nawet ze wstaniem z łóżka. Z czasem traci też ochotę, by utrzymywać relację z rodziną.
  • pracoholizm – dla osoby z depresją praca może być ucieczką od kłopotów. Chorzy często spędzają w niej więcej czasu niż trzeba.
  • sięganie po używki – osoby zmagające się z depresją często regularnie nadużywają alkoholu i narkotyków.

W odróżnieniu od osoby z ciężką depresją, osoba z lekką depresją wciąż może normlanie funkcjonować zawodowo, społecznie i rodzinnie. 

Jakie są typowe objawy depresji?

Typowe objawy depresji to problemy z nastrojem. Nastrój jest mocno obniżony, a chory nie odczuwa radości z rzeczy, które do tej pory go cieszyły. Przykładowo jazda na rowerze, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi, czy inne aktywności, które wcześniej przynosiły mu radość, nagle przestają “smakować”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna

Chory ma także poczucie obniżonej samooceny

Osoby w depresji zaczynają myśleć o sobie bardzo negatywnie i przestają widzieć swoje pozytywy. Z ich głowy znikają sukcesy, które osiągnęły. Uważają, że do niczego się nie nadają i dostrzegają w swoim życiu same porażki. Pojawia się tak zwana triada depresyjna, czyli negatywna wizja siebie, świata i przyszłości. Chorego dręczą myśli typu: “Jestem beznadziejny, nic nie potrafię zrobić, nic mi nie wychodzi, wszystko mi się nie udaje. Ludzie są mało przyjaźni, zostawiają mnie, nie pamiętają, nie dbają o mnie. Nic ciekawego już mnie nie spotka”. Do tego dochodzą jeszcze problemy somatyczne”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna

Co zrobić, jeśli zauważasz objawy cichej depresji?

Depresja jest groźną chorobą. Gdy zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego wymienione objawy, nie bagatelizuj ich. Warto skonsultować się z psychologiem – w tym celu możesz zadzwonić pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.