To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia
Cicha depresja to jedna z „twarzy” depresji, o której wielu nawet nie słyszało. Chory z pozoru wydaje się być osobą szczęśliwą, lecz cierpi – w milczeniu, często nieświadomy, że ma problem. Jak więc rozpoznać ten rodzaj depresji? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Cicha depresja – co to za choroba?
Potocznie nazywana jest depresją „z uśmiechem”. Publiczne zachowania chorego często nie zdradzają, że ma tego rodzaju problem. Z pozoru jest on osobą zadowoloną ze swojego życia. Może mieć rodzinę, dobrą pracę, przyjaciół i wciąż cierpieć. Wielu chorych nie chce zdradzać, że ma taki problem i wstydzi się prosić o pomoc.
Niestety chorzy nie zawsze są też świadomi, że mają cichą depresję. To wszystko sprawia, że wykrycie choroby jest trudne – a wczesna interwencja zdaniem lekarzy jest kluczowa.
To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertemJak rozpoznać cichą depresję?
Świadomość objawów cichej depresji jest bardzo ważna – zarówno dla samego chorego, jak i jego bliskich. Symptomami są:
- rezygnacja z codziennych zajęć – z powodu depresji chory może funkcjonować inaczej niż dotychczas. Nagle może zrezygnować z dodatkowych aktywności, pracy czy lekcji. Z powodu choroby nie zawsze będzie w stanie wykonywać te czynności, które wykonywała wcześnie.
- problemy ze snem – chory może mieć problemy z zasypianiem.
- problemy z jedzeniem – chory może jeść za dużo lub za mało.
- brak energii – osoba z depresją może mieć problem nawet ze wstaniem z łóżka. Z czasem traci też ochotę, by utrzymywać relację z rodziną.
- pracoholizm – dla osoby z depresją praca może być ucieczką od kłopotów. Chorzy często spędzają w niej więcej czasu niż trzeba.
- sięganie po używki – osoby zmagające się z depresją często regularnie nadużywają alkoholu i narkotyków.
W odróżnieniu od osoby z ciężką depresją, osoba z lekką depresją wciąż może normlanie funkcjonować zawodowo, społecznie i rodzinnie.
Jakie są typowe objawy depresji?
„Typowe objawy depresji to problemy z nastrojem. Nastrój jest mocno obniżony, a chory nie odczuwa radości z rzeczy, które do tej pory go cieszyły. Przykładowo jazda na rowerze, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi, czy inne aktywności, które wcześniej przynosiły mu radość, nagle przestają “smakować”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Chory ma także poczucie obniżonej samooceny
„Osoby w depresji zaczynają myśleć o sobie bardzo negatywnie i przestają widzieć swoje pozytywy. Z ich głowy znikają sukcesy, które osiągnęły. Uważają, że do niczego się nie nadają i dostrzegają w swoim życiu same porażki. Pojawia się tak zwana triada depresyjna, czyli negatywna wizja siebie, świata i przyszłości. Chorego dręczą myśli typu: “Jestem beznadziejny, nic nie potrafię zrobić, nic mi nie wychodzi, wszystko mi się nie udaje. Ludzie są mało przyjaźni, zostawiają mnie, nie pamiętają, nie dbają o mnie. Nic ciekawego już mnie nie spotka”. Do tego dochodzą jeszcze problemy somatyczne”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Co zrobić, jeśli zauważasz objawy cichej depresji?
Depresja jest groźną chorobą. Gdy zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego wymienione objawy, nie bagatelizuj ich. Warto skonsultować się z psychologiem – w tym celu możesz zadzwonić pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.