Badania za darmo i bez skierowania. Jeszcze dwa dni w całej Polsce
Dzięki badaniu krwi możesz wykryć wiele chorób. Na wczesnym etapie, gdy nie dają objawów. W całej Polsce bezpłatnie i bez skierowania możesz zbadać się w kierunku trzech chorób. Anonimowo, bo wśród nich jest np. HIV, a wielu pacjentów niestety wciąż wstydzi się robić badania i traci szansę na leczenie.
Zwykłe badanie krwi wykrywa wiele chorób na wczesnym etapie. Nie trać szansy na uratowanie zdrowia i życia . Bezpłatne testy z krwi możemy wykonać w całej Polsce. W każdym województwie.
Testy wykonasz bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, który trwa do jutra (poniedziałek 27 listopada 2023 r.).
HIV – zakażenie na początku może przypominać grypę
Możesz w wielu punktach w całej Polsce zrobić badania w kierunku HIV, HCV i kiły.
Pod koniec tekstu znajdziesz link, pod którym sprawdzisz, gdzie w Twoim lub najbliższym mieście, jest punkt laboratoryjny, w którym dyskretnie i bezpłatnie wykonasz test.
W Polsce od stycznia do połowy listopada 2023 r. odnotowaną najwyższą do tej pory liczbę zakażeń HIV. Niestety, rekordowy był również poprzedni rok.
„Mamy trzy główne drogi zakażenia: seksualna, krwiopochodna lub wertykalna, czyli z mamy na dziecko”. -mówi dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych
(fot. Shutterstock.com)
Pierwsze objawy zakażenie HIV pojawiają się niedługo po zakażeniu. Przypominają grypę.
Kiła - pierwsze objawy zakażenia łatwo przegapić
Objawy kiły są niespecyficzne, dlatego bardzo często zakażone osoby je przeoczają. Mogą występować w miejscach intymnych, ale także w obrębie jamy ustnej (gardło, język). W przypadku wysypki skórnej, jej lokalizacje bywają najróżniejsze.
„Błony śluzowe to także jama ustna, okolice policzków i język.” – mówiła w wywiadzie z Pacjenci.pl wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Do zakażenia kiłą dochodzi przede wszystkim poprzez stosunek seksualny, zarówno pochwowy, analny, jak i oralny .
Prawdopodobieństwo zakażenia się kiłą przez pocałunek jest niewielkie, ale się zdarza, jeśli mamy uszkodzoną śluzówkę.
HCV – możesz zarazić się nawet u „robiąc” paznokcie i tatuaż
Badanie HCV pozwala na wczesne wykrycie zakażenia lub nosicielstwa. W pierwszej kolejności powinni je wykonać ci, którzy są w grupie ryzyka. Są to osoby u których podejrzewa się zarażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, czyli po zabiegach operacyjnych czy wizytach szpitalnych .
Testy w ramach kampanii można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. Tu znajdziesz listę miejsc w całej Polsce, gdzie możesz zbadać się jeszcze do jutra: https://aids.gov.pl/pkd/. Najlepiej zbadaj się od razu na HIV, kiłę i HCV, nawet jeśli nie masz objawów. Badania są anonimowe!
Źródło: www.politykazdrowotna.pl, NFZ, MZ