Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ekspert od mózgu dla Pacjenci.pl o nowych metodach poprawy pamięci
Edyta  Brzozowska
Edyta Brzozowska 25.11.2023 15:22

Ekspert od mózgu dla Pacjenci.pl o nowych metodach poprawy pamięci

Psychiatra Piotr Sulik
Psychiatra Piotr Sulik, dyrektor Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medyczne Magwise, fot. arch. pryw./canva.com

Czy można trenować pamięć tak, by nie tylko nie zapominać o ładowarce do telefonu i nie gubić kluczy, ale być niczym Artur Baranowski, pamiętny fenomenalny uczestnik teleturnieju „Jeden z dziesięciu”? Pacjenci.pl pytają o to wybitnego eksperta - psychiatrę Piotra Sulika, szefa Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medycznego Magwise, który specjalizuje się w nieinwazyjnych metodach stymulacji mózgu.

Cała Polska z zapartym tchem obserwowała niedawno Artura Baranowskiego, który wziął udział w kultowym teleturnieju telewizyjnym pt. „Jeden z dziesięciu”. 28-latek ze Śliwnika w Łódzkiem uzyskał 803 punkty. Odpowiedział na wszystkie pytania Tadeusza Sznuka pobijając rekord w historii programu. Czy każdy z nas może mieć taką pamięć, czy trzeba się z nią urodzić?

Mnemotechniki dla uczestników teleturniejów

Czy można wytrenować tak fenomenalną pamięć?

- Mózg jest narządem bioelektrycznym i procesuje informacje. Możemy się urodzić z predyspozycją do świetnej pamięci, ale tę pamięć możemy sobie także poprawić, wyćwiczyć. Tym zajmuje się mnemonika, czyli nauka o tym, w jaki sposób to robić, między innymi organizując sobie zasób materiału, jaki mamy zamiar opanować, powtarzanie go, a także przez trenowanie skupiania się, koncentracji – tłumaczy dr Piotr Sulik, psychiatra, dyrektor Centrum Medycznego Magwise, największego w Polsce ośrodka zajmującego się neurostymulacją mózgu.

Specjalista zaznacza, że istnieją różne zabiegi neurostymulujące, które poprawiają wydolność pamięci.

- To między innymi przezczaszkowa stymulacje: magnetyczne, impulsowe i prądem stałym. Te mnemotechniki mają zastosowanie przede wszystkim u osób, które tracą pamięć, na przykład w przypadku choroby Alzheimera czy w demencji. Jednak te same metody można stosować także u osób zdrowych, które na przykład chcą opanować jakiś trudny dział wiedzy, nauczyć się obcego języka lub u zawodników teleturniejowych – tłumaczy lekarz.

Projekt bez nazwy - 2023-11-25T144835.262.png

Nie żyje Zofia Merle. Aktorka przegrała walkę z ciężką chorobą STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD [KOMENTARZ]

Geniusze w spektrum autyzmu

Specjalista dodaje również, że w utrzymaniu dobrej kondycji mózgu, w tym dbaniu o pamięć, pomocna jest odpowiednia dieta: bogata w takie mikroelementy, jak miedź, cynk, żelazo, witaminy z grupy B i D, magnez oraz kwasy Omega 3.

Przy okazji telewizyjnego show, w którym wziął udział fenomenalny zawodnik pojawiły się inne domniemania: czy możliwe, żeby tzw. sawantem? To osoby w spektrum autyzmu, które wykazują niebywałe zdolności umysłowe i umiejętności w konkretnej dziedzinie.

Dr Sulik: - Sawanci mają umiejętność zapamiętywania gigantycznej ilości wiedzy encyklopedycznej czy faktograficznej, jednak ich wiedza może być w pewien sposób ograniczona, „wysepkowa”. Jednak co innego zapamiętywać wszystko, a co innego czerpać z tego korzyści. Jeden z moich pacjentów nauczył się trudnego języka perskiego, który wcale nie był mu potrzebny do pracy w życiu osobistym czy zawodowym. Słynny jest także Daniel Tammet, brytyjski sawant autystyczny, potrafiący dokonywać obliczeń, których wynik można sprawdzić jedynie za pomocą komputera.

Projekt bez nazwy - 2023-11-25T144906.158.png

Diagnozowanie na odległość jest błędem

Jednak lekarz jest daleki od wydawani opinii na temat Artura Baranowskiego.

- Nie próbujmy tego człowieka diagnozować, robienie tego za pośrednictwem telewizora jest błędem. Na pewno można mówić o jego fenomenalnej pamięci, na ekranie natomiast widziałem maksymalnie skupionego, skromnego i skrupulatnego człowieka, który starał się prawidłowo odpowiadać na zadane pytania. Można tylko spekulować czy na co dzień jest introwertykiem z charakterystycznym dla takich ludzi „wysepkowym” zdolnościami - podkreśla dr Sulik.

Tymczasem okazało się, że Baranowski nie weźmie udziału w kolejnym etapie „Jednego z dziesięciu”. W drodze na nagranie wielkiego finału jego samochód doznał awarii. Ulubieniec widzów stracił w ten sposób okazję do tego, aby powalczyć o główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. 

Psychiatra Piotr Sulik specjalizuje się w leczeniu najtrudniejszych przypadków za pomocą nieinwazyjnych metod stymulacji mózgu do jakich należy m.in. TMS (przezczaszkowa stymulacja magnetyczna) oraz TPS (przezczaszkowa stymulacja impulsowa). Obydwie metody wykorzystuje od 2019r. w codziennej praktyce u pacjentów lekoopornych lub źle znoszących farmakoterapię. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, m.in: amerykańskiego Clinical TMS Society, European Society for Brain Stimulation oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W Magwise pełnię funkcję Dyrektora Medycznego. Diagnozuje i leczy większość zaburzeń psychicznych osób dorosłych (powyżej 18 r.ż). Jest Dyrektorem Medycznym Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medyczne Magwise (www.magwise.pl)

Polecane