Ekspert od mózgu dla Pacjenci.pl o nowych metodach poprawy pamięci

Czy można trenować pamięć tak, by nie tylko nie zapominać o ładowarce do telefonu i nie gubić kluczy, ale być niczym Artur Baranowski, pamiętny fenomenalny uczestnik teleturnieju „Jeden z dziesięciu”? Pacjenci.pl pytają o to wybitnego eksperta - psychiatrę Piotra Sulika, szefa Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medycznego Magwise, który specjalizuje się w nieinwazyjnych metodach stymulacji mózgu.
Cała Polska z zapartym tchem obserwowała niedawno Artura Baranowskiego, który wziął udział w kultowym teleturnieju telewizyjnym pt. „Jeden z dziesięciu”. 28-latek ze Śliwnika w Łódzkiem uzyskał 803 punkty. Odpowiedział na wszystkie pytania Tadeusza Sznuka pobijając rekord w historii programu. Czy każdy z nas może mieć taką pamięć, czy trzeba się z nią urodzić?
Mnemotechniki dla uczestników teleturniejów
Czy można wytrenować tak fenomenalną pamięć?
- Mózg jest narządem bioelektrycznym i procesuje informacje. Możemy się urodzić z predyspozycją do świetnej pamięci, ale tę pamięć możemy sobie także poprawić, wyćwiczyć. Tym zajmuje się mnemonika, czyli nauka o tym, w jaki sposób to robić, między innymi organizując sobie zasób materiału, jaki mamy zamiar opanować, powtarzanie go, a także przez trenowanie skupiania się, koncentracji – tłumaczy dr Piotr Sulik, psychiatra, dyrektor Centrum Medycznego Magwise, największego w Polsce ośrodka zajmującego się neurostymulacją mózgu.
Specjalista zaznacza, że istnieją różne zabiegi neurostymulujące, które poprawiają wydolność pamięci.
- To między innymi przezczaszkowa stymulacje: magnetyczne, impulsowe i prądem stałym. Te mnemotechniki mają zastosowanie przede wszystkim u osób, które tracą pamięć, na przykład w przypadku choroby Alzheimera czy w demencji. Jednak te same metody można stosować także u osób zdrowych, które na przykład chcą opanować jakiś trudny dział wiedzy, nauczyć się obcego języka lub u zawodników teleturniejowych – tłumaczy lekarz.
Geniusze w spektrum autyzmu
Specjalista dodaje również, że w utrzymaniu dobrej kondycji mózgu, w tym dbaniu o pamięć, pomocna jest odpowiednia dieta: bogata w takie mikroelementy, jak miedź, cynk, żelazo, witaminy z grupy B i D, magnez oraz kwasy Omega 3.
Przy okazji telewizyjnego show, w którym wziął udział fenomenalny zawodnik pojawiły się inne domniemania: czy możliwe, żeby tzw. sawantem? To osoby w spektrum autyzmu, które wykazują niebywałe zdolności umysłowe i umiejętności w konkretnej dziedzinie.
Dr Sulik: - Sawanci mają umiejętność zapamiętywania gigantycznej ilości wiedzy encyklopedycznej czy faktograficznej, jednak ich wiedza może być w pewien sposób ograniczona, „wysepkowa”. Jednak co innego zapamiętywać wszystko, a co innego czerpać z tego korzyści. Jeden z moich pacjentów nauczył się trudnego języka perskiego, który wcale nie był mu potrzebny do pracy w życiu osobistym czy zawodowym. Słynny jest także Daniel Tammet, brytyjski sawant autystyczny, potrafiący dokonywać obliczeń, których wynik można sprawdzić jedynie za pomocą komputera.
Diagnozowanie na odległość jest błędem
Jednak lekarz jest daleki od wydawani opinii na temat Artura Baranowskiego.
- Nie próbujmy tego człowieka diagnozować, robienie tego za pośrednictwem telewizora jest błędem. Na pewno można mówić o jego fenomenalnej pamięci, na ekranie natomiast widziałem maksymalnie skupionego, skromnego i skrupulatnego człowieka, który starał się prawidłowo odpowiadać na zadane pytania. Można tylko spekulować czy na co dzień jest introwertykiem z charakterystycznym dla takich ludzi „wysepkowym” zdolnościami - podkreśla dr Sulik.
Tymczasem okazało się, że Baranowski nie weźmie udziału w kolejnym etapie „Jednego z dziesięciu”. W drodze na nagranie wielkiego finału jego samochód doznał awarii. Ulubieniec widzów stracił w ten sposób okazję do tego, aby powalczyć o główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych.
Psychiatra Piotr Sulik specjalizuje się w leczeniu najtrudniejszych przypadków za pomocą nieinwazyjnych metod stymulacji mózgu do jakich należy m.in. TMS (przezczaszkowa stymulacja magnetyczna) oraz TPS (przezczaszkowa stymulacja impulsowa). Obydwie metody wykorzystuje od 2019r. w codziennej praktyce u pacjentów lekoopornych lub źle znoszących farmakoterapię. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, m.in: amerykańskiego Clinical TMS Society, European Society for Brain Stimulation oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W Magwise pełnię funkcję Dyrektora Medycznego. Diagnozuje i leczy większość zaburzeń psychicznych osób dorosłych (powyżej 18 r.ż). Jest Dyrektorem Medycznym Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medyczne Magwise (www.magwise.pl)





































