Pacjenci.pl Zdrowie Bierzesz antydepresanty? Uważaj na leki przeciwbólowe!
canva.com

Bierzesz antydepresanty? Uważaj na leki przeciwbólowe!

2 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Leki przeciwdepresyjne są coraz częściej stosowane przez pacjentów na całym świecie. Uważa się je za nieszkodliwe i niepowodujące uzależnienia, jednak należy zachować ostrożność, ponieważ mogą oddziaływać z innymi preparatami.


Leki przeciwdepresyjne - działania niepożądane

Na rynku dostępnych jest osiem grup leków i około 20 substancji czynnych wykorzystywanych w leczeniu depresji. Są one dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb danego pacjenta. Na początku terapii mogą pojawić się działania niepożądane, jednak mają one charakter łagodny i przejściowy. Zazwyczaj występują przez okres około 2 tygodni i po tym czasie ustępują.

Pacjenci mogą doświadczać takich dolegliwości, jak:

  • łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
  • zwiększona potliwość,
  • bóle głowy,
  • uczucie niepokoju.

W niektórych przypadkach może być konieczne dodatkowe leczenie, np. przyjmowanie leków przeciwlękowych.

Projekt bez nazwy - 2023-10-01T175748.977.png

10 ważnych faktów o depresji, które należy poznać!
Te sytuacje mogą spowodować atak paniki. Psychoterapeuta tłumaczy, jak im nie ulec

Antydepresanty - interakcje z innymi lekami

Leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI, do których zaliczają się escitalopram, citalopram, paroksetyna, sertralina, fluoksetyna oraz fluwoksamina mogą wchodzić w interakcje z innymi grupami leków, prowadząc do wystąpienia działań niepożądanych.

Leki z grupy SSRI wchodzą w interakcje z medykamentami wpływającymi na poziom serotoniny, do których należą m.in. leki przeciwbólowe, takie jak tramadol (lek z grupy opioidów) i sumatriptan (wykorzystywany w leczeniu migreny) oraz antybiotyk linezolid (stosowany w leczeniu szpitalnym i ambulatoryjnym).

Zespół serotoninowy - niebezpieczny skutek interakcji antydepresantów z innymi lekami

Bardzo ważne jest, aby pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, informowali lekarzy o wszystkich innych preparatach, które stosują. Łączenie antydepresantów z lekami, takimi jak tramadol, sumatriptan czy linezolid może wywołać zespół serotoninowy.

Zespół serotoninowy jest stanem, który powstaje w wyniku nadmiaru serotoniny w organizmie. Serotonina to neuroprzekaźnik odpowiadający za regulację m.in. nastroju, snu i apetytu. Zbyt duża ilość serotoniny może prowadzić do niebezpiecznego pobudzenia receptorów serotoninowych i zaburzeń pracy układu nerwowego i autonomicznego.

Objawy zespołu serotoninowego to między innymi:

  • pobudzenie,
  • bóle głowy,
  • nadmierne pocenie się,
  • zaburzenia świadomości,
  • halucynacje,
  • niepokój,
  • gorączka,
  • sztywność mięśni,
  • drżenie mięśni,
  • wymioty,
  • biegunka.

Zespół serotoninowy jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu, wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej. Leczenie polega na zaprzestaniu przyjmowania leków, które go spowodowały oraz podaniu preparatów łagodzących objawy. Jeśli zespół serotoninowy zostanie wcześnie wykryty i leczony, rokowanie jest zwykle dobre.

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę
To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko