Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 26.04.2023 18:39

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę

depresja
canva.com

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Przewlekle obniżony nastrój, niska samoocena oraz negatywna wizja świata i przyszłości to nie jedyne objawy depresji. Pamiętajmy, że depresja to także szereg dolegliwości fizycznych! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. 
 

Jakie są fizyczne objawy depresji?

W depresji występuje wiele objawów, które nawzajem się wzmagają. Objawy psychiczne wzmagają objawy fizyczne i na odwrót. 

Najczęstszym fizycznym objawem depresji są problemy ze snem i ciągłe uczucie zmęczenia. „Osoby chore na depresję albo za długo śpią i trudno im się obudzić, bo nie mają siły wstać, albo wybudzają się zbyt wcześnie. W związku z tym poczucie zmęczenia się nakręca i chory jest w jeszcze gorszej kondycji psychicznej.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Kolejnym często występującym objawem są zaburzenia łaknienia. „Chory może nadmiernie się objadać (tzw. zajadanie smutków), bądź też właściwie nie mieć apetytu.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Do tego dochodzą problemy z koncentracją i pamięcią. „Jest to objaw szczególnie trudny dla młodych ludzi, studentów i uczniów, kiedy pełnienie ich głównej roli życiowej jest właściwie niemożliwe, bo nie są w stanie się uczyć i zapamiętywać informacji. Nauka nie przynosi żadnych efektów, co dodatkowo nakręca spiralę negatywnego myślenia o sobie.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Fizyczne objawy depresji: 

  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność)
  • brak energii ciągłe uczucie zmęczenia
  • zaburzenia łaknienia (brak apetytu bądź nadmierne objadanie się)
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego, bóle brzucha
  • bóle głowy i karku
  • spadek libido
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego 

Projekt bez tytułu - 2023-04-26T170028.814.png

Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy ADHD u dorosłych - jakie ma wady i zalety?

Jak odróżnić chwilowy kryzys od depresji?

Obserwujmy siebie i bądźmy czujni na sygnały, które wysyła nasz organizm. Jeżeli nasz stan się nie zmienia lub pogarsza przez okres powyżej 2 tygodni, możemy podejrzewać depresję.

Warto obserwować, co się z nami dzieje. Jeżeli nasz stan się nie zmienia, nie mamy lepszego okresu i właściwie ciągle jest źle, a nawet coraz gorzej, możemy podejrzewać depresję. W kryteriach diagnostycznych czerwona lampka zapala się już powyżej dwóch tygodni utrzymywania się obniżonego nastroju, braku energii i niemożności odczuwania radości. To już jest sygnał, który może nas skłaniać do zastanowienia się, czy należy zwrócić się o pomoc.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Do jakiego specjalisty udać się z podejrzeniem depresji?

Jeśli podejrzewamy u siebie depresję, nie zwlekajmy i skorzystajmy z pomocy specjalisty. Depresja to choroba, która bez odpowiedniej terapii nie przejdzie samoistnie. Leczenie depresji najczęściej wymaga współpracy psychiatry z psychologiem lub psychoterapeutą. Pamiętajmy, że również lekarz pierwszego kontaktu jest osobą, która może zdiagnozować depresję i wstępnie przepisać leki. 

Tak naprawdę nie ma znaczenia od którego specjalisty zaczniemy. Możemy udać się do psychiatry, psychologa, czy też psychoterapeuty. Najlepsze efekty przynosi łączenie psychoterapii z farmakoterapią. Psychiatra zdiagnozuje zaburzenie, stwierdzi czy wymagane jest wsparcie farmakologiczne i skieruje nas na terapię do psychoterapeuty. Psychoterapeuta również może ocenić, jak duży jest poziom depresji i czy wystarczy sama psychoterapia, czy należy wdrożyć leki. Jeśli depresja jest na tyle silna, że dana osoba nie ma siły funkcjonować, a nawet dotrzeć na psychoterapię, warto pomyśleć o wsparciu farmakologicznym, czasem hospitalizacji." - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Depresja - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
depresja
depresja
Depresja to choroba, zaburzenie nastroju, które powoduje, że nie mamy energii i jest nam trudno funkcjonować. To, co wcześniej sprawiało nam radość, przestaje cieszyć. Warto wspomnieć, że chwilowy kryzys i okres gorszego nastroju nie jest depresją. Jeśli jednak objawy są nasilone i osoba chora na depresję nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem.Depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym na świecie. Jeśli objawy są nasilone i chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem. Co to jest depresja? Jak objawia się depresja? Jak leczyć depresję? Skąd się bierze depresja? Jak wygląda depresja u nastolatków i dzieci? Na te i inne pytania odpowiada mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Co to jest depresja?
Czytaj dalej
Z ADHD się nie wyrasta. Objawy, diagnoza i leczenie ADHD w wieku dorosłym. Ekspert tłumaczy
lekarz psychiatra
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest diagnozowane zazwyczaj wśród dzieci, a niektóre objawy utrzymują się także w życiu dorosłym. Gdy młody człowiek z ADHD wchodzi w dorosłe życie, niektóre objawy kliniczne mogą się zmienić. Objawy mogą być maskowane także przez inne, nierzadko współistniejące z ADHD schorzenia psychiczne. Rozmowa z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk. 
Czytaj dalej
Polecane