Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te sytuacje mogą spowodować atak paniki. Psychoterapeuta tłumaczy, jak im nie ulec
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 29.09.2023 12:30

Te sytuacje mogą spowodować atak paniki. Psychoterapeuta tłumaczy, jak im nie ulec

atak paniki
canva.com

Nerwica lękowa jest to zaburzenie psychiczne dotykające coraz więcej osób. Objawem choroby są nagłe ataki paniki. Chory odczuwa wówczas wzmożony lęk, niepokój i strach. Symptomy te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życie. Które sytuacje powodują, że pojawia się atak paniki? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.

 

To może powodować nagły atak paniki

„Nerwica lękowa to jedna z potocznych nazw zaburzenia lękowego z napadami paniki. Lęk paniczny to rodzaj lęku, który pojawia się nagle, czasami bez żadnego uchwytnego powodu. Lęk stopniowo narasta i wyraźnie da się odczuć jego wzmacniające się nasilenie. Napad lęku panicznego trwa mniej więcej 20 - 30 minut.” - powiedział psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

 

Atak paniki może wystąpić w każdym momencie naszego życia. Może on być reakcją na sytuacje stresowe oraz te, które wymagają większego zaangażowania emocjonalnego. Najczęstsze przyczyny, które mogą wywołać atak nerwicy to:

 •  utrata lub śmierć kogoś bliskiego, 
 •  rozstanie,
 •  nagła strata pracy, 
 •  mocno stresowa sytuacja,
 •  duża zmiana,
 •  traumatyczne wydarzenia,
 •  przewlekły stres,
 •  efekt chorób somatycznych,
 •  jakaś porażka lub niepowodzenie,
 •  strach i lęk przed kolejnym atakiem paniki,
 •  genetyka.

„Na to, żeby wystąpił u nas napad paniki, składa się bardzo wiele czynników, m.in. to, jaki mamy temperament i w jakim środowisku żyjemy, a także różne czynniki biologiczne. Ataku paniki możemy doświadczyć w wielu sytuacjach i okresach naszego życia. Może się pojawić po nagłej stracie życiowej, gdy umrze ktoś bliski, bądź po rozstaniu w związku. Duża zmiana w życiu również może spowodować atak. Narodziny dziecka, przeprowadzka - coś co wymaga okresu adaptacji, czyli często stresowego reagowania i przyzwyczajania się do różnych rzeczy. To wszystko może doprowadzić do ataku paniki. Napady mogą wydarzyć się również w odpowiedzi na różne choroby somatyczne, co stanowi reakcję organizmu na chorobę.” – powiedział psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.
 

Projekt bez nazwy - 2023-09-27T230218.884.png

Czy to już nerwica? Psychoterapeutka Weronika Janeczko tłumaczy To nie przewrażliwienie tylko atak nerwicy. Psycholog wyjaśnia, ja rozpoznać to zaburzenie

Co wyzwala atak paniki?

„Zazwyczaj pojawia się jakiś czynnik wewnętrzny, bądź zewnętrzny, który będzie powodował atak. Jest to na przykład czynnik, który wyzwala w nas poczucie zagrożenia. Dochodzimy do wniosku, że coś się dzieje i budzi się w nas lęk. Kiedy mamy już do czynienia z poczuciem lęku, zaczynamy go w różny sposób interpretować. Zaczynamy się obawiać i wtedy na myśl przychodzą nam róże rzeczy, takie jak np. utrata zdrowia, zawał, czy nawet śmierć. W ten sposób kręcimy się w błędnym kole, w którym objawy poznawcze (np. myśli), objawy somatyczne (dolegliwości z ciała) plus nasze interpretacje powodują bardzo negatywne odczucia, które się nakręcają i napędzają lęk oraz objawy.” - powiedział psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

W momencie kiedy mamy do czynienia ze wzmożonym lękiem, stresem, czy strachem poprzez własne wyobrażenia, czy interpretacje zaczynają dokuczać nam różne objawy. Często nagłemu atakowi paniki towarzyszy obawa o nasze zdrowie i życie. Niestety wszystko dzieje się za sprawą natrętnych i negatywnych myśli, które niekorzystanie wpływają na stan pacjenta. Dodatkowo pacjenci z nerwicą lękową borykają się z lękiem antycypacyjnym. Jest to obawa i lęk przed pojawieniem się kolejnego ataku paniki i po prostu uczucia lęku. 

Poprzez unikanie i strach przed tym co może się wydarzyć, wszystko jeszcze bardziej się napędza, przez co atak może utrzymywać się dłużej oraz może pojawiać się częściej. W walce z atakiem nerwicy bardzo ważne jest to, aby opanować swoje myśli i uświadomić sobie, że obecny lęk jest to tylko interpretacja naszych własnych myśli i nic nam nie zagraża oraz jesteśmy bezpieczni.
 

Te objawy wskazują na atak paniki

Atak paniki ma wiele charakterystycznych objawów, które łatwo rozpoznać. Szczególne objawy, które będą wskazywać na atak paniki to przede wszystkim pobudzenie układu nerwowego, moce uczucie bicia serca lub przyspieszonej akcji, pocenie się, drżenie lub dygotanie ciała oraz suchość w jamie ustnej. Gdy pacjent zmaga się z tymi objawami, niekoniecznie wszystkimi, można wywnioskować, że mamy do czynienia z atakiem nerwicy. Nagły atak paniki wiąże się w głównej mierze z intensywnym dyskomfortem psychicznym i fizycznym oraz lękiem.

„Dolegliwości, które również mogą towarzyszyć lękowi panicznemu, są związane z odczuciami w klatce piersiowej lub brzuchem. Mogą pojawić się nudności, trudności z oddychaniem, czy uczucie dławienia się albo dyskomfortu, bólu w klatce piersiowej. Z innych objawów, mogą także wystąpić to zawroty głowy, obawa utraty kontroli, czy poczucie depersonalizacji (nierealności samego siebie) lub derealizacji (nierealności otoczenia). U niektórych pacjentów mogą pojawiać się biegunki, jednak nie jest powiedziane, że każdy atak paniki się z tym wiążę. Oprócz tego pacjenci odczuwają coś związanego z samym stanem psychicznym, czyli poczucie braku równowagi, zawroty głowy, czy wrażenie, które sprawia, że możemy się zaraz przewrócić. Ponadto może wtedy towarzyszyć poczucie, że rzeczy dookoła są nierealne albo, że my jesteśmy nierealni. Dużo objawów tego typu stawia przed nami obawy i boimy się tego, że zaraz umrzemy albo zaczniemy się dusić.” - powiedział psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

 

Polecane