Czego o nich nie wiesz? 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy
Choroba wrzodowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, które dotyka dużą cześć społeczeństwa. Przedstawiamy 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy, które mogą Cię zaskoczyć!
20% chorych na wrzody stanowią pacjenci z chorobami reumatoidalnymi
W Polsce na chorobę wrzodową cierpi około 7% dorosłych, z czego 20% chorych stanowią pacjenci z chorobami reumatoidalnymi. Jest to związane z tym, że niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane w terapii chorób reumatoidalnych powodują uszkadzanie błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Duża część pacjentów z chorobą wrzodową cierpi także na refluks żołądkowo-przełykowy, który może ale nie musi być bezpośrednio związany z wrzodami.
Wrzody dwunastnicy występują 5 razy częściej niż wrzody żołądka.
Mężczyźni chorują na wrzody trawienne 3-4 razy częściej niż kobiety.
Nie każda osoba zakażona Helicobacter pylori choruje
Chociaż główną przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy jest infekcja bakterią Helicobacter pylori , nie każda zakażona osoba choruje. Jej obecność w organizmie nie jest jednoznaczna z wystąpieniem objawów chorobowych.
Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo powszechnych zjawiskiem. W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci.
Helicobacter pylori przenosi się drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej, np. poprzez pocałunek, picie ze wspólnej butelki czy używanie tych samym sztućców. Na infekcję Helicobacter pylori szczególnie narażone są osoby, które nie dbają o higienę dłoni, spożywają nieprzegotowaną wodę oraz nadużywają alkoholu czy palą papierosy.
Stres i zaburzenia psychiczne są czynnikiem ryzyka występowania wrzodów
Badania wskazują na związek między czynnikami psychospołecznymi a rozwojem wrzodów. Stwierdzono, że stres, lęki i depresja zwiększają ryzyko rozwoju wrzodów.
W zależności od umiejscowienia wrzodu, pokarm może nasilać bądź łagodzić ból. W chorobie wrzodowej żołądka posiłek wzmaga dolegliwości bólowe, natomiast w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy jedzenie łagodzi ból.
Pęknięcie wrzodu to stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.