Wrzody żołądka i dwunastnicy - Mleko pomaga czy szkodzi? Pytamy specjalistę
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy najczęściej spowodowana jest infekcją bakteryjną Helicobacter pylori, ale ma też związek z niezdrowymi nawykami, takimi jak m.in. nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadużywanie leków przeciwzapalnych czy przewlekły stres. Pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów, jednak może wzmagać dolegliwości. Dieta odgrywa więc istotną rolę w procesie leczenia.
Podstawowe zasady diety przy wrzodach żołądka i dwunastnicy
Podstawową zasadą żywienia w chorobie wrzodowej jest dieta łatwostrawna oraz sposób spożywania posiłków: jedzenie małych porcji kilka razy dziennie, w spokoju i bez pośpiechu.
Produkty, których należy unikać przy chorobie wrzodowej:
- smażone potrawy
- ostre przyprawy
- sól
- produkty bogate w tłuszcz zwierzęcy
- produkty z dużą ilością błonnika (pieczywo razowe, grube kasze, warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych, surowe warzywa i owoce)
- produkty pobudzające wydzielanie soku żołądkowego (alkohol, kawa, mocna herbata, mocne wywary mięsne, aromatyczne wywary warzywne, mięsne lub rybne galarety)
Spożywanie mleka przy wrzodach żołądka i dwunastnicy - pomaga czy szkodzi?
Temat spożywania mleka w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy powraca jak bumerang, a zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że mleko łagodzi objawy choroby, inni wręcz przeciwnie, uważają, że może wzmagać dolegliwości. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o opinię lekarze gastroenterologa. Okazuje się, że w kontekście choroby wrzodowej mleko jest produktem neutralnym, jednak z pewnych powodów może łagodzić bóle związane z wrzodami dwunastnicy.
„Mleko nie powinno zaszkodzić, jednak nie zwalczy problemu wrzodów żołądka czy dwunastnicy. W chorobie wrzodowej dwunastnicy mamy do czynienia z tak zwanymi bólami nocnymi, czy głodowymi. W dawnych czasach pacjent próbując sobie pomóc i ukoić dolegliwości spał ze szklanką mleka przy łóżku. Może to być sposób uśmierzania bólu, ale nie leczenia problemu, które powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty. Jeśli chodzi o szkodliwe działanie mleka, myślę, że dotyczy to innych chorób przewodu pokarmowego.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.
W tym miejscu stawiamy kropkę, jednak warto odpowiedzieć na inne pytanie, często zadawane przez pacjentów: Czy przy wrzodach trawiennych pokarm łagodzi, czy nasila dolegliwości bólowe?
Kiedy pokarm nasila, a kiedy łagodzi ból przy wrzodach trawiennych?
Ból jest typowym objawem choroby wrzodowej. Ma on charakter piekący bądź gniotący o zmiennym natężeniu. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wrzodami żołądka czy dwunastnicy, jedzenie może nasilać dolegliwości, bądź też je niwelować.
„W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.