Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy dzieci i młodzież potrzebują mięsa, aby prawidłowo się rozwijać? Dietetyk wyjaśnia odwieczny problem
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 01.09.2023 14:33

Czy dzieci i młodzież potrzebują mięsa, aby prawidłowo się rozwijać? Dietetyk wyjaśnia odwieczny problem

jedzenie
canva.com

Dzieci i młodzież są w najbardziej rozwojowym okresie swojego życia. Dlatego ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednią dietę szczególnie w tym czasie. Istnieje przekonanie, że dzieci niejedzące mięsa są narażone na niedobory i nie jest to dla nich zdrowe. Czy faktycznie dieta bezmięsna u dzieci i młodzieży może zagrażać ich prawidłowemu rozwojowi? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.

Dzieci i młodzież, a dieta bezmięsna

„Zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży nie ma jednoznacznego wskazania, że muszą koniecznie spożywać mięso. Jeżeli będą spożywać ryby, nabiał, jajka, warzywa, owoce i nasiona roślin strączkowych, to dieta będzie kompletna. Tak samo jak wśród dorosłych. Jeżeli dzieci i młodzież będą spożywać mięso białe, to w żadnym wypadku nie trzeba z niego rezygnować, jeżeli nie ma takiej potrzeby, czy chęci. W diecie dzieci może znaleźć się również sporadycznie mięso czerwone, ale jak najrzadziej mięso przetworzone. Najważniejsze jest to, żeby dieta dzieci była bardzo bogata i różnorodna.” – powiedział dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.

W diecie priorytetowa jest różnorodność oraz dobrze zbilansowane posiłki. Jeżeli posiłek dziecka jest bogaty w wartościowe składniki odżywcze, a dieta dobrze zaplanowana to potrzeby zostaną zaspokojone, co w efekcie pozwoli na prawidłowy rozwój dziecka. Niestety dieta wegetariańska u dzieci i młodzieży niesie pewne niebezpieczeństwo, kiedy stosowana jest bez odpowiedniej wiedzy. W momencie kiedy składniki nie będą właściwie łączone, a dieta nie będzie dobrze zbilansowana i urozmaicona, faktycznie dzieci i młodzież mogą być narażone na niedobory i nieprawidłowo się rozwijać, co może skutkować zaburzeniami zdrowotnymi. Mając jednak świadomość na temat dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz odpowiedniego komponowania i bilansowania posiłków, dieta bezmięsna może być stosowana.  

Posiłki dziecka w zależności od jego wieku, proporcji oraz aktywności powinny pokrywać jego dzienne zapotrzebowanie. Dlatego ważne jest, aby pochylić się nad dietą naszej pociechy i zadbać o jej odpowiedni jadłospis. Najlepiej udać się do lekarza, bądź dietetyka, który dostosuje dietę dziecka i ewentualnie włączy suplementację, aby uniknąć niedoborów, czy problemów, które mogą odbić się niekorzystnie na jego zdrowiu i rozwoju. 

Projekt bez nazwy (67).png

Otyłość u dzieci i młodzieży - Jak pomóc dziecku z otyłością? Ekspert tłumaczy Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci - co je powoduje?

Dieta mięsna i dieta wegetariańska – która jest zdrowsza?

„Najlepsza dieta to ta z dużą ilością warzyw i owoców, z ogromną ilością i przewagą pełnoziarnistych zbóż oraz ta, w której są dobre i różnorodne źródła białka bez przewagi nasyconych kwasów tłuszczowych, z dużą ilością kwasów omega-3. Znajdują się one m.in. w rybach, tłuszczach roślinnych tych z oliwy z oliwek i z oleju rzepakowego. Zatem doskonała dieta to ta, która będzie jak najbardziej zbilansowana w zdrowe składniki.” – powiedział dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.

Nie ma jednoznacznego stwierdzenia, czy dieta mięsna oraz ta bez niego będzie lepsza. Wszystko jest uwarunkowane zapotrzebowaniem, często również stanem zdrowotnym oraz tym jak ta dieta będzie wyglądać. Mięso jest bogatym źródłem białka, które jest ważne w diecie. Jednak poza nim możemy wyróżnić również inne bogate w białko produkty. Są to m.in.: ryby, jajka, nabiał, nasiona roślin strączkowych. Korzystna dla naszego organizmu będzie właśnie rotacja tymi produktami.

Dieta a składniki odżywcze

Każdy z elementów diety będzie miał jakiś wpływ na organizm. Jednak, aby dieta była dobrze zbilansowana i bardzo wysokoodżywcza niezbędne jest odpowiednie dopasowanie produktów i składników do posiłków. Im dieta jest bardziej rozmaita, tym większa jest szansa na dostarczenie większej ilości potrzebnych składników odżywczych. Jednakowo dieta, która zawiera mięso oraz ta bezmięsna może być nieprawidłową dietą. Dlatego ważne jest racjonalne, zdrowe i kompetentne podejście do odżywiania, które dostarczy wszystkiego, co niezbędne organizmowi, nie tylko wśród najmłodszych, ale w każdym wieku.

„Warto pamiętać, że bogactwo składników odżywczych znajduje się na każdym poziomie Piramidy Zdrowego Żywienia, począwszy od warzyw i owoców przez produkty pełnoziarniste, zbożowe, potem nabiał i inne źródła białka takie jak mięso, ryby, strączki i wyżej oleje, nasiona, pestki i inne tłuszcze.” - powiedział dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.
 

Polecane