Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dietetyk - Pacjenci

Dietetyk - Pacjenci

Dietetyk – kim jest? Podstawowe informacje

Dietetyk to specjalista, który kompleksowo zajmuje się tematyką żywienia człowieka – zarówno w dziedzinach klinicznych, jak i codziennych, zorientowanych na żywienie codzienne pacjentów. Dietetyk, oprócz dbania o odżywianie osób chorób (wymagających dostosowania się do specjalnych zaleceń żywieniowych), wspiera również osoby sportowców w osiąganiu jak najbardziej optymalnej masy ciała, osoby otyłe, oraz te, które po prostu chcą zdrowo się odżywiać.

Jeszcze do niedawna zawód dietetyka był w Polsce dość niszowy i prywatne gabinety dietetyczne nie cieszyły się szczególnie dużą popularnością. Ostatnie lata pokazują jednak dobitnie, że trendy te szybko ulegają zmianom. Zawód dietetyka nie stanowi już wyłącznie wsparcia dla szpitali i innych placówek, ale zajmuje istotne miejsce w nowoczesnych społeczeństwach, których obywatele mocno koncentrują się na zdrowym stylu życia.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk, zgodnie z nazwą swej profesji, zajmuje się dietetyką – interdyscyplinarną dziedziną medyczną, skoncentrowaną na żywieniu człowieka. Posiada rozległą wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, a także farmakologii, biologii, chemii, właściwości odżywczych poszczególnych produktów spożywczych, a nawet psychologii. Zawód dietetyka można zdobyć dzięki studiom na kierunku dietetyka, jednak w chwili obecnej nadal istnieje możliwość certyfikacji w ramach internetowych kursów. Prawo w tej materii może się jednak szybko zmienić na korzyść osób posiadających  wyższe wykształcenie.

W najprostszych słowach mówiąc, rolą dietetyka jest komponowanie, wdrażanie i nadzorowanie planów żywienia dla swoich podopiecznych. Musi on dostosować dietę pacjentów zarówno do ich wymogów żywieniowych – wynikających tak z preferencji smakowych, jak i ewentualnych chorób czy nietolerancji – jak i przedsiębranych celów. Jest on również zobowiązany do prowadzenia dokumentacji żywieniowej i medycznej pacjentów, szeregu działań profilaktycznych i leczniczych w ramach odżywiania się, a także prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie swoich kompetencji.

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Do dietetyka warto udać się w wielu sytuacjach. Najczęściej motywacją osób pukających do gabinetów dietetyków jest chęć zgubienia zbędnych kilogramów lub innego rodzaju poprawienie swojej sylwetki (na przykład nabranie masy mięśniowej).

Niekiedy do dietetyka zgłaszają się osoby, które potrzebują dostosowania diety z uwagi na przewlekłą chorobę (na przykład cukrzyca) lub konieczność wyeliminowania z jadłospisu konkretnych elementów – tutaj przyczyną może być chociażby nietolerancja laktozy czy glutenu. W niektórych sytuacjach dieta ustalona przez specjalistę pomoże nam z problemami skórnymi czy innymi, przejściowymi dolegliwościami.  

Pokaż więcej

Zakażenia pokarmowe to cichy wróg seniorów
04.10.2024 17:12 Tych produktów nie jedz po 60. Ekspert ostrzega

Z wiekiem nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zupełnie innych produktów, niż tych, które jedliśmy za młodu. Wszystkiemu winne są zmiany ustroju, które sprawiają, że stajemy się bardziej wrażliwi na działanie niektórych składników pokarmowych, wyjaśnia dietetyk dr Bartek Kulczyński na swoim kanale na You Tube.Skutkiem spożywania niewskazanych składników pokarmowych są przykre dolegliwości, z którymi seniorzy często muszą się mierzyć. W tym czasie łatwiej też zapadają na różne choroby i borykają się ze zmianami fizjologicznymi i fizycznymi organizmu, które utrudniają np. zjadanie niektórych produktów.

Ziemniaki w sklepie
14.09.2024 13:29 Tych ziemniaków nie wolno jeść! Polacy masowo spożywają groźną toksynę

Polacy uwielbiają ziemniaki. Niestety nie zdają sobie sprawy, że niektóre z nich są silnie toksyczne. Chodzi o ziemniaki, które zawierają niebezpieczny składnik – solaninę. Spożywanie jej w dużych ilościach może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, choroby nerek, śpiączki, a nawet śmierci. Jak wybierać ziemniaki, aby tego uniknąć?

Zmęczony mężczyzna
11.09.2024 12:03 Co jeść i pić, gdy masz kaca? Dietetyk poleca 5 produktów

Kac nie jest przyjemnym uczuciem. Nudności, suchość w jamie ustnej, bół głowy i "moralniak" – to wszystko sprawia, że poranek po imprezie zamienia się w piekło. Istnieją jednak sposoby, aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości. Oto 5 produktów, które w rozmowie z "The Post" poleca dietetyk kliniczny dr Kellyann Petrucci – z nimi pokonasz kaca!

Co lepsze – masło czy margaryna? Dietetyk stawia sprawę jasno
31.08.2024 08:05 Co lepsze – masło czy margaryna? Dietetyk stawia sprawę jasno

Wiele osób zastanawia się, co jest lepszym wyborem – masło czy margaryna? To niezwykle ważne zarówno dla tych, którzy są na redukcji, jak i dla tych, którym zależy wyłącznie na tym, by jeść zdrowo. Dietetyk Michał Wrzosek zabrał głos w tej sprawie i rozwiał wszelkie wątpliwości.Polacy nie wyobrażają sobie kromki chleba bez masła czy margaryny. Wielu nawet nie tknie przygotowanej kanapki, jeśli pieczywo nie jest posmarowane którymś z nich. Ale które smarowidło jest lepszym wyborem? Sprawdźmy.

Kobieta dotyka ręką stopy
19.03.2024 12:24 To pierwszy objaw grzybicy paznokci. Pokaż stopy dermatologowi

Grzybica paznokci to częsta choroba. Zwykle zaczyna się od małej białej plamki, która z czasem zmienia kolor na ciemny i zaczyna zajmować cały paznokieć. Leczenie trwa długo, a problem “lubi” nawracać, więc im wcześniej pokażemy stopy dermatologowi, tym lepiej.Jest wiele początkowych objawów grzybicy paznokci. Zaliczamy do nich przede wszystkim zmianę barwy i kształtu paznokcia, ale są też inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. O czym mowa?

warzywa
10.11.2023 13:11 Psychodietetyk zdradza jakie są najlepsze warzywa na poprawę zdrowia. Mogą nawet zastąpić suplementy

Suplementy diety stają się coraz bardziej popularnym środkiem, który może wspomóc nasz organizm w dostarczeniu witamin i mikroelementów. Natomiast dobrze zbilansowana i zdrowa dieta także potrafi dostarczyć niezbędnych składników. Wiele produktów, a szczególnie warzyw zawiera cenne składniki odżywcze dla naszego organizmu. Czy dieta faktycznie może być wystarczająca oraz jakie warzywa potrafią zamienić znane suplementy diety? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską. 

śniadanie
02.10.2023 14:34 Czego unikać na śniadanie? Dietetyk zdecydowanie odradza tych produktów!

Śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia. Liczne badania wykazują, że zdolność uczenia, rozwój intelektualny, koncentracja i zapamiętywanie zależą od tego, co jemy co dzień rano. Mimo to samo spożywanie śniadania nie oznacza, że zyskamy dzięki niemu energię niezbędną do działania. Jakich produktów nie powinniśmy więc jeść na śniadanie? Których napojów lepiej unikać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

jedzenie
01.09.2023 14:33 Czy dzieci i młodzież potrzebują mięsa, aby prawidłowo się rozwijać? Dietetyk wyjaśnia odwieczny problem

Dzieci i młodzież są w najbardziej rozwojowym okresie swojego życia. Dlatego ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednią dietę szczególnie w tym czasie. Istnieje przekonanie, że dzieci niejedzące mięsa są narażone na niedobory i nie jest to dla nich zdrowe. Czy faktycznie dieta bezmięsna u dzieci i młodzieży może zagrażać ich prawidłowemu rozwojowi? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.

mięso
29.08.2023 18:23 Czy mięso jest niezbędnym źródłem białka w diecie? Dietetyk rozwiewa wątpliwości

W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że mięso to jedyne pełnowartościowe źródło białka, a osoby na diecie wegetariańskiej są narażone na jego niedobór. Okazuje się jednak, że istnieją również inne produkty bogate w białko, a mięso nie jest jego jedynym źródłem. Co jeść, aby dostarczyć organizmowi pełnowartościowe białko? Zapytaliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik. 

wywiad z dietetykiem
28.08.2023 15:19 Dieta mięsna czy dieta wegetariańska - która jest zdrowsza? Ekspert tłumaczy

Która dieta jest bardziej korzystna dla zdrowia: mięsna czy wegetariańska? Czy nadmiar mięsa w diecie jest szkodliwy dla układu krążenia? Czy wegetarianie są narażeni na niedobory pokarmowe? Czy spożywanie mięsa chroni przed anemią? Na te i inne pytania odpowiada dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik. 

suplementacja
16.08.2023 10:55 Jakie badania należy wykonać przed przyjęciem suplementów? Mało osób o tym wie!

Co raz więcej Polaków sięga po suplementy. Wielu z nas zmaga się z niedoborami pewnych witamin, a suplementy umożliwiają uzupełnienie tego rodzaju niedoborów. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać badania. Jakie badania są niezbędne, zanim zaczniemy zażywać suplementy? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

upał
16.07.2023 11:02 Te grupy osób powinny szczególnie unikać alkoholu latem!

O tym, że alkohol jest niezdrowy, wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że jego szkodliwość znacznie wzrasta, kiedy jest spożywany w upalne dni. Pewne grupy osób powinny szczególnie unikać picia napojów alkoholowych, zwłaszcza latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie. Przy tych chorobach i przyjmowanych lekach alkohol jest wyjątkowo niewskazany! Tłumaczy dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

wywiad - biegunka podróżnych
12.07.2023 15:37 Jak uniknąć biegunki na wakacjach? Co robić, a czego unikać? Dietetyk radzi

Problemy żołądkowo – jelitowe to nasza największa bolączka podczas wyjazdów do ciepłych krajów. Jak ustrzec się przed biegunką podróżnych, aby móc w pełni cieszyć się wakacjami i jak ją skutecznie leczyć, kiedy już się przydarzy? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego mgr Karolinę Uszyńską - Pietraszko.

owoce jagodowe - wywiad
03.07.2023 12:53 Polskie owoce jagodowe to prawdziwy skarb! Dlaczego warto je jeść? Dietetyk tłumaczy

Sezon jagodowy w pełni! Wielbicieli owoców jagodowych nie brakuje, zwłaszcza w naszym kraju! :) Bardzo słusznie, ponieważ zachwycają nie tylko wspaniałym smakiem, ale również niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi! Czy wiecie, że owoce jagodowe należą do najzdrowszych produktów spożywczych? O ich zaletach opowiada dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.  

otyłość
26.06.2023 15:57 Czy otyłość jest dziedziczna? Jaki jest udział genów w rozwoju otyłości?

Otyłość została okrzyknięta przez WHO epidemią XXI wieku. Jest to poważna choroba, która przyczynia się do rozwoju groźnych chorób i przedwczesnych zgonów, a także do znacznego obniżenia jakości życia pacjentów. Jakie są przyczyny otyłości? Czy otyłość jest zapisana w genach? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa. 

witamina C
19.06.2023 10:54 Gdzie szukać witaminy C? Jej głównym źródłem nie są cytrusy!

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to jedna z najważniejszych witamin, spełniających szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Po raz pierwszy została wyodrębniona z papryki przez węgierskiego naukowca Alberta Szenta-Görgyiego w 1928 roku. Powszechnie panuje przekonanie, że najlepszym źródłem witaminy C są cytrusy. W rzeczywistości, pod względem zawartości witaminy C pewne produkty biją na głowę cytrynę czy pomarańczę! Jakie to owoce i warzywa?  Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.