Pacjenci.pl Zdrowie Czy używanie pumeksu do stóp to dobry pomysł? Podolog raz na zawsze rozwiewa wątpliwości
canva.com

Czy używanie pumeksu do stóp to dobry pomysł? Podolog raz na zawsze rozwiewa wątpliwości

1 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Pumeks to ponadczasowy przyrząd do higieny stóp, który gości w każdej polskiej łazience. Stosuje się go głównie w celu usuwania zrogowaciałego naskórka ze stóp, zwłaszcza w przypadku suchych, szorstkich i pękających pięt. Okazuje się jednak, że zbyt częste korzystanie z pumeksu może przynieść więcej szkód niż pożytku. Powinniśmy sięgać po niego jak najrzadziej, a nawet wcale.

Wady korzystania z pumeksu

Po pumeks sięgamy, aby pozbyć się grubego, szorstkiego naskórka. Wiele osób w trosce o gładką skórę stóp stosuje go nawet codziennie. Paradoksalnie takim działaniem pobudzamy naszą skórę do jeszcze większej produkcji martwego naskórka i po pewnym czasie skóra będzie narastać i stanie się jeszcze grubsza. „Tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy go stosować. Ewentualnie możemy wykorzystać przyrząd jednorazowego użytku i robić to nie częściej niż co 28 dni – tyle trwa naturalny cykl odnowy naskórka.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.

Raczej mało kto wymienia pumeks po każdym użyciu. Zazwyczaj stosujemy go wielokrotnie i przechowujemy w łazience, gdzie panuje ciepłe i wilgotne środowisko. Są to idealne warunki do rozwoju w naszym pumeksie bakterii i grzybów, które potem wcieramy w skórę stóp.

Kolejnym problemem jest to, że często z jednego pumeksu korzystają wszyscy członkowie rodziny. W ten sposób przenosimy patogeny i możemy zarazić się m.in. brodawkami i grzybicą. Pumeks powinniśmy traktować jako przyrząd do indywidualnego użytku, tak jak gąbka, ręcznik czy szczoteczka do zębów.

Warto podkreślić, że nadmierne tarcie stóp pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej i może powodować podrażnienia. Sprzyja to rozwojowi infekcji prowadzących do schorzeń skórnych.

pumeks2

Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania
Każdy z nas ma hemoroidy i to normalne. Mało kto zdaje sobie sprawę z wyjątkowej funkcji

Jak dbać o skórę stóp?

Wszystko zależy od tego, czy nasza skóra jest zdrowa, czy występują na niej zmiany patologiczne. „Przy zdrowej skórze zalecaną pielęgnacją stóp jest codziennie mycie wodą z mydłem, peeling raz w tygodniu oraz codzienne stosowanie kremu. Należy pamiętać o uważnym suszeniu przestrzeni międzypalcowych po każdej kąpieli. Pozostawianie tych miejsc wilgotnych może być przyczyną występowania grzybicy międzypalcowej.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.

Mało kto przykłada wagę do codziennego stosowania kremów do stóp, a jest to duży błąd. „Powinniśmy codziennie dbać o nawilżenie skóry stóp. Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, więc nie ma możliwości sama się natłuścić. - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.

Peeling do stóp to dobra alternatywa dla pumeksu, ponieważ jego działanie jest mniej agresywne. Nie jest jednak zalecany w przypadku problemów skórnych. „Zaleca się stosowanie peelingów raz w tygodniu, pod warunkiem, że nie mamy na stopach żadnych patologicznych zmian, które moglibyśmy rozsiać.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.

Co to jest pedicure medyczny i dlaczego warto wybrać się do podologa?

Pedicure medyczny to profesjonalny zabieg mający na celu usunąć dolegliwości, które występują w obrębie stóp, m.in. nadmierne rogowacenia czy bolesne odciski. Punktem docelowym jest przede wszystkim przewrócenie zdrowej skóry i paznokci, a aspekt wizualny to dodatkowa korzyść zabiegu.

Możemy udać się w tym celu do kosmetyczki, jednak bezpieczniejszym wyborem będzie gabinet podologiczny. „W gabinecie podologicznym stosujemy sprzęt, który nie jest dostępny w salonach kosmetycznych. Bardzo często posługujemy się skalpelem chirurgicznym, który nie powinien być używany przez kosmetyczki.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska.

Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy
Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja