Pacjenci.pl Zdrowie Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości
canva.com

Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości

2 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu jest codzienna higiena zębów oraz wizyty kontrolne u dentysty. O tym, że zęby należy myć codziennie wie każdy. Czy jednak powinniśmy powtarzać tę czynność po każdym posiłku? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o opinię stomatologa.

Jak często myć zęby?

Wiele się słyszy, że zęby należy myć po każdym posiłku. Wydaje się jednak dość uciążliwe biec do łazienki ze szczoteczką za każdym razem, kiedy coś zjemy. Mamy dobre wieści, że nie jest to wymagane. „Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie.” - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch.

Warto podkreślić, że nadmierne szczotkowanie zębów przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jeśli myjemy zęby częściej niż 5 razy w ciągu dnia, możemy podrażnić dziąsła oraz doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Projekt bez tytułu - 2023-03-01T192640.042.png

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy
Uwielbiany przez Polaków napój rozpuszcza szkliwo zębów. Lepiej nie sięgać po niego zbyt często

Kiedy myć zęby?

Warto zwrócić uwagę, kiedy myć zęby. Okazuje się, że nie należy ich szczotkować zaraz po posiłku. Podczas jedzenia w jamie ustnej powstaje kwas szkodliwy dla naszych kości. Myjąc zęby zaraz po posiłku, rozprowadzimy go po zębach . „Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH.” - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch.

Podstawą higieny jamy ustnej jest mycie zębów rano i wieczorem. Na temat tego, czy należy szczotkować zęby przed czy po śniadaniu, zdania specjalistów są podzielone. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że najważniejszym elementem higieny jamy ustnej jest mycie zębów przed snem . Kiedy śpimy, gwałtownie spada produkcja śliny, która pełni ważną funkcję ochronną zębów. Ślina posiada właściwości neutralizowania kwasów powodujących powstawanie próchnicy, a także bierze udział w odbudowie powierzchni szkliwa. Ponadto na niewyczyszczonych zębach zalegają resztki pożywienia, co stwarza bakteriom idealne warunki do namnażania się i produkcji kwasów.

Szczoteczka miękka, średnia czy twarda? Jaką wybrać?

Wiele osób twierdzi, że szczoteczka musi być twarda, aby mogła dokładnie wyczyścić zęby. Obalamy ten mit. Okazuje się nawet, że twarda szczoteczka dla większości może być szkodliwa . „Mianowicie to włosie jest zbyt agresywne, a w połączeniu z przesadnie mocnym szczotkowaniem, może doprowadzić do starcia się szkliwa bądź też do obniżenia się dziąseł, czyli recesji. U znacznej części pacjentów rekomendowana jest szczoteczka o twardości średniej.” - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch. Jeśli mamy problemy z dziąsłami, zaleca się korzystanie ze szczoteczki o miękkim włosiu.

Przy wyborze odpowiedniej dla nas szczoteczki, warto poradzić się stomatologa bądź higienistki stomatologicznej. Pamiętajmy też, aby nie szorować zębów zbyt mocno.

Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy
Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko