Stomatolog (często określany także jako „dentysta”) to lekarz, zajmujący się leczeniem zębów oraz skorelowanych z zębami elementami i okolicami jamy ustnej – wymienić można przyzębie, błonę śluzową, język czy pozostałe tkanki. Aktualnie oficjalne nazewnictwo nakazuje stosowanie określenia „lekarz dentysta”, choć wcześniej używało się „lekarz stomatolog” – dziś, w mowie potocznej używa się tych określeń zamiennie, choć z leksykalnego punktu widzenia obie nazwy dzielą istotne różnice.
Stomatologia wyróżnia wiele specjalizacji w ramach których lekarz może się realizować. Jest to chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją, zdrowie publiczne i epidemiologia.
Opieka stomatologiczna w Polsce funkcjonuje zarówno w ramach publicznej opieki zdrowotnej (NFZ), jak i opieki prywatnej. Utarło się niebezpodstawne przekonanie, że opieka prywatna góruje jakością opieką publiczną – ubezpieczenie państwowe nie pokrywa bowiem większości niezbędnych zabiegów, a najbardziej utalentowani lekarze nie chcą pracować w państwowych placówkach za tak małe pieniądze jakie tam otrzymują.
Choć z technicznego punktu widzenia współcześnie nie rozróżnia się słowa „stomatolog” od słowa „dentysta”, a nawet zaleca się stosowanie tej drugiej formy, to ze słownikowego punktu widzenia są to dwie różne profesje. Stomatolog zajmuje się leczeniem nie tylko zębów, ale i pozostałych obszarów jamy ustnej – dentysta zaś leczy wyłącznie zęby. Z tego względu, decyzja o oficjalnym przemianowaniu „stomatologa” na „dentystę” wydaje się być niezrozumiałą, tym bardziej, że w wielu krajach takie rozróżnienie nadal funkcjonuje.
Droga do uzyskania umiejętności i uprawnień stomatologa jest naprawdę długa. Na wstępie należy ukończyć pięcioletnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, a później odbyć roczny staż w gabinecie dentystycznym. Finalnie należy zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, ale to nadal nie wystarczy.
Finalnie, lekarz stomatolog musi wybrać swoją specjalizację – jedną spośród dziewięciu wyżej wzmiankowanych. Wykształcenie się w tej mierze nabywa się przez okres od trzech do czterech lat, w zależności od rodzaju specjalizacji, przy czym jedna z nich – chirurgia szczękowo-twarzowa – trwa aż sześć lat.
Pokaż więcej
Bezpieczny sposób usuwania zębów u pacjentów, u których ze względów zdrowotnych nie powinno się tego robić. Chodzi m.in. o pacjentów onkologicznych poddawanych leczeniu.Na pomoc pacjentom, u których ekstrakcja zębów była niemożliwa przyszli lekarze z londyńskiej kliniki Guy’s and St Thomas. Z badaniach wynika, że opracowany przez nich protokół postępowania sprawdził się już u 46 pacjentów.
Popularne ciemne plomby znikają, a w ich miejsce stomatolodzy mają stosować materiały alternatywne – trwalsze i bardziej estetyczne. To efekt wprowadzenia w życie unijnego rozporządzenia w sprawie rtęci, który od 1 stycznia 2025 ma obowiązywać w większość krajów Unii Europejskiej.
Gabinet stomatologiczny to miejsce szczególne, nie zawsze kojarzy się z czymś przyjemnym. Aby czuć się w nim w miarę komfortowo, obie strony muszą przestrzegać pewnych reguł. A co jeśli dentysta nie umie trzymać języka za zębami? Wyjaśnia dr Anna Kuśnierczak.W każdym zawodzie możemy spotkać lepszych i gorszych specjalistów, mówi ekspertka. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dla siebie jak najlepiej.
Zauważyłeś kiedyś kolorowe paski na opakowaniu pasty do zębów? Jeśli tak, nie jesteś jedyny. O ich znaczeniu internauci dyskutują od dawna. Niestety większość z nich nie wie, co oznaczają, a wokół tego tematu krąży wiele mitów. Oto, co tak naprawdę oznaczają kolorowe paski na tubkach past. Wyjaśnia stomatolog.
Badania wykazały, że utrata zębów może mieć wpływ na funkcjonowanie niektórych narządów. Według nich osoby, które mają braki w uzębieniu, są bardziej narażone na problemy z między innymi sercem. Co gorsza, wywołane nimi kłopoty mogą prowadzić nawet do śmierci.
Każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wszczepienie implantu, aby na tym miejscu mogła pojawić się nowa korona. Jednak z czym wiąże się taki zabieg i czy jest on bolesny? Odpowiada dr n. med. i n. o zdr. lek. dent. Jacek Michał Nowak.
Zapisałam się do dentysty na NFZ, na przegląd. Myślałam, że wszystko będzie za darmo. Podczas wizyty okazało się jednak, że trzeba wypełnić dwa zęby - ale to już refundowane nie było. Zaproponowano mi leczenie, które w sumie kosztowało 800 zł. Czy było warto?
Polacy z własnej kieszeni wydają na leczenie stomatologiczne nawet 12 miliardów złotych rocznie. Sporej części tych wydatków udałoby się uniknąć, gdyby zabiegi profilaktyczne – takie, w których nie ma znaczenia jakość wykorzystywanych materiałów – wykonywali w ramach NFZ.Wielu pacjentów rezygnuje z leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z obawy o niską jakość usług. W rzeczywistości tak nie jest. Usługi na NFZ bardzo często są realizowane w tych samych gabinetach, przez tych samych lekarzy i tymi samymi narzędziami, co leczenie prywatne.
Używanie tej szczoteczki do zębów może zaszkodzić i pogłębić dolegliwości jamy ustnej, zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie stosowana. Mimo iż szczoteczki te w większości przypadków nie są zalecane przez dentystów, to w pewnych przypadkach mogą okazać się pomocne. Kiedy warto z nich korzystać, a kiedy są przeciwwskazane? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem.
Kto nie marzy o równych i białych zębach? Chyba tylko ten, kto je ma… Naszych rozmówców te marzenia zawiodły – można powiedzieć – w przepaść. Stracili mnóstwo pieniędzy, czasu, a przede wszystkim zdrowie. Wszystko przez ortodontów, którzy nie poczuwali się do odpowiedzialności za ich zdrowie.Jeden zniknął w połowie leczenia, drugi nie powiedział nic o możliwych powikłaniach, a trzeci po prostu oszukał pacjentkę – i to nie jest nasza opinia, tylko kolejnych lekarzy, do których nasi rozmówcy. Na łamach naszego portalu chcą przestrzec przed korzystaniem usług “hobbystycznych ortodontów” i podpowiedzieć Wam, jak mądrze wybrać lekarza. Oto ich historie.
Odbudowa utraconych zębów jest istotna nie tylko w kontekście pojedynczych zębów, ale przede wszystkim zależy od tego kondycja całej jamy ustnej. Może się wydawać, że braki w uzębieniu stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Okazuje się jednak, że wraz z utratą nawet jednego zęba, zaburzony zostaje cały układ stomatognatyczny, co prowadzi do dalszych konsekwencji. Utraconego zęba należy jak najszybciej odbudować. Dlaczego? Tłumaczy lek. stom. Karolina Cepińska, stomatolog z warszawskiej kliniki L’experta.
Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez umycia zębów. Jest to czynność tak oczywista, że nawet bierzemy pod uwagę, że może… szkodzić. Jak to możliwe? Dentystka wskazała co to za sytuacja. To nagranie zrobiło furorę w mediach społecznościowych.
Turystyka medyczna kwitnie. M.in. do jednego z naszych sąsiadów co roku przyjeżdżają tabuny turystów medycznych chcących wybielić zęby. Ceny oferowane przez tamtejszych dentystów mogą przyciągać także Polaków. Co to za państwo?
26 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej. Czy pacjenci mogą bezpłatnie otrzymać pierwszą kopię swojej dokumentacji medycznej ? Czy administrator danych musi znać przyczynę, dlaczego pacjent występuje z takim wnioskiem?
Dla wielu z nas poranek bez kawy to wręcz życiowy dramat. Tzw. mała czarna zarówno świetnie smakuje, jak i pobudza i ułatwia rozpoczęcie dnia. Jednak większość z nas ma również związany z tym pewien dylemat. Czy myć zęby przed, czy po wypiciu kawy? My już wiemy. Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy stomatologa.
Próchnica to poważny problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zębów stałych ale i mlecznych. Wielu rodziców uważa jednak, że skoro zęby mleczne wypadną w pewnym etapie rozwoju dziecka, to leczenie ich jest stratą czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Stomatolog wyjaśnia, dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.
Gdyby zapytać dentystów, z jakimi dolegliwościami najczęściej przychodzą do nich pacjenci, to z pewnością większość z nich odpowiedziałaby, że jest to nadwrażliwość zębiny. To problem nawet do 30% populacji dorosłych. Jak rozpoznać objawy tej dolegliwość? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Któż z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu? Niestety na skutek działania różnych czynników, nasze zęby często przybierają ciemniejszą barwę. Na rynku mamy dostępne najróżniejsze metody wybielania zębów. Czy są one jednak bezpieczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem.
Powstawanie próchnicy jest skutkiem odkładania się na powierzchniach międzyzębowych pokarmów zawierających węglowodany, które następnie nie zostają usunięte. Najczęściej przyczyną jest spożywanie słodkich pokarmów o lepkiej konsystencji. Jednak próchnicą można też… się zarazić – jak? Poniżej znajdziesz odpowiedź. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.
Podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu jest codzienna higiena zębów oraz wizyty kontrolne u dentysty. O tym, że zęby należy myć codziennie wie każdy. Czy jednak powinniśmy powtarzać tę czynność po każdym posiłku? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o opinię stomatologa.
Szkliwo to najtwardsza tkanka w naszym organizmie, której funkcją jest ochrona zębów przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, niewłaściwej diety bądź też z powodu niektórych schorzeń, szkliwo ulega uszkodzeniom. Musimy wiedzieć, że szkliwo się nie regeneruje, więc warto zapobiegać jego destrukcji i przyjrzeć się bliżej naszym nawykom - także tym jedzeniowym.
10 faktów i mitów na temat próchnicy zębów. Czy próchnica jest zawsze widoczna? Czy zębów mlecznych nie trzeba leczyć? Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunek? Czy picie coli może powodować erozję szkliwa zębów? Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Czy nieleczona próchnica może wywołać stan zapalny w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada stomatolog dr Bartosz Zimnoch.