Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Stomatolog

Stomatolog

Dentysta
04.06.2024 17:20 Poszłam do dentysty na NFZ. Wyszłam biedniejsza o 800 zł [LIST]

Zapisałam się do dentysty na NFZ, na przegląd. Myślałam, że wszystko będzie za darmo. Podczas wizyty okazało się jednak, że trzeba wypełnić dwa zęby - ale to już refundowane nie było. Zaproponowano mi leczenie, które w sumie kosztowało 800 zł. Czy było warto? 

Uśmiechnięta pacjentka u dentysty
10.04.2024 10:47 500+ na dentystę. Nie każdy wie, że może skorzystać z tych pieniędzy

Polacy z własnej kieszeni wydają na leczenie stomatologiczne nawet 12 miliardów złotych rocznie. Sporej części tych wydatków udałoby się uniknąć, gdyby zabiegi profilaktyczne – takie, w których nie ma znaczenia jakość wykorzystywanych materiałów – wykonywali w ramach NFZ.Wielu pacjentów rezygnuje z leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z obawy o niską jakość usług. W rzeczywistości tak nie jest. Usługi na NFZ bardzo często są realizowane w tych samych gabinetach, przez tych samych lekarzy i tymi samymi narzędziami, co leczenie prywatne.

szczoteczka do zębów
07.04.2024 20:28 Tej szczoteczki do zębów nie zalecają stomatolodzy. Może być szkodliwa

Używanie tej szczoteczki do zębów może zaszkodzić i pogłębić dolegliwości jamy ustnej, zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie stosowana. Mimo iż szczoteczki te w większości przypadków nie są zalecane przez dentystów, to w pewnych przypadkach mogą okazać się pomocne. Kiedy warto z nich korzystać, a kiedy są przeciwwskazane? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem.

Pacjent z wadą zgryzu u ortodonty
30.03.2024 13:37 Pokrzywdzeni przez ortodontów. "Rachunek na 30 tysięcy, zęby nadal krzywe"

Kto nie marzy o równych i białych zębach? Chyba tylko ten, kto je ma… Naszych rozmówców te marzenia zawiodły – można powiedzieć – w przepaść. Stracili mnóstwo pieniędzy, czasu, a przede wszystkim zdrowie. Wszystko przez ortodontów, którzy nie poczuwali się do odpowiedzialności za ich zdrowie.Jeden zniknął w połowie leczenia, drugi nie powiedział nic o możliwych powikłaniach, a trzeci po prostu oszukał pacjentkę – i to nie jest nasza opinia, tylko kolejnych lekarzy, do których nasi rozmówcy. Na łamach naszego portalu chcą przestrzec przed korzystaniem  usług “hobbystycznych ortodontów” i podpowiedzieć Wam, jak mądrze wybrać lekarza. Oto ich historie.

wypadnięcie zęba
03.02.2024 16:25 Jeden ząb, wiele problemów. Gdy Ci wypadnie, natychmiast leć do dentysty

Odbudowa utraconych zębów jest istotna nie tylko w kontekście pojedynczych zębów, ale przede wszystkim zależy od tego kondycja całej jamy ustnej. Może się wydawać, że braki w uzębieniu stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Okazuje się jednak, że wraz z utratą nawet jednego zęba, zaburzony zostaje cały układ stomatognatyczny, co prowadzi do dalszych konsekwencji. Utraconego zęba należy jak najszybciej odbudować. Dlaczego? Tłumaczy lek. stom. Karolina Cepińska, stomatolog z warszawskiej kliniki L’experta. 

mycie zębów
07.01.2024 10:46 Mycie zębów może im zaszkodzić? Dentysta wskazuje trzy konkretne sytuacje

Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez umycia zębów. Jest to czynność tak oczywista, że nawet bierzemy pod uwagę, że może… szkodzić. Jak to możliwe? Dentystka wskazała co to za sytuacja. To nagranie zrobiło furorę w mediach społecznościowych. 

wybielanie zębów
23.11.2023 17:07 Gdzie najtaniej wybielić zęby w Europie? U naszego sąsiada

Turystyka medyczna kwitnie. M.in. do jednego z naszych sąsiadów co roku przyjeżdżają tabuny turystów medycznych chcących wybielić zęby. Ceny oferowane przez tamtejszych dentystów mogą przyciągać także Polaków. Co to za państwo? 

None
27.10.2023 14:19 Potrzebujesz kopii dokumentacji medycznej. Czy musisz za nią płacić?

26 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej. Czy pacjenci mogą bezpłatnie otrzymać pierwszą kopię swojej dokumentacji medycznej ? Czy administrator danych musi znać przyczynę, dlaczego pacjent występuje z takim wnioskiem?

poranna kawa
23.09.2023 13:28 Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze!

Dla wielu z nas poranek bez kawy to wręcz życiowy dramat. Tzw. mała czarna zarówno świetnie smakuje, jak i pobudza i ułatwia rozpoczęcie dnia. Jednak większość z nas ma również związany z tym pewien dylemat. Czy myć zęby przed, czy po wypiciu kawy? My już wiemy. Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy stomatologa.

wypadanie zębów mlecznych u dziecka
30.07.2023 11:56 To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!

Próchnica to poważny problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zębów stałych ale i mlecznych. Wielu rodziców uważa jednak, że skoro zęby mleczne wypadną w pewnym etapie rozwoju dziecka, to leczenie ich jest stratą czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Stomatolog wyjaśnia, dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem. 

ból zęba
25.07.2023 14:20 Jeśli masz te objawy podczas picia i jedzenia - powinieneś od razu iść do lekarza. Twój organizm wysyła ci sygnał

Gdyby zapytać dentystów, z jakimi dolegliwościami najczęściej przychodzą do nich pacjenci, to z pewnością większość z nich odpowiedziałaby, że jest to nadwrażliwość zębiny. To problem nawet do 30% populacji dorosłych. Jak rozpoznać objawy tej dolegliwość? O opinię poprosiliśmy eksperta.

wybielanie zębów
21.06.2023 16:05 Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty!

Któż z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu? Niestety na skutek działania różnych czynników, nasze zęby często przybierają ciemniejszą barwę. Na rynku mamy dostępne najróżniejsze metody wybielania zębów. Czy są one jednak bezpieczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem. 

ból zęba
26.05.2023 09:09 Przyczyny powstawania próchnicy, o których wielu z nas nie ma pojęcia

Powstawanie próchnicy jest skutkiem odkładania się na powierzchniach międzyzębowych pokarmów zawierających węglowodany, które następnie nie zostają usunięte. Najczęściej przyczyną jest spożywanie słodkich pokarmów o lepkiej konsystencji. Jednak próchnicą można też… się zarazić – jak? Poniżej znajdziesz odpowiedź. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.

mycie zębów
02.03.2023 10:35 Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości

Podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu jest codzienna higiena zębów oraz wizyty kontrolne u dentysty. O tym, że zęby należy myć codziennie wie każdy. Czy jednak powinniśmy powtarzać tę czynność po każdym posiłku? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o opinię stomatologa. 

picie
22.02.2023 13:42 Uwielbiany przez Polaków napój rozpuszcza szkliwo zębów. Lepiej nie sięgać po niego zbyt często

Szkliwo to najtwardsza tkanka w naszym organizmie, której funkcją jest ochrona zębów przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, niewłaściwej diety bądź też z powodu niektórych schorzeń, szkliwo ulega uszkodzeniom. Musimy wiedzieć, że szkliwo się nie regeneruje, więc warto zapobiegać jego destrukcji i przyjrzeć się bliżej naszym nawykom - także tym jedzeniowym. 

dentysta
30.11.2022 13:29 Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy

10 faktów i mitów na temat próchnicy zębów. Czy próchnica jest zawsze widoczna? Czy zębów mlecznych nie trzeba leczyć? Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunek? Czy picie coli może powodować erozję szkliwa zębów? Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Czy nieleczona próchnica może wywołać stan zapalny w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada stomatolog dr Bartosz Zimnoch.