Pacjenci.pl

canva.com

Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością

27 Lutego 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Refluks to zjawisko fizjologiczne, polegające na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, które występuje u wielu osób po posiłkach. Kiedy pojawiają się objawy bądź powikłania, takie jak ubytki w błonie śluzowej przełyku, mówimy wtedy o chorobie refluksowej. Coraz więcej osób boryka się z refluksem krtaniowo – gardłowym o niespecyficznych objawach. 

Objawy refluksu żołądkowo – przełykowego

Najczęściej spotykanym rodzajem refluksu, który jest nam najbardziej znany jest refluks żołądkowo – przełykowy. Typowymi objawami refluksu żołądkowo – przełykowego są zgaga, czyli uczucie pieczenia i palenia za mostkiem oraz cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej bądź do gardła. Mogą także wystąpić bóle w klatce piersiowej, ale nie jest to charakterystyczna dolegliwość. Cofanie się treści pokarmowej często daje uczucie nieprzyjemnego, gorzkiego lub kwaśnego posmaku w jamie ustnej. Może wtedy powstawać przykry zapach z ust. Bywa też, że mamy chorobę refluksową bez widocznych objawów i jest przypadkowo diagnozowana podczas badania endoskopowego przełyku. 

zgaga

wrzody

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

CZYTAJ DALEJ
śledź

Zdrowa ryba, której my Polacy wciąż nie doceniamy. Włącz ją do diety nie tylko od święta

CZYTAJ DALEJ

Objawy refluksu krtaniowo – gardłowego

Refluks krtaniowo – gardłowy jest rodzajem refluksu o powikłaniach występujących poza przełykiem. Objawy różnią się od dolegliwości przy typowym refluksie. Refluks krtaniowo – gardłowy powoduje m.in. przewlekłe zapalenie gardła, przewlekłe zapalenie krtani, katar oraz nadżerki zębowe. „Pacjenci bardzo często skarżą się na chrypkę, utratę głosu oraz na uczucie tak zwanej „kluski” w gardle. W większości przypadków w pierwszej kolejności trafiają do gabinetów laryngologicznych. Jeżeli specjalista z zakresu laryngologii nie stwierdzi cech niepokojących i zauważy objawy choroby refluksowej, kieruje pacjenta do gastroenterologa.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Skąd się bierze refluks?

Choroba refluksowa jest chorobą wieloczynnikową i nie mamy jednej przyczyny, która ją wywołuje. Istnieją trzy główne grupy czynników ryzyka. Pierwszą grupę stanowią czynniki anatomiczne, m.in. przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego przepony. Druga grupa to czynniki czynnościowe, głównie dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku, czyli mięśnia, który tworzy zastawkę oddzielającą żołądek od przełyku. Trzecia grupa to zaburzenia środowiskowe, czyli to, na co mamy największy wpływ. Należą do nich m.in. nadwaga i otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz przyjmowanie niektórych leków. Refluks często pojawia się także u kobiet w ciąży. „Główne przyczyny refluksu w ciąży to m.in. wzrost masy ciała, powiększenie macicy, powodujące wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, a także burza hormonalna. Część hormonów prowadzi do wzmożonej relaksacji dolnego zwieracza przełyku.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

refluks

Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
IBS

Zespół jelita drażliwego - objawy, leczenie, diagnostyka. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

choroba refluksowaobjawy refluksurefluks

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]