Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Próchnica Zębów

Próchnica Zębów

Dentysta na NFZ
05.04.2024 15:37 Lista darmowych świadczeń u dentysty. Za te zabiegi nie musisz płacić

Każdy, kto opłaca składki do Narodowego Funduszu Zdrowia może skorzystać z bezpłatnych zabiegów dentystycznych. Lista tych zabiegów obejmuje także działania profilaktyczne, nie tylko leczenie próchnicy. Jakie zabiegi dentystyczne można zrobić na NFZ teraz? A od maja Ministerstwo Zdrowia planuje tę listę jeszcze rozszerzyć. 

Paulina Kosiniak-Kamysz
23.11.2023 14:01 Paulina Kosiniak-Kamysz: "Ta choroba jest bardzo zaraźliwa"

Powoduje sepsę, zapalenie mięśnia sercowego, problemy ze stawami i nerkami, chorobę wrzodową żołądka czy łuszczycę. Jeśli nie jest leczona - mówi o próchnicy doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta, w rozmowie z Edytą Brzozowską z portalu Pacjenci.pl.Próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa! Można się nią zainfekować pijąc z tej samej butelki czy podgryzając kanapkę od osoby z zepsutym uzębieniem.Edyta Brzozowska, portal Pacjenci.pl: Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa. Obali Pani ten mit?Doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta: Choroba próchnicowa z definicji jest chorobą zakaźną, a w dodatku jest najbardziej rozpowszechniona na całym świecie. To dla niektórych może być szokiem, ale takie są fakty.

mycie zębów mama i dzieci
27.10.2023 12:41 A może zmienisz szczoteczkę do zębów? Walcz z próchnicą

Co zrobić, by uniknąć próchnicy i kosztownego leczenia zębów? To wcale nie takie trudne! Poznaj 5 podstawowych zasad profilaktyki próchnicy. Przysłowia są podobno mądrością narodów, a jedno z nich mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i bez wątpienia jest w tym wiele prawdy, nie tylko jeśli chodzi o aspekty zdrowotne i estetyczne, lecz także finansowe. Leczenie zębów jest dość drogie – jedna wizyta u dentysty może kosztować nas od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od problemu, z którym przychodzimy, a oczywiście im bardziej skomplikowane i dłuższe leczenie, tym wyższe koszty. Jeśli do tego dołożymy stres związany z wizytami u stomatologa oraz kwestie estetyczne i społeczne borykania się z chorobami zębów i dziąseł (brzydki uśmiech, nieświeży oddech utrudniające interakcje), nie będziemy mieć wątpliwości, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej po prostu się nie opłaca! Jak zatem dbać o zęby, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem?

wypadanie zębów mlecznych u dziecka
30.07.2023 11:56 To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!

Próchnica to poważny problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zębów stałych ale i mlecznych. Wielu rodziców uważa jednak, że skoro zęby mleczne wypadną w pewnym etapie rozwoju dziecka, to leczenie ich jest stratą czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Stomatolog wyjaśnia, dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem. 

mycie zębów
12.07.2023 14:04 Zapominasz o myciu zębów wieczorem? Konsekwencje możesz odczuć nie tylko w jamie ustnej

O tym, że mycie zębów jest jedną z najważniejszych zasad dbania o zdrowie, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to nie każdy wie, że niezwykle istotna jest pora dnia, o której myjemy zęby. Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że niewłaściwa higiena jamy ustnej wpływa również na stan serca. O opinię na temat częstotliwości mycia zębów poprosiliśmy eksperta. 

palenie tytoniu
10.07.2023 13:47 Czy palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju próchnicy? Stomatolog nie pozostawia wątpliwości

Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm i nie jest także obojętne na stan naszej jamy ustnej. Palacze borykają się z nieestetycznym osadem i nieprzyjemnym zapachem z ust, jednak nie są to ich jedyne problemy stomatologiczne. Czy palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy? Mamy odpowiedź stomatologa lek. Bartosza Zimnocha. 

ból zęba
26.05.2023 09:09 Przyczyny powstawania próchnicy, o których wielu z nas nie ma pojęcia

Powstawanie próchnicy jest skutkiem odkładania się na powierzchniach międzyzębowych pokarmów zawierających węglowodany, które następnie nie zostają usunięte. Najczęściej przyczyną jest spożywanie słodkich pokarmów o lepkiej konsystencji. Jednak próchnicą można też… się zarazić – jak? Poniżej znajdziesz odpowiedź. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.

nieświeży oddech
15.04.2023 10:36 Co powoduje przykry zapach z ust? Jak się go pozbyć?

Nieświeży oddech, czyli halitoza to wstydliwy problem wielu osób. Stosowanie miętowych gum do życia czy specjalnych tabletek przynosi tylko chwilowy efekt. Aby skutecznie walczyć z przykrym zapachem z jamy ustnej, należy poznać jego przyczynę. Może być związany z nieprawidłową higieną lub też z problemami zdrowotnymi.  

szczoteczka
24.03.2023 13:30 Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?

Jedni robią to automatycznie, inni w konkretnym celu, a mowa o zwilżaniu szczoteczki pod strumieniem wody przed myciem zębów. Jeśli należycie do jednej z tych grup, warto zmienić nawyk. Okazuje się bowiem, że nie należy moczyć szczoteczki przed użyciem. Wyjaśniamy dlaczego. 

mycie zębów
02.03.2023 10:35 Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości

Podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu jest codzienna higiena zębów oraz wizyty kontrolne u dentysty. O tym, że zęby należy myć codziennie wie każdy. Czy jednak powinniśmy powtarzać tę czynność po każdym posiłku? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o opinię stomatologa. 

picie
22.02.2023 13:42 Uwielbiany przez Polaków napój rozpuszcza szkliwo zębów. Lepiej nie sięgać po niego zbyt często

Szkliwo to najtwardsza tkanka w naszym organizmie, której funkcją jest ochrona zębów przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, niewłaściwej diety bądź też z powodu niektórych schorzeń, szkliwo ulega uszkodzeniom. Musimy wiedzieć, że szkliwo się nie regeneruje, więc warto zapobiegać jego destrukcji i przyjrzeć się bliżej naszym nawykom - także tym jedzeniowym. 

dentysta
30.11.2022 13:29 Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy

10 faktów i mitów na temat próchnicy zębów. Czy próchnica jest zawsze widoczna? Czy zębów mlecznych nie trzeba leczyć? Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunek? Czy picie coli może powodować erozję szkliwa zębów? Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Czy nieleczona próchnica może wywołać stan zapalny w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada stomatolog dr Bartosz Zimnoch.