Próchnica zębów to jedno z najczęściej występujących schorzeń w obrębie jamy ustnej – jest to stan trudny (choć nie niemożliwy) do uniknięcia samodzielnie, a jego wystąpienie każdorazowo będzie wymagało interwencji stomatologa. Regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec rozwojowi próchnicy. Trzeba pamiętać, że próchnica zębów to choroba zaraźliwa i szybko postępująca.
Sama próchnica zębów polega na postępującej demineralizacji szkliwa i pozostałych tkanek twardych zęba, co prowadzi do ich degeneracji. Nieleczona na wczesnym etapie próchnica szybko nabiera tempa, atakując zębinę, a finalnie miazgę i korzeń zęba, co prowadzi do ogromnego bólu odczuwalnego przez pacjenta. Przy rozwiniętej próchnicy jedyną opcją za zachowanie zęba będzie leczenie kanałowe, jednak w skrajnych przypadkach w grę może wchodzić wyłącznie ekstrakcja zęba.
Istnieją różne rodzaje próchnicy, związane przede wszystkim z czasem lub intensywnością jej występowania – w klasyfikacji ICD-10 próchnicę rozróżnia się przede wszystkim przez pryzmat miejsca jej występowania. Klasycznie wyróżnia się następujące rodzaje próchnicy: próchnica kwitnąca, próchnica wczesna, próchnica wczesnego dzieciństwa (ECC), próchnica ostra, próchnica przewlekła, próchnica wtórna oraz próchnica nietypowa.
Klasyfikacja ICD-10 z kolei określa następujące rodzaje próchnicy: próchnica zębów, próchnica szkliwa, próchnica zębiny, próchnica korzenia, próchnica zatrzymana, odontoklazja, inne postaci próchnicy zębów i próchnica zębów nieokreślona.
Objawy wczesnej próchnicy mogą być trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka – początkowo na szkliwie zęba pojawiają się niewielkie, białe plamki. Niemniej, wraz z rozwojem choroby, staje się ona wręcz niemożliwa do przeoczenia. Na powierzchni zęba pojawiają się wyraźne ubytki, początkowo brązowej barwy, a później czarnej. Gdy nieleczona próchnica rozwinie się wystarczająco mocno, pacjent będzie odczuwał trudne do wytrzymania dolegliwości bólowe.
Do pozostałych objawów próchnicy pojawiających się na różnych jej etapach możemy zaliczyć: nieprzyjemny zapach z ust, zwiększoną wrażliwość na różnego rodzaju bodźce (słodkie lub słone smaki, ciepło lub zimno, etc.) czy dyskomfort w trakcie szczotkowania zębów.
Istnieją cztery główne przyczyny próchnicy – najważniejsza z nich jest obecność bakterii próchnicowych, które prowadzą do niszczenia zębów. W prostych słowach, ich motorem napędowym jest cukier, którego nadmiar jest bezpośrednią, drugą przyczyną próchnicy. Ponadto, na rozwój próchnicy zębów wpływa także upływ czasu, pozwalający bakteriom na niewłaściwe skorzystanie z nadwyżek cukru w jamie ustnej, a także genetyczna podatność człowieka na tempo rozwoju tej choroby.
Skuteczna profilaktyka próchnicy nie jest szczególnie wymagająca – wystarczy zadbać o dokładne, regularne szczotkowanie zębów, a także udawać się na wizyty kontrolne do dentysty co najmniej raz na sześć miesięcy. W ten sposób nie tylko zminimalizujemy ryzyko powstania próchnicy do minimum, ale także będziemy w stanie odpowiednio szybko zareagować w sytuacji, w której pojawiałyby się pierwsze zmiany próchnicowe.
Leczenie próchnicy w jej wczesnym stadium obejmuje usunięcie zmian próchnicowych i wypełnienie ubytków plombą. Niekiedy jednak, gdy próchnica jest już w zaawansowanym stadium, wymagane może być leczenie kanałowe, a w skrajnych przypadkach nawet ekstrakcja zęba.
Pokaż więcej
Każdy, kto opłaca składki do Narodowego Funduszu Zdrowia może skorzystać z bezpłatnych zabiegów dentystycznych. Lista tych zabiegów obejmuje także działania profilaktyczne, nie tylko leczenie próchnicy. Jakie zabiegi dentystyczne można zrobić na NFZ teraz? A od maja Ministerstwo Zdrowia planuje tę listę jeszcze rozszerzyć.
Powoduje sepsę, zapalenie mięśnia sercowego, problemy ze stawami i nerkami, chorobę wrzodową żołądka czy łuszczycę. Jeśli nie jest leczona - mówi o próchnicy doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta, w rozmowie z Edytą Brzozowską z portalu Pacjenci.pl.Próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa! Można się nią zainfekować pijąc z tej samej butelki czy podgryzając kanapkę od osoby z zepsutym uzębieniem.Edyta Brzozowska, portal Pacjenci.pl: Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa. Obali Pani ten mit?Doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta: Choroba próchnicowa z definicji jest chorobą zakaźną, a w dodatku jest najbardziej rozpowszechniona na całym świecie. To dla niektórych może być szokiem, ale takie są fakty.
Co zrobić, by uniknąć próchnicy i kosztownego leczenia zębów? To wcale nie takie trudne! Poznaj 5 podstawowych zasad profilaktyki próchnicy. Przysłowia są podobno mądrością narodów, a jedno z nich mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i bez wątpienia jest w tym wiele prawdy, nie tylko jeśli chodzi o aspekty zdrowotne i estetyczne, lecz także finansowe. Leczenie zębów jest dość drogie – jedna wizyta u dentysty może kosztować nas od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od problemu, z którym przychodzimy, a oczywiście im bardziej skomplikowane i dłuższe leczenie, tym wyższe koszty. Jeśli do tego dołożymy stres związany z wizytami u stomatologa oraz kwestie estetyczne i społeczne borykania się z chorobami zębów i dziąseł (brzydki uśmiech, nieświeży oddech utrudniające interakcje), nie będziemy mieć wątpliwości, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej po prostu się nie opłaca! Jak zatem dbać o zęby, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem?
Próchnica to poważny problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zębów stałych ale i mlecznych. Wielu rodziców uważa jednak, że skoro zęby mleczne wypadną w pewnym etapie rozwoju dziecka, to leczenie ich jest stratą czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Stomatolog wyjaśnia, dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.
O tym, że mycie zębów jest jedną z najważniejszych zasad dbania o zdrowie, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to nie każdy wie, że niezwykle istotna jest pora dnia, o której myjemy zęby. Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że niewłaściwa higiena jamy ustnej wpływa również na stan serca. O opinię na temat częstotliwości mycia zębów poprosiliśmy eksperta.
Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm i nie jest także obojętne na stan naszej jamy ustnej. Palacze borykają się z nieestetycznym osadem i nieprzyjemnym zapachem z ust, jednak nie są to ich jedyne problemy stomatologiczne. Czy palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy? Mamy odpowiedź stomatologa lek. Bartosza Zimnocha.
Powstawanie próchnicy jest skutkiem odkładania się na powierzchniach międzyzębowych pokarmów zawierających węglowodany, które następnie nie zostają usunięte. Najczęściej przyczyną jest spożywanie słodkich pokarmów o lepkiej konsystencji. Jednak próchnicą można też… się zarazić – jak? Poniżej znajdziesz odpowiedź. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.
Nieświeży oddech, czyli halitoza to wstydliwy problem wielu osób. Stosowanie miętowych gum do życia czy specjalnych tabletek przynosi tylko chwilowy efekt. Aby skutecznie walczyć z przykrym zapachem z jamy ustnej, należy poznać jego przyczynę. Może być związany z nieprawidłową higieną lub też z problemami zdrowotnymi.
Jedni robią to automatycznie, inni w konkretnym celu, a mowa o zwilżaniu szczoteczki pod strumieniem wody przed myciem zębów. Jeśli należycie do jednej z tych grup, warto zmienić nawyk. Okazuje się bowiem, że nie należy moczyć szczoteczki przed użyciem. Wyjaśniamy dlaczego.
Podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu jest codzienna higiena zębów oraz wizyty kontrolne u dentysty. O tym, że zęby należy myć codziennie wie każdy. Czy jednak powinniśmy powtarzać tę czynność po każdym posiłku? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o opinię stomatologa.
Szkliwo to najtwardsza tkanka w naszym organizmie, której funkcją jest ochrona zębów przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, niewłaściwej diety bądź też z powodu niektórych schorzeń, szkliwo ulega uszkodzeniom. Musimy wiedzieć, że szkliwo się nie regeneruje, więc warto zapobiegać jego destrukcji i przyjrzeć się bliżej naszym nawykom - także tym jedzeniowym.
10 faktów i mitów na temat próchnicy zębów. Czy próchnica jest zawsze widoczna? Czy zębów mlecznych nie trzeba leczyć? Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunek? Czy picie coli może powodować erozję szkliwa zębów? Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Czy nieleczona próchnica może wywołać stan zapalny w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada stomatolog dr Bartosz Zimnoch.