Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Dla tych osób bakteria Legionelli jest szczególnie groźna. Zakażenie może skończyć się tragicznie
canva

Dla tych osób bakteria Legionelli jest szczególnie groźna. Zakażenie może skończyć się tragicznie

25 sierpnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Legionella w Rzeszowie jest tematem, o którym mówi się coraz więcej. Padają już takie stwierdzenia jak „epidemia legionellozy”. Coraz więcej osób zaczyna też obawiać się o swoje zdrowie. Należy jasno stwierdzić, że bakteria Legionella pneumophila jest groźna przede wszystkim dla pewnych grup ludzi. Kto w szczególności powinien zachować czujność? Głos w tej sprawie zabrał kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski.

Legionelloza – kto należy do grupy podwyższonego ryzyka?

Legionella pneumophila wszechobecnie występuje w przyrodzie i jest znana od dawna. Miejscami jej bytowania są m.in. wilgotna gleba i woda. Potencjalnie mikroorganizm ten może znajdować się wszędzie tam, gdzie jest instalacja woda.

Szacunkowo ryzyko zachorowania na chorobę legionellozę dotyczy 5% naszej populacji. Mimo iż sytuacja z Legionellą jest poważna i wymaga monitorowania, to do grupy podwyższonego ryzyka nie zaliczają się osoby, których stan ogólny jest dobry:

„Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego. Zależne to może być od zjadliwości szczepu bakterii, ale też od większej skłonność do zachorowania u ludzi z grup ryzyka” – powiedział PAP kierownik Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski.

Ekspert stwierdził, że do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się osoby:

  • w podeszłym wieku,
  • z chorobami serca,
  • chorujące na cukrzycę,
  • z obniżoną odpornością,
  • po przeszczepach,
  • z nowotworami,
  • uzależnione od alkoholu,
  • palące papierosy,
  • hospitalizowane.

Projekt bez nazwy - 2023-08-25T123236.574.png

Jak można zarazić się bakterią Legionella? Te miejsca są szczególnie niebezpieczne
Jak wyglądają pierwsze objawy Legionelli? Niestety, bardzo łatwo je zignorować

Legionella nie jest jedyną przyczyną zapalenia płuc

W związku z obecną sytuacją na Podkarpaciu, zakażenia wywołane Legionellą pneumophila zaczęto traktować jako główną przyczyną zapalenia płuc. Jednak to tylko jedna z wielu przyczyn. Chorobę powodują również m.in. wirusy grypy czy grzyby np. grzyb Pneumocystis.

„Zawsze istniały pojedyncze przypadki zachorowań. Od kilku dni obserwuję w wielu mediach sensacyjne doniesienia na temat +epidemii legionellozy+ w rejonie Rzeszowa. Proponuję zachować rozsądek, nie ulegać nadmiernym emocjom, ponieważ według danych epidemiologicznych infekcje legionellowe towarzyszą nam od dawna, mają najczęściej łagodny przebieg i poczekajmy spokojnie na wyniki badań sanepidu, które powinny wkrótce wykryć źródło zakażenia" – powiedział kierownik Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski.

  • Według danych WHO z powodu zapalenia płuc co roku na całym świecie umiera 4 mln osób. W Polsce na zapalenie płuc umiera rocznie 20 tys. osób.

„Wynika z tego, że codziennie umiera w kraju ok. 50 osób z zapaleniem płuc wywołanym różnymi bakteriami czy wirusami. Legionelloza jest tylko częścią tych chorób infekcyjnych. Jej znaczenie jest marginalne, ale jest ciekawe ze względów epidemiologicznych, ponieważ bywają trudności z określeniem źródła zakażenia” – stwierdził profesor.

Jak uchronić się przed zakażeniem legionellozą?

  1. Zadbaj, by temperatura ciepłej wody w domu była wyższa niż 50 stopni Celsjusza. W tej temperaturze bakteria nie może się rozwijać
  2. Wykonaj dezynfekcję termiczną instalacji wodnej, jeśli podejrzewasz, że znajduje się w niej bakteria.
  3. Po powrocie do domu po dłuższej nieobecności (nawet po tygodniu), przepłucz krany.
  4. Raz w tygodniu przepłukuj nieużywane krany i prysznice.
Ognisko groźnej choroby w Rzeszowie. Jest pierwsza ofiara śmiertelna, zwołano sztab kryzysowy
Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko