Pacjenci.pl Choroby Doda ma poważny problem z głosem. Ta dolegliwość może spotkać każdego z nas
canva

Doda ma poważny problem z głosem. Ta dolegliwość może spotkać każdego z nas

19 października 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Kilka dnia temu zakończyła się zrealizowana z rozmachem trasa koncertowa Dody „Aquria Tour”. Podczas trasy piosenkarkę spotkało najgorsze, co może przydarzyć się wokaliście podczas tego rodzaju eventów – zaczęła tracić głos. Jednak dolegliwość ta nie jest „zarezerwowana” wyłącznie dla piosenkarzy. Każdy z nas może mieć ten problem. Dlaczego?


Doda i jej problem z głosem

15 października zakończyła się trasa koncertowa Dody. Po jednym z występów artystka opublikowała na swoich mediach społecznościowych, że ma problemy z głosem: „Właśnie uświadomiłam sobie, że w ciągu tygodnia, łącznie z próbą generalną, zagrałam 6 (!!!) pełnych koncertów na żywo. Mój głos ledwo żyje, ale było warto”. - napisała Doda.

Utrata głosu była prawdopodobnie skutkiem przemęczenia lub wychłodzenia krtani. Jest to częsta dolegliwość spotykająca artystów estradowych. Powodem mogą być również nieprzestrzeganie higieny głosu, nadwyrężenie aparatu głosowego lub niewłaściwa emisja głosu.

Projekt bez nazwy - 2023-10-19T173310.233.png

Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością
Refluks może zmienić barwę głosu! To mało znany objaw. Gastroenterolog wyjaśnia, jak brzmi osoba chora

Utrata głosu – to nie tylko problem wokalistów

Utrata głosu (afonia) jest objawem sugerującym zaburzenie fałd głosowych, odpowiedzialnych za wydawanie dźwięków. Powodują ją zarówno czynniki psychiczne i fizyczne. Najczęściej spotyka przedstawicieli zawodów, w których na co dzień wykorzystuje się głos – są to przede wszystkim lektorzy, nauczyciele, aktorzy i wokaliści. Afonia może pojawić się jednak także w przebiegu infekcji wirusowej, alergii i być objawem chorób metabolicznych i zaburzeń hormonalnych. Gdy zaburzenie utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, jest to sygnał alarmujący, by udać się do lekarza.

Utrata głosu jest typowym objawem np. zapalenia krtani i tchawicy. Gdy fałdy głosowe zaczynają pracować nieprawidłowo, konsekwencją jest zmiana barwy głosu i jego osłabienie. Często powoduje go działanie wirusa paragrypy 1 (grypy rzekomej), atakującej głównie w sezonie jesiennym.

Utrata głosu następuje również w przebiegu alergii. W tym stanie konieczne jest nawilżanie śluzówki gardła. Gdy krtań jest obrzęknięta, powoduje zaburzenie działania fałd głosowych, znajdujących się w środku narządu.

Zanik głosu może być objawem również uczulenia na:

  • jajka,
  • orzechy,
  • cytrusy,
  • pyłki roślin,
  • sierść zwierząt,

Utrata głosu to również objaw refluksu: „ Pacjenci bardzo często skarżą się na chrypkę, utratę głosu oraz na uczucie tak zwanej „kluski” w gardle. W większości przypadków w pierwszej kolejności trafiają do gabinetów laryngologicznych. Jeżeli specjalista z zakresu laryngologii nie stwierdzi cech niepokojących i zauważy objawy choroby refluksowej, kieruje pacjenta do gastroenterologa” . - powiedział lek med Jacek Kowerzanow.

Domowe sposoby na chrypkę

Zmianę brzmienia głosu może spowodować także chrypka – powodem może być infekcja lub nadwyrężenie strun głosowych. Złagodzić ją można przez nawilżenie śluzówek, więc warto zadbać o nawodnienie organizmu. Szczególnie pomocna może okazać się woda z dodatkiem miodu i cytryny, napar z rumianku, siemię lniane i prawoślaz – płyny te łagodzą struny głosowe. Warto również nawilżać powietrze w pomieszczeniu i stosować inhalacje i nebulizacje solą fizjologiczną.

Miód na przeziębienie – czy faktycznie działa?
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko