Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Refluks może zmienić barwę głosu! To mało znany objaw. Gastroenterolog wyjaśnia, jak brzmi osoba chora
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 04.08.2023 11:11

Refluks może zmienić barwę głosu! To mało znany objaw. Gastroenterolog wyjaśnia, jak brzmi osoba chora

refluks
canva

Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń gastroenterologicznych jest choroba refluksowa. Gdyby zapytać przeciętnego Polaka jakie zna objaw refluksu, wskazałby zapewnę na zgagę. Jednak refluks może mieć wpływ również na gardło. Wielu chorych o tym nie wie. Na czym to polega? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

 

Wpływ choroby refluksowej na gardło

Refluks (choroba refluksowa) jest to cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Powoduje dolegliwości i powikłania, które nierzadko się wyjątkowo uciążliwe. Choroba refluksowa może wpływać również na gardło: „Potocznie nazywany przez pacjentów refluks krtaniowo – gardłowy zaliczamy do zespołów poza przełykowych. Może on objawiać się m.in. przewlekłym zapaleniem gardła, kaszlem, przewlekłym zapaleniem krtani, czy też nadżerkami zębowymi. Pacjenci bardzo często skarżą się na chrypkę, utratę głosu oraz na uczucie tak zwanej „kluski” w gardle”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.  

Chrypa(w szczególności poranna), zmiana głosu, kaszel po posiłku, pochrząkiwanie, bóle w okolicy nadbrzusza i klatki piersiowej, są to typowe objawy przełykowe. Wielu chorych nie zawsze jednak zdaje sobie sprawę, że dolegliwości te spowodowane są przez refluks: 

„W większości przypadków w pierwszej kolejności trafiają do gabinetów laryngologicznych. Jeżeli specjalista z zakresu laryngologii nie stwierdzi cech niepokojących i zauważy objawy choroby refluksowej, kieruje pacjenta do gastroenterologa”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy (11).png

Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie Jak złagodzić objawy choroby refluksowej domowymi sposobami?

Refluks jako przyczyna zmian morfologicznych w krtani i gardle

Z powodu dostawiania się treści żołądkowej do krtani i gardła dolnego dochodzi tam do zmian morfologicznych. Zmiany śluzówkowe powodują zmianę głosu – przyczyną jest także napięcie mięśni krtaniowych. Początkowo problemy chorego spowodowane są jednak  nadmiarem śliny w nagłośni. 

Refluks powoduje, że zmienia się barwa i wysokość głosu. Zaburzenia głosu, szczególnie gdy choroba jest nieleczona, powodują wtórne zmiany w narządzie głosu.

Tak leczy się chorobę refluksową

 Refluks jest chorobą przewlekłą. Oznacza to, że celem leczenia jest łagodzenie dolegliwości i kontrolowanie, by powikłania nie stały się groźniejsze: 

 „Podstawę leczenia stanowi modyfikacja stylu życia. Przy otyłości, bądź nadwadze musimy tę wagę zredukować. Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Drugą formą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków. Pierwsza z nich to leki, które osłabiają, bądź hamują wydzielanie kwasu solnego do żołądka. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej oraz H2 blokery. Drugą grupę stanowią leki, które minimalizują drażniące działanie treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Należą do nich preparaty zawierające alginiany, a także dostępny na rynku i uwielbiany przez kobiety kwas hialuronowy”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Choroba refluksowa - przyczyn jest wiele

Refluks jest to choroba wieloczynnikowa, więc wskazanie jednej przyczyny jest niemożliwe:
„Wymieniamy trzy główne grupy czynników powodujących rozwój choroby refluksowej. Pierwsze z nich to czynniki anatomiczne, do których zaliczamy m.in. przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony. Do drugiej grupy tzw. czynnościowej zaliczamy głównie dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień w dolnym odcinku przełyku, który tworzy swoistą zastawkę oddzielającą żołądek od przełyku. Trzecią grupę, na którą mamy największy wpływ jako pacjenci, tworzą zaburzenia środowiskowe, m.in. nadwaga, otyłość, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

 

Polecane